şükela:  tümü | bugün
 • nam-ı diyar: "taçsız kral". galatasaray'da sembolleşmiş bir azrail golcü. oynadığı yılların çoğunda sezonu gol kralı olarak bitirmiş ve attığı 38 gol ile uzun süre, "bi sezonda en çok gol atan fitbolcu" sıfatını taşımıştır. 954-968 arası milli formayı 40 kere giymiş ve 21 gol atmıştır. beyefendiliğiyle, terbiyesiyle, duruşuyla da pek bi sevilmiş, türkiye'de centilmenliğin timsali olmuştur ki halen de öyledir. sadece galatasaraylıların değil halkın sevgilisi olmuştur... galatasaray'ın taraftar sayısında oldukça büyük etkisi vardır.

  italya'nın palermo takımına transfer olmuş ve bi sezon orada oynamıştır... bi de ağları yırtan gol efsanesi vardır ki, her gs-fb tartışma ortamında eğlencedir. "taçsız kral" isminde de bi film çevirmiştir. 1991 yılında bi trajik kazasında ölmüştür. (bkz: filmin sonunu soylemek)
 • en sevdiği golü fenerbahce'ye attığı makas voledir. ceza yayı üstünden ortalanan topa gelişine makas vole çeker ve top doksana takılmıştır. (bu golü eski bir belgeselde görmüştüm)
 • mac boyunca fenerbahceli rahmetli yılmaz'ın tekmelerine maruz kaldıgından, bir tekme sonrasi
  kendisi de dayanamayip yılmaz'a tekme atinca, macin yabanci (sanirim romanyali) hakemi tarafindan oyundan atılmıstır. o zamanlar kırmızı kart falan yoktu. yılmaz'da sonradan cok pisman oldugunu soylemistir. her ikisine de allah rahmet eylesin. metin oktay ruh olarakta dunya guzeli bir insandi.
 • adına muhteşem de bir şarkı yapmışlardır:

  meşin topun kralı, goller sıralı
  ağlar bile delindi metin topa vuralı
  metin sağ, metin sol, metin goool metin gol
  metin kafa, metin şut metin goool metin gol

  kafayı öyle çakar, tam da doksana atar
  uçar kaleci yerden, ağdaki topa bakar
  metin sağ, metin sol, metin goool metin gol
  metin kafa, metin şut metin goool metin gol

  topu bombalar atar, kaleci boşa yatar
  buldu mu kral metin, gollere goller katar
  metin sağ, metin sol, metin goool metin gol
  metin kafa, metin şut metin goool metin gol

  füze şutunun hızı, rengi sarı kırmızı
  milli maçta en başa, göğsünde ay yıldızı
  metin sağ, metin sol, metin goool metin gol
  metin kafa, metin şut metin goool metin gol
 • yanlış hatırlamıyorsam milliyet'de spor yazarlığı yapmaktayken mıcırdan kaynaklanan bir trafik kazasinda ölmüştür...
 • top ve ben adlı hayatını anlattığı bir kitabı, safa önalın senaryosunu yazdığı, atıf yılmazın yönettiği, gönül yazar, ajda pekkan, ayten gökçer, turgay şeren ve o zamanki gs başkanı gündüz kılıçın rol aldığı hayatını anlatan taçsız kral filmi vardır. meşhur fenerbahçe - galatasaray maçında fenerli naci ona tekme atmıştır ve o da dayanamayıp yumruğunu sallamıştır. hakem sadece metinin hareketini görünce onu oyundan çıkarmış kırmızı kartını henüz göstermemiştir. o da hayatında ilk defa tribünden küfür yemiş ve ağlamaya başlamış sonrada küfreden fener tribününün önüne giderek yere kadar eğilmiş tribünü selamlamış soyunma odasına doğru ilerlerken yan hakem orta hakemi uyardığından oyuna tekrar dahil edelmiştir. bu olaydan birkaç dakika sonra da nasıl vurduğunu kendisinin bile hatırlamadığı bir hırsla topa vurmuş top dışarı çıkınca hakem başlangıçta out vermiş ama yırtılan ağları görünce gol demiştir. yıllar sonra da fener taraftarları bir sıfır biten bu maçın tarihi ağlarını stadın deposuna girerek çalmış ve yakmışlardır. metin oktay ayrıca 1960 yılında 8 gün eksik askerlik yaptığından dolayı (maç izinleri karnesine işlenmediğinden) toptaşı cezaevinde 45 gün hapis yatmıştır. jübilesini futbola ilk defa başladığı izmirde ve futbolu noktaladığı istanbulda olmak üzere iki kez yapmıştır. hiç kırmızı kart görmemiş ve pek çok rekoru hala egale edilememiş bir futbolcudur. tanju çolak 39 gol atarak onun 38 gollük rekorunu kırmış sayılsada o zaman oynan maçların sayısı ve tanjunun oynadığı maçların sayısı düşünüldüğünde ve buna birde tanjunun bu rekoru sezonun son maçında adanademirspora attığı şaibeli gollerle kırdığı düşünülürse (gsli yusufun yaptıklarını hatrılayın, çizgide top bekletmeler falan) metin oktay hala kraldır... ve televole futbolcuları düşünülünce hep kral olarak kalacaktır...
 • türk futbolunun pele'si... kariyerine yetişemedim ama 1985 'te bir gösteri maçında şahane futbolunu izleme şansına sahip oldum...
 • izmirde ona ait gol pub diye bir yer vardı
  hep istedim ama gidemedim
 • turk futbolonun yeti$tirdigi muazzam futbolcularin onde gidenidir..
  10'u izleme $ansimiz olmadi,ama hep 10un efsanesi ile büyüdük,ölümünün 10ncu yilinda metin oktayi tacsiz krali $ükranla aniyoruz..