• çocukluğumuzun neredeyse tüm güzel insanları öldü, bıkmadan usanmadan hala izlenen eski türkiyenin samimiyet ve huzur dolu o sıcacık filmlerinden geriye bir tek bu adamcağız kaldı, üzmeyin kırmayın bu yaşında yormayın artık.edit: müjdat abi de aynı şekilde.
    cumhurbaşkanı kendine hakaret eden arıyorsa yanındaki küçük ortağın 4/5 sene önce dediklerine baksın...
  • demokrasi arenası canlı yayında uğur dündar ın oyununa gelen çok büyük oyuncu rahmetli tarık akan 12 eylül ardından cezaevinde ziyaretine geldiğinde gayet güzel notunu vermiş zamanında gazeteci müsveddesinin
  • yerli yersiz kullanılan "büyük usta" kalıbını hak eden birkaç kişiden biri.
  • türkiye'nin en önemli aydınlarından, tiyatrocularından, usta sanatçılarından biridir. yıkmaya, yok etmeye, karalamaya kimsenin gücü yetmez, yetmeyecek! laik, çağdaş ve tam anlamıyla atatürkçü olan metin akpınar'ın her daim arkasındayız! siz gidin özçivit izleyin...
  • bu adamın prime dönemlerinde oynadığı tiyatro kabarelere bakarsanız dönemin güçlü liderlerini nasıl güçlü bir şekilde eleştirdiğini görürsünüz. bugün bu adam ahir ömründe, belki de en pasif olduğu bir dönemde hapis tehlikesi ile karşı karşıya. bu da ülkenin içine düştüğü faşizmin hem seviyesini, hem de kırılganlığını göstermesi bakımından önemli.
  • müjdat gezen ile birlikte, büyük bir terbiyesizlikle karşı karşıya bırakılmış sanatçı. kendisine bu terbiyesizliği yapan şahsa tapan kitle zannediyor ki, metin akpınar ve aynı durumdaki insanlar bugüne kadar sadece akp iktidarını eleştirdi.

bu adamlar bugüne kadar tüm iktidarlara muhalif oldukları gibi, en keskin dönemlerinde kenan evren'e denk geldiler. o dönemde bile kendilerine bugün yapılmakta olan zulüm yapılmadı.
  • parasını da gayet iyi değerlendirmiştir rahmetli zeki alasya'ya göre.

soru:zeki alasya ile parayı değerlendirme konusunda karşılaştırıldınız. rahmetlinin savurganlığı, sizin ticari zekânız konuşuldu.

m. akpınar: zeki çok merhametliydi. hesabını hiç bilmezdi. paranın yönetimi bendeyken sorun yoktu. masrafları düşerdim, vergimizi yatırırdım. yönetim ayrılınca zaten borca girdi aslanım benim. bir insanın kaç arabası, kaç yatı olur? eğer yatçılık, galericilik yapmıyorsa... birey olarak 1, bilemedin 2 tane olur. zeki’nin 8 arabası, 3 teknesi vardı. teknelerden biri denize bile inmedi. karada satıldı.

sanatçılığınızın yanı sıra ekonomik yatırımlarınız ve ticari zekânızla da anılan birisiniz. bölüm başı 100 bin liranın üzerinde kazanan günümüzün dizi starlarına ileride maddi sıkıntı yaşamamaları için paralarını nasıl değerlendirmelerini önerirsiniz?

şimdi gayrimenkul en moda iş, önerebilirim. herkes ev alıyor. bunun sonu ne olacak bilmiyorum. aşağı yukarı her sene yüzde 10, yüzde 15 prim yapıyor gayrimenkul. orta segmentte biraz şişlik var. ama lüks satılıyor. ondan sonra stüdyo da satılıyor.

sanatçılar genel olarak bu yatırım işlerinde çuvallıyor. onlar için en sağlamı emlak yatırımı mıdır? hayır şimdi devlet tahvili, hazine bonosu, fiks getirisi olan yatırımlar var. gençlerin mutlaka bireysel emekliliğe girmeleri lazım. dünyanın hiçbir yerinde devlet yüzde 25 vermiyor. kafadan yüzde 25 kârlısınız. bunu bilmeyen oyuncular bizim vasıtamızla öğrensin.

peki borsa?

6 gün sette çalışmaktan dinlenmeye fırsat bulamayan dizi oyuncusu borsa hisselerini takip edebilir mi? borsayı bilenler oynamalı. araştıran kurumlar var, yardımcılar var. tabii profesyonellerle çalışmak çok daha doğru. ben 1985’ten beri borsa oynarım. artık usta olduk. ya da bir başka iş kolunda ticari ortaklık öneririm. o başka, ciddi bir iş.

birçok kişi bilmez belki, siz bir dönem kipa’nın ortağıydınız.

hem kurucularındanım hem de yönetim kurulunda çalıştım. satıldı. ondan sonra oradan izmir kent hastanesi’ni kurduk. onun da hem kuruluşunda hem yönetim kurulunda çalıştım. şimdi izmir’de bir elektrik şirketinde bir hissem var, bir de turizm şirketinde çok küçük bir hissem var. onlar bitti artık. ama öneririm arkadaşlarıma.

sonra kipa satılınca 2 milyon dolarlık bir pay almış kendisi. (2003)
  • müjdat gezen ile birlikte cumhurbaşkanına hakaret davasından beraat etmiş.
  • aşağıdaki ifadesi nedeniyle;

"her faşizmin karşılaştığı gibi, belki lider ayağından asarlar, belki mahsenlerde zehirlenip ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir."

hakaret suçundan yargılanan ve bugün beraat eden sanatçımız.
  • metin akpınar, 02 kasım 1942 tarihinde istanbul’un aksaray semtinde nadide ve mustafa çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. pertevniyal lisesi'nde eğitim gördü. daha sonra istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ni kazandı ama hayatını hukuk üzerinden kurmakla mutlu olamayacağına karar verip ikinci sınıfta üniversiten ayrıldı. sonra istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'ne girdi. kafası yine karıştı. bu üniversiteyi de ikinci sınıfta bıraktı.
    hakkında son zamanda dava açılmıştır.
    çocukluğum şimdilerdeyse hayranlığım kat kat artmış muhteşem sanatçı mükemmel sanatçı iyiki varsın.. muhteşem ülkemizin kıymetlisi incisi bilge sanatçısı..
    devekuşu kabere...
hesabın var mı? giriş yap