şükela:  tümü | bugün
 • tanju colak metin oktayi gecmeye en yakin kisi olmustur turk futbol tarihinde.

  hatta kisinin* kendi sayfasinda soyle birseyler de demektedir.

  # metin oktay'ın rekoru
  * lig tarihinde en fazla "gol kralı" olan futbolcu unvanı, türk futbolunun efsane isimlerinden metin oktay'a ait bulunuyor.
  * aynı zamanda ligin ilk "gol kralı" olan metin oktay, 1959, 1959-60, 1960-61, 1962-63, 1964-65 ve 1968-69 sezonlarında toplam 6 kez "gol kralı" olarak, lig tarihine adını yazdırdı.
  * metin oktay'ı 5 kezle tanju çolak, 3'er kezle de cemil turan, aykut kocaman ve hakan şükür izliyor.

  evet tanju colak faniyim.
 • metin oktayın 38 gol kaydettiği sezonda, tanju çolak'ın 39 gol attığı sezondan daha az maç oynandığını düşünürseniz tanju'yu ikinci sıraya koymakta tereddüt etmezsiniz. ikisinin de başarılı oldukları takımın galatasaray olması küçük bir ayrıntıdır olsa olsa.
 • insani degerler ve spor ahlaki konusunda bir karsilastirma yapilacaksa tanju colakin metin oktay ile beraber anilmamasi gerekir kanaatimce.
 • ikisi de türkiye'ye gelen büyük golcüler arasında yer alır.
  metin oktay sporcu kişiliğinin yanında adamlığı, efendiliği, galatasaraylılığı, insanlığı, erdemleri, sessizliği ve pisliklere bulaşmadan ölmesiyle efsane mertebesine ermiştir.
  tanju çolak ise daha yaşarken kendi ismine gölge düşürmüştür.
  hala da sağda solda saçmalamaktadır.
  ama futbol oynadığı dönemde ve belki de hala..
  tanju çolak türkiye'nin en iyi golcülerinden biridir.
 • metin oktay'ı gönül yazar bitirmiştir, tanju çolak'ı ise hülya avşar. (rıdvan dilmeni de harika avcı)
 • metin oktay 60'larin, tanju colak ise 86-91' in efsanevi golculeridir. her ikisinin ustune golcu gelmemi$tir bu topraklarda. metin oktay' i hic izleyemedik ama cok dinledik. tanju'yu ise cok izledik. futbol literaturunde tarif edilmi$ olup adamin atamadigi gol tipi kalmadi. metin oktay' i bir kadin bitirmi$ olabilir ama tanju'yu, pek cok futbolcuyu oldugu gibi, bir takim bitirmi$tir.
4 entry daha