şükela:  tümü | bugün
 • ali ekrem bolayir'in hatiralari adlı kitabı hazırlayan şahsiyettir kendileri.!**
 • nev-i şahsına münhasır bir üniversite hocası, edebiyat bilimci... bir arkadaşı tarafından "paşa torunu" diye adlandırılır... rafine ilgileri, zevkleri ve tavırları vardır. eşi de kendisi gibi edebiyatçı ve son zamanlarda kitabı neşredilmiş bir yazardır (bkz: nalan yıldız özgül). birçok projede yer almış, pek çok makalesi ve kitabı yayımlanmıştır. görünüş itibariyle gogol bordello solisti eugene hutz'a benzer kanaatimce.
 • tam bir servet-i fünûn beyefendisidir.

  her dersinden sonra kendinizi karınca gibi hissetmeniz ve gaza gelip kitaplara boğulmanız olasıdır. kendine atmış yıllık bir ömür biçmesi ve planlarını ona göre yapması da bir ilginç yanıdır ki, vefatının ardından (61 yaşında) basılacak olan biyografisiyle edebiyat aleminin birbirine gireceğini düşünerek daha fazla nefes almanın o saatten sonra zaten imkansız olacağını düşünmektedir.
  taktir edilesi bir edebiyatçıdır kısacası.
 • kendilerinin divan yolundan peraya selametle adlı kitabı türk şiirinin yaşadığı değişimi ele alması bakımından oldukça önemlidir. batılılaşmanın yazınsal alandaki etkileri üzerinde durur ve türk şiirindeki değişimi diğer sanat dallarında yaşanan değişimle (özellikle de avrupa klasisizminin yaşadığı barok dönüşümle) bir arada düşünür. bu açıdan oldukça özgün bir yaklaşım ortaya koyar. edebiyatımızdaki değişimi ortaya koymak için sadece tanzimat'a ve tanzimat sonrasına bakmanın yeterli olamayacağını, yaşanan kültürel ve toplumsal değişimi anlayabilmek için 1699 yılından sonrasının gelişmelerine bakmak gerektiğini belirtir; adı geçen kitabında da bu gerekliliği oldukça özgün bir anlatımla tarzıyla ifâ ederler.

  özellikle, yukarıda adını andığım kitaptaki en önemli saptamalarından biri türk şiirinin sebk-i hindî'sini, klâsik olanın dönüştürülmesi bakımından, avrupa baroğuna benzetmesidir. kabaca böyle özetlenebilir.
 • derse devam zorunluluğunu koşmamasına rağmen onun dersleri; devam zorunluluğu olan derslerden
  çok daha fazla rağbet görür.

  dersin arasına sıkıştırdığı edebiyat magazini keyiflendirir.
  gazi üniversitesinde öğretim görevlisidir.
 • edebiyatta okuyan arkadaşımın ısrarlarına dayanamayarak geçen dersine bir gireyim dediydim, onda da derse gelmedi hazretleri.

  soğukta da iyi olmuyor be hocam...
 • vecize olabilecek sözlerin sahibidir. bu sözlerden birkaçı şöyledir:

  - sanat, yüksek sanat değeri olduğu için toplumsaldır.
  - doktor, insan olduğunu unutursa doktorluğunun yarısı gider.
  - nefes aldığın sürece nefsinden kurtulamazsın.
 • yine bir arkadasın dediğine göre en kazık can sistemini uygulayan hocaymis.

  ogrencilerin anlayış beklediği ender hocalardandir.