şükela:  tümü | bugün
 • "avrupa birliğinin neresindeyiz?" isimli kitabın yazarı.
 • ogretim uyesi olan metin aydogan'in proje kontrolu sirasinda bi kizcagizi aglatmisligi vardir.
 • bitmeyen oyun adlı kitabıyla cumhuriyet tarihi boyunca yapılan hemen hemen bütün dış politika hatalarını gün ışığına çıkarmış araştırmacı-yazar.
 • hakem olan metin aydogan'in ise del bosque'u aglatmisligi vardir, en azindan gozlerinin doldugu bayagi goruluyodu.
 • 25092004 itibariyle ilk kez adini duydugum ve bundan sonra her aklima geldiginde "sevgiyle" ve "gusel sozlerle" hatirlicagim muhtemel olan hakem denemeyecek insan..
 • istanbul bölgesi hakemi.
 • son olarak (bkz: yeni dünya düzeni kemalizm ve türkiye) isimli eserini soluksuz okuduğum,diğer kitaplarına yansıttığı entellektüel birikimini,20.yüzyılı,kemalizmi,küreselleşmeyi,yeni dünya düzenini,emperyalizmi kolay okunur akıcı bir dille ve tüm gerçekleri ile aktardığı bu eseriyle taçlandıran ulusalcı kemalist aydın.

  1938'e değin süren kemalist dönemin,anti-emperyalizm ve 3.dünya ulusları için ne ifade ettiğini,20.yy sömürgeciliği ile yeni dünya düzeninin dehşet verici benzerliğini,tanzimat batıcılığı ile ab muhipliğinin paralelliğini okumak isterseniz,kemalizm mucizesi ve 21.yy ye girerken insanlığı bekleyen yeni dünya düzeni tehlikesi ile yüzleşecek cesaretiniz varsa vakit kaybetmeden kitapları ile tanışmanız gereken yazar,muhteşem birikimini insanı hiç sıkmadan herkesin anlayacağı dilde ve basit bir sistematik çerçevesinde serüven tadında anlatmasıda eserlerine çok şey katmaktadır.
 • okunması ve tavsiye edilmesi gereken yazar...
 • dün birliğimizde verdiği konferans neticesinde ister istemez -bütün bilgi ve birikimine rağmen- atatürk'ü yanlış anladığını düşündüğüm insan.

  puzzle için kullandığı parçalar doğruydu elbet ama yaptığı resim -bence- uymadı, olmadı.

  "komutanlarının emirlerine rağmen şöyle yaptı böyle yaptı... komutanları onun vatan sevgisinden dolayı böyle yaptığını biliyorlardı." (böyle bir sözün bir alayda sarfedilmiş olmasının emir komuta zincirine riayette aksamalara sebep olabileceğini düşünüyorum)

  "tek parti döneminden çok parti dönemine geçişte halk bölündü, kahveler bile ayrıldı" (altına imzamı atarım),

  "atatürk, uğruna çok savaşlar ve uğraşlar verdiği meclisten bile gerektiğinde vazgeçebileceğini söylemişti"

  "bu hükümet şöyle, bu hükümet böyle"

  bu parçaları birleştirip gösterdiği resim bana enteresan geldi doğrusu.

  mustafa kemal atatürk'ün, vefatından yıllar önce siyasete girerken kendi iradesi ile bıraktığı ve yıllarca geriye dönüp bakmadığı asker üniformasının kendi iradesi dışında kendisine zorla giydirilmeye çalışılması ve bunun atatürk'ü anlamak adı altında yapılması bana enteresan geldi doğrusu.