• kürt sözlü edebiyatının binlerce yıldır süregelen klasiklerinden dengbej geleneğinin genç taşıyıcılarından birisi.

şakiro, kawis axa, qarapete xaço ve daha kalem yazmaz bir nice sevdadan sonra dengbej kültürünün yok olmaya yüz tuttuğunu düşündüğümüz bu günlerde serin bir su serpmiştir yüreğimize.

van-özalp doğumlu olan ve doğduğu topraklarda, yüzüncü yıl üniversitesi'nde ingiliz dili ve edebiyatı bölümü'nde öğretim görevlisi olarak hayatını kazanmaya çalışan metin barlık, bir yandan da farklı kültürlerin türkülerini araştırarak, onları kendi özgünlüğü ile otantikliğinden ödün vermeden dillendirerek müziğe olan tutkusunu gidermeye çalışıyor.

nefesi henüz şakiro'yla aşık atamasa da, arkadan gelenlerin bir işaretçisi olarak tekrar tekrar dinlemeye değer.

http://www.youtube.com/…be6sknfojfa&feature=related
  • kalan müzik albüm yapsa da dinlesek, dinletsek dedirten bu toprakların en kuvvetli vokallerinden biri. her izlediğimde daha çok saygı duyuyorum.
  • yüzüncü yıl üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi ve aynı zamanda dengbej. bugün bir klam söylerken rastladım televizyonda kendisine. ses gırtlaktan değil yüreğinden çıkıyordu. öyle etkileyiciydi ki.
  • bir zamanlar trt 6'da dengbej programı yapardı, yanık sesiyle gecemi güzelleştiren bu zat.
    tabi ki eskiler gibi değildir lakin dengbej kültürünün yaşatılmasında ki çabası takdire değer, beğeniyle dinlerim kendisini.
hesabın var mı? giriş yap