şükela:  tümü | bugün
  • bir acının hem öznesi hem de nesnesi olarak yaptığı açıklamaları fazlasıyla duygulanarak izlediğim bilim insanı. "hayatımın düzeni bozuldu" derken de, engin arık için isimli ve isimsiz insanların yazdığı yazılardan sonra dolan gözleri de, içimdeki hüzne rağmen proje devam ediyor diye çok zor gülümserken de bir sevgiliye, bir bilim adamına, bir insana hem de çok sabırlı bir insana örnek olmuştur. insanın birilerini sevmek için onu yakından tanımaya, o'ndan ders almaya ihtiyacı yoktur. nihayetinde bazıları serkant ali çetin 'in de değindiği gibi ölürken doğarlar. ve öyle cenaze merasimleri vardır ki insan bazen yaşamaya değil ölmeye özenir. bir akademik çalışmanın kıymetini onun kıyısından geçmiş olanlar bilirler. sizi ve eşinizi sevmek için yeterince sebebimiz var. vatanseverliğin bir ölçüsü varsa o da sizlerin yaptığı çalışmalarla bırakmaya çalıştığınız aydınlık mirasın emeğidir. bütün bilim şehitlerine minnettarız.
  • buraya 2011 yılında kendisi hakkında yazdığım entry'ye geçenlerde yine bir beğeni gelmiş; bu vesileyle kendisinin yine 2011 yılındaki bu derste entropi anlatırken yapmış olduğu ve hala birebir hatırladığım konuşmasını aşağıda aktarmak isterim:

"şimdi bu sizin kullandığınız para var ya, bu para sahte! asıl gerçek olan para ne biliyor musunuz? petrol! petrolün değeri artınca ne oluyor? bu sizin kullandığınız paranın değeri düşüyor. o zaman ne oluyor? insanlar sokaklara çıkıyor. insanlar sokaklara çıkınca ne oluyor? 'onların deyimiyle' düzensizlik artıyor. yani entropi artıyor. sonra ne oluyor? böyle gencecik güzel güzel insanları öldürüyorsun böyle yan yana mezarlara diziyorsun, o zaman acayip düzenli oluyor! işte onun entropisi sıfır! yani neymiş arkadaşlar? biraz düzensizlik iyiymiş."

hayatımda dinlediğim en güzel fizik kanunu açıklamalarından biriydi.
  • derste tahta silgisini yere bırakarak, yere çarpmasıyla dünyayı yerinden ne kadar oynattığını hesaplayan boğaziçi üniversitesi fizik profesörü
  • bilbo baggins'e olan benzerliğiyle dikkat çeken zeki insan.
  • geçen gün derste q = m . l 'yi anlatırken arka sıralardan bir öğrencinin l sabiti üzerine sorduğu "hocam, bu latent ne demek?" sorusuna "gizli" diye cevap vermiştir. öğrenci ise, "tamam hocam, sözlükten baktım, latent gizli demek, ama hani fizik olarak?" demiştir ve metin arık, bu soru üzerine bir süre önüne bakarak düşünmüş ve "onu bilmiyorum ama bir de latent homosexual var, onu biliyorum." demiş ve 93 kişinin aldığı derste neredeyse dersi alan herkesin içinde bulunduğu sınıfı koparmıştır.
  • 65. doğum günü onuruna boğaziçi üniversitesi' nde 2 günlük bir seminer yapılan şahane fizikçi. açılış konuşmasında, "kimse benim hatırım için kalkıp gelmemiştir sabahın köründe, sözün özü metin arık bahane fizik şahane" demiştir. öğlen arasında "ben 65 yıldır bu saatte uyuyorum, bugün de uyurum" diyerek uyumaya odasına gittiği de salondaki söylentiler arasındaydı.
  • kendisinden zamaninda matematik ve fizik dersi aldigim cok zeki, ayni zamanda cok iyi niyetli ve sabirli bir o kadar da ilginc ve muzip bir hoca...ara sira eline kemani alip birseyler calar,sonra da dalga boylarindan bahseder...
  • "alın size evrenin formülünü yazıyorum" diyerek tahtaya entropi formülü yazdığı görülmüştür.
  • ışık üniversitesi'nde de fizik derslerine girmekte olan profesör. çok yetenekli ve iyi bir öğretmen olmakla birlikte, ilginç ders anlatım tarzıyla sıkmaz. severek dinliyoruz.
  • derste canı sıkılınca "let's have a quiz" deyip kendi açıısndan dersi kaynatan süper hoca.