şükela:  tümü | bugün
 • dikkat eksikliği, aklın beş karış havada olmasına bağlı iş güç yapamama sebebiyle, bu maddeyi ihtiva eden bir ilaç kullandım. çünkü yetişmesi gereken işler vardı. adını vermiyorum çünkü sadece bana kadar var.
  sonuç müthiş, dikkatim gerçekten had safhaya çıktı;
  çalışmam gereken zamanda sözlüğü o kadar dikkatli okudum ki, anlatamam.

  bu arada dikkatli okuyunca farkettim; amma abuk sabuk şeyler yazıyormuşsunuz lan.
 • adhd beyinde fiziksel bir problemden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. bunun tek çaresi de metilfenidat'dır. eğer beyninizde böyle bir problem yoksa sizi asosyal bir zombiye dönüştürür.

  eğer beyninizde böyle bir problem varsa bu maddeyi içeren ilaçları kullandığınızda normal insanlarla eşit konuma gelirsiniz. arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz mesela. evet akıcı bir şekilde sohbet edebilmek için ritalin veya concerta'ya ihtiyacınız var. herhangi bir şeyi öğrenme sürenizi kısaltmak istiyorsanız, ya da normal insanlarla eşit seviyeye getirmek istiyorsanız yine ritalin ve concerta'ya başvurabilirsiniz.

  kısacası sizlere adhd tanısı konulduysa ritalin, concerta gibi metilfenidat içeren ilaçları kullanmaktan çekinmeyin.

  not: normal bir insansanız, yani beyninizde doğuştan bu fiziksel sıkıntı yoksa vizeler, finaller ve projeler için bol bol kafein tüketin. ayrıca yeşil elma da benim bünyemde işe yaradı diyen arkadaşlar var. metilfenidatsız bir hayat yaşayın. zararlı anam zararlı.
 • metilfenidat, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda
  (dehb) merkezi sinir sistemi uyaranı olarak öncelikli tercih edilmesinin yanısıra depresyon, narkolepsi, travmatik
  beyin hasarı, kanser ağrısı ve hıv ile ilişkili kognitif hastalıkları olan hastalarda kullanılabilmektedir .

  psikostimulan(merkezî sinir sistemindeki nöronları doğrudan veya disinhibisyon suretiyle uyaran ilaçların bir grubu)ilaçlar sınıfında olan metilfenidat’ın genel etki mekanizmasının santral sinir sisteminde dopaminerjk sistem üzerine olduğu gösterilmiştir. metilfenidat’ın dopamin taşıyıcısını inhibe ettiği, ekstrasellüler dopamin düzeylerini artırdığı ve özellikle prefrontal korteks (en üst düzeydeki davranışların bütün bileşenlerinin bağlantılarını yapan ve onları bütünleştiren, önemli duyu ve motor sistemlerinin arasındaki geri bildirim döngülerinin ve bağlantılarının yer aldığı alan) ve striatum bölgelerinde dopaminerjik etkiler oluşturduğu düşünülmektedir.

  metilfenidat genel olarak güvenlik aralığı geniş bir ilaç olarak değerlendirilmektedir.metilfenidat kullanımında yaşanabilecek yan etkilerin büyük çoğunluğu doz düzenlenmesi ile kontol altına alınabilmektedir.

  metilfenidat kullanımında en sık bildirilen yan etkiler arasında özellikle ilacın ilk kullanıldığı hafta belirgin olup sonrasında düzelen karın ağrısı ve baş ağrısı yer almaktadır. ilaca bağlı gelişen iştah azalması kimi olgularda düzenli tedavi ile azalma eğilimi gösterirken kimi olgularda ise tedaviyi sınırlayabilmektedir.

  kaynak: abuse and toxicity of methylphenidate- wendy klein-schwartz
 • bağımlılık yapabilecek, etkisi amfetamin'den çok kokain'e benzeyen, yüksek dozda kullanımında öforiye neden olan, sadece kırmızı reçete ile verilebilen, hiperaktivite, narkolepsi ve hipersomni gibi hastalıklarda kullanılan ilacın etken maddesi.
 • oral formu bağımlılık yapmazken nazal ve damardan alımı bağımlılık yapmakta, yani ailelerin bu ilaç kırmızı reçete ile satılıyor bağımlılık yapar korkusu, eğer düzenli takip yaparsanız yersiz bir korkudur, ayrıca bu ilaç kullanılmadığı takdirde ergenlik ve yaşamın ileriki zamanlarında dikkat eksikliği hiperaktiviteli çocukların herhangi bir madde bağımlı olma riski artmaktadır.
 • concerta ve ritalin gibi dehb ilaçlarının etken maddesi. amfetaminler sınıfında yer alır ancak beyindeki etkisi kokaine benzer.

  edit: 6 ay ve daha fazla kullanıldığında bağışıklık eşiği yükseliyor bu yüzden her ay sonunda 1 hafta ara verip kullanmanız daha faydalı olacaktır.
 • kokainden daha güçlü bir dopamin geri alım inhibitörü ve daha fazla miktarda dopaminin sinaptik aralıkta kalmasını sağlamasına rağmen kötüye kullanım ve suistimal olasılığı kokaine göre daha düşüktür. bunun da nedeni beyine kokainden daha yavaş girmesi ve dopamin düzeyini kokain kadar hızlı artıramasıdır.
 • merkezi sinir sistemi sinapslarından, dopamin, seratonin ve noradrenalin geri alımını uptake1 inhibitörü yaparak bloke eden uyarıcı madde. asıl endikasyonu dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi olmakla birlikte öğrenciler tarafından ders çalışmak amacıyla kullanılmakta. hayatımın hiç bir döneminde masa başında herhangi bir iş için bir saat bile oturamayan, film izlerken, insanlarla konuşurken konuşmaya odaklanamayan biri olarak bu ilacın oldukça faydasını gördüm (bkz: ritalin). kalp atımlarının hızlanması, anksiyete, intihar, psikoz, mani, ani kardiyak ölüm gibi bilumum yan etkileri olan bu ilaç mutlaka doktor kontrolünde ve endikasyon varsa kullanılmalı.
 • 2 yıl kullandığım müthiş ilaç (bkz: concerta)
  depresyon yüzünden sürekli halsiz, uykulu, dağınık, odaklanmakta sorun yaşayan bir insandım. daha ilk kullanımda ben buradayım dedirtti. 2 yıl kullanmamın yan etkisi olarak arada bir ani sıcaklık artışı (özellikle alnımda) ve titreme oluştu. bir süre daha concerta ile yola devam bakalım.
 • adhd hastalarına verilen ilaçların etken maddesidir. benzoylemetil ekgoninin illegal olduğu bir dünyada eczaneden temin edilebilir olması oldukça ilginçtir. bazı illegal maddeler, metilfenidatın etken maddesi olduğu ilaçlar ile kıyaslanırken maddenin dopamin seviyesini ne kadar hızlı yükselttiği hakkında atılır tutulur.

  bu kıyaslamalar yapılırken:
  1) uygulama yolu
  2) doz
  3) etki mekanizması

  gibi etmenlerdeki farklılığın yok sayıldığını sağlık sektöründe olan veya olmayan insanlar arasında geçen konuşmalarda görebilirsiniz zira etliye sütlüye karışmak istemeyen insanlar için reel bir anlam ifade etmeyen cümlelerle işin içinden çıkmak daha basittir.

  sağlık sektöründen olmayan ve buradaki çelişkiyi anlamak isteyen bir insanın prefrontal korteksin işlevselliğinde önemli rol oynayan nöromodülatörden dopaminin ve norepinefrinin söz konusu maddelerin etki mekanizmasından nasıl etkilendiklerine bakması yeterli olacaktır.

  nörokimyasal olarak bu tür uyarıcılar norepinefrin, dopamin, serotonin gibi maddelerin geri alımını inhibe ederek etki gösterirler. metilfenidatı kokain ve amfetaminden farklı kılan özellikler elbette vardır. sinaptik veziküllerden dopamin salınımını yükseltmemesi ve serotonine etki etmemesi bu özellikler arasındadır.

  bağımlılık riski tartışılırken metilfenidatın kokainden daha yavaş elimine edilmesi veya diğer moa farklılıkları göz önünde bulundurularak bir analiz yapılabilir lakin nazal ve klinik dozun üzerinde uygulamanın yarattığı etkinin kokain ve amfetamin gibi uyarıcılar ile oldukça benzer olması da üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

  illegal yöntemlerle kokain elde etmiş bir insan zaten kokaini gidip de 10 miligramlık bir tablet halinde oral yoldan almamaktadır. siz oral yoldan 10 miligramlık bir tablet halinde alınan bir maddeyi gider de nazal yoldan 100 miligramlık bir dozda alınan madde ile kıyaslarsanız eğer, ikincisinin göstereceği etki ve bağımlılık riski elbette daha yüksek olur.

  böyle taraflı bir kıyaslamayla etki mekanizmaları arasındaki farklılıklardan doğacak bağımlılık riski analizini realist olarak yapamazsınız. olsa olsa çocuğunda dikkat dağınıklığı olan korkak ebeveynleri kolay yoldan yatıştıran bir demagog olursunuz.

  şimdi "madem böyle bir durum var, neden bazı maddelerin yarattığı etki toplumda bu kadar overrated iken bazılarının değil?" sorusunu soracak olursanız, buna verilecek cevaplar özünde psikolojiktir:

  1) chivas regal etkisi:
  bu, pazarlamacıların iyi bildiği bir etkidir. pazarlama nedir? pazarlama aldatmadır. hiçbir kamusal meta üretmez. verimsizlikten ve irrasyonellikten beslenir. chivas regal etkisi de tüketicideki "pahalıysa daha etkilidir." algısıdır. illegal maddelerin saflık seviyelerinin düzgün bir denetiminin olmaması bir yana, pahalı olmalarının nedeni yapımlarında kullanılan kimyasalların proxima centauri'den siparişle gelmeleri veya üstün kalite kontrol testlerinden geçmeleri değil üreticilerin ve satıcıların aldığı risktir.

  2) streisand etkisi:
  adem ve havva'nın hikayesinden başlar, ev hanımlarının kaçırmadığı brezilya dizilerine kadar etkisini gösterir. insanların yasaklanan şeyleri gözlerinde büyütmeleri bilinen bir yönelimdir.

  * * *
  popüler yaklaşımın fazla anlam ifade etmediğini anlayıp konuyla ilgilenenlerin yapması gereken şey bilimsel araştırmaları takip etmektir:

  - is methylphenidate like cocaine? studies on their pharmacokinetics and distribution in the human brain
  - methylphenidate and cocaine self-administration produce distinct dopamine terminal alterations
  - methylphenidate abuse and psychiatric side effects