şükela:  tümü | bugün
  • erciyes üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü öğretim üyesi ve halihazırda rektör yardımcısı. ii. abdülhamid dönemi üzerine çalışmaları bulunan hülagü'nün akademik çalışmaları için özgeçmişine bakılabilir. bugünlerde kulislerde türk tarih kurumu'nun başına atanacağı konuşuluyor.
  • hiç unutmadığım bir anım vardır kendisiyle. öğrenci iken yaralı mareşal adlı kitabını okumuştum. gazi osman paşa'nın siperlerini en ince ayrıntısına kadar anlatan bir kitaptır yani bana hitap eder inşaatçı olduğumdan.
    öğrenci iken üniversitenin lojman inşaatında saha mühendisi olarak çalışıyordum. bir gün evine bakmaya geldi tabi fırsat bu fırsat başladım kitap hakkında konuşmaya adam şaşkın bu amelenin ne alakası var diye ama bir yandan da eşiyle geziyor. beni kovacak ama kendini zor tutuyor anladım. yalnız bıraktım inşaatta rastgele diyerek.
    ama rektör yardımcısı iken takdir edilesi bir kaç işe imza atmıştı. zamanın adamıdır ama dürüst adamdır vesselam.
  • türkiye'deki 'tarih' dizisinin senaristlerinden biridir kendisi.

http://birkisgecesi.blogspot.com/…en-tarihi-de.html
  • kendisine tahammül mülkünü yıktın hülagü han mısın kafir diye sormak istediğim ttk başkanı. adam danışman olduğu okula uğramadığı gibi başkanı olduğu ttk'ya da uğramıyor bazen. bi ders için peşinden şehir şehir dolaşmak mı lazım hoca?
  • kendisi hakkında hiç bir bilgim yok soyadı ama bana şunu çağrıştırıyor. (bkz: hüloooğğğ)
  • milliyet gazetesinin haberine göre "100 yıl önce boğaz'a tüp geçit yaptırmaya kalkmışlar. bu, padişahların yeniliklere açık olduğu anlamına geliyor" demiş. `:http://gundem.milliyet.com.tr/…/1782351/default.htm`
  • bugün gazetesine verdiği röportajda yavuz sultan selim'in alevileri kılıçtan geçirmesi hakkında ibretlik açıklamalar yapmış. diyor ki:

"yavuz sultan selim’in aleviler’i katlettiği, kılıçtan geçirdiği gibi bir görüşe katılmıyoruz. sadece kaynaklardan bir tanesinde böyle bir şey geçiyor, onun dışındaki hiçbir kaynakta geçmiyor, öyle bir bilgi, kayıt yok. tam tersi, sünniler’den 40 bin kişinin öldürüldüğüne dair rivayetler veya bilgiler de var. yavuz sultan selim, aleviler’in desteği ile tahta geçmiştir. sonra gelip onları mı kesmiş? böyle bir şey olmaz. bir de yavuz sultan selim’in bir hayat felsefesi var. giydiği tılsımlı gömleğin üzerindeki motif bile onun hayat felsefesini ortaya koyuyor. gömleğinde, dizleri üzerine çökmüş, el açıp dua eden bir insan motifi var.

yavuz sultan selim şiir yazan bir padişahtır. şiir yazan bir padişahın gaddar olması mümkün değil. yavuz sultan selim, kudretli, ülkenin sınırlarını 2,5 kat genişletmiş, kimseden korkusu olmayan bir padişahtır ama allah inancı vardır ve o’na bağlılığını da üzerine giydiği gömleğin motifleriyle yansıtıyor. bir taraftan inancını giydiği gömleğin motiflerinde yansıtan ama diğer taraftan aleviler’i kılıçtan geçiren iki ruhlu bir padişah olamaz."

şiir yazmak, tılsımlı gömlek falan gerçekten çok bilimsel...
  • mantık sınırlarınının mayınlı arazisinden ışık hızıyla geçen, über-awesome de la parfait açıklamalarını okumanızı önerdiğim yurdum bilim insanı. tapusu var kardeşim, kat karşılığı almış abdülhamit yaaee:/:/
  • aşağıda yer alan röportajı son yıllarda okuduğum en çılgın röportajdır. kendisi tam bir cevher. gerçi egemen bağış olsun, idris naim şahin olsun, işte metin hülagü gibi insanlarımız olsun biz gençlere ümit veriyorlar. yani böyle de çok önemli bir işlevleri var. "bu ülkede herşey olabilirsiniz, bakın bize" diyorlar alttan alta. hangi alıntıyı yapsam, hangi dediğini aktarsam bilmiyorum. gerçekten son yıllarda karşılaştığım en fenomen kişilik kendisi. her lafı bir gaf. her söylediği kaş yapayım derken göz çıkarma. siyaset bilimi, sosyoloji ya da tarih gibi sosyal bilim bölümlerinde filan, konuşması verilip eleştiri yazdırılabilir. bu kadar ortalama ve ucuz lafların hepsini bir arada edebilmek tam bir stereotipe tekabül ediyor çünkü:

http://t24.com.tr/…sul-ve-kerkuku-alabiliriz/242765