şükela:  tümü | bugün soru sor
 • balıkesir'de büfe işleterek hayatını idame eden, son yıllarda türk edebiyatının en özgün eserlerini yazan bir romancıdır metin savaş. şimdiye kadar hiçbir televizyonun önüne çıkmamış hatta imza günü bile düzenlememiştir. zemheri kuyusu romanı 2005 yılında türkiye yazarlar birliği tarafından yılın romanı olarak ödüllendirilmiştir. hikayeler yazarak yazın hayatına başlayan metin savaş, 95 yılında türk edebiyatı vakfı'nın düzenlediği hikaye yarışmasında ninemin türküleri eseriyle mansiyon ödülü alıyor.

  sırasıyla eserleri;

  efendi dayının kozalakları
  polika'nın yeşil çeşmesi
  zemheri kuyusu
  melengicin gölgesinde
  kargalar derneği

  ve gayri resmi facebook şeysi;
  http://www.facebook.com/…etin-savas/167166223307167
 • bugün öğrendiğim kadarı ile nihat dağlı kendisi hakkında zaman gazetesi'nde bir yazı yazmış ancak gazete metin savaş'ın hiçbir fotoğrafına ulaşamayınca, bu yazıda kullanmak üzere bir fotoğrafını çekmek için bir muhabir balıkesir'e gönderilmiş. ödüller ile edebiyat çevrelerince sınanmış olan bir yazarın bu denli bilinmezliği insanı düşündürüyor. ödül alanlar okunmuyor, okunanların edebî çevrelerde ismi okunmuyor. bir yanlış olduğu muhakkak... edebiyat, magazinle fazla mı sıkı-fıkı oldu?
 • türk edebiyatı'nın sessiz ama derinden gelen roman yazarlarındandır. onu caf caflı televizyon programlarında ya da gazetelerin albenili kitap eklerinde bulamazsınız. onu ancak balıkesir'de zağnos paşa camii'nin karşındaki mütevazi ay taşı büfesinde bulabilirsiniz. çok iyi bir kitap kurdudur metin savaş. mamafih, kaleminde allah vergisi bir yetenek, gizemli bir güç ve de kamil bir insan vardır. romanlarında; peyami safayı, tanpınar'ı, haşim'i, atsız'ı, oğuz atay'ı, gogol'ü, dostayevski'yi, dikens'ı ve daha nicelerini bulursunuz. kendisine yazılan romanlar içerisinde hangi romanı yazmak isterdiniz diye sorduğumuzda, bize saatleri ayarlama enstitüsü'nü yazmak istediğini söylemişti. romanlarında değişen iktisadi yapının getirdiği, zihinsel kırılmalar ve değişen insan ilişkileri çok iyi tahlil edilmenin ötesinde, karakterlerin halet-i ruhiyeleri de değişen yapıyı çok net bir şekilde sergilemektedir. bunun ötesinde romanlarında etkilenmiş olduğu fikir adamlarının izleri de görülür kargalar derneği'nde viva le mute pastanesi buna örnektir. metin savaş'ın roman karakterlerindeki isimlerde ilginçtir; buldumcuk ve radoviçeli dayı gibi...
 • erlik adındaki son romanı ekim ayında ötüken'den çıkmıştır.
 • hakkinda sabah gazetesinde guzel bir yazi cikmis`*`. soyle buyrun:
  http://www.sabah.com.tr/…-seytan-giderek-gucleniyor
 • https://www.facebook.com/metin.savas.395 kişisel facebook profilidir. ekledim kabul etti bir kaç aydır arkadaşız. esprili güzel şeyler yazıyor.
 • karamazov kardeşler dünya tarihinde yazılmış en iyi romandır demişliği vardır. çok mütevazi ve hoşsohbet birisidir kendileri. usta kaleminin hala parlamamış olmasını hayretle izlemekteyim.
 • kurgu ve üslup bakımından son derece özgün ve başarılı bir yazarımız...popüler bir yazar olamayışında balıkesir'de yaşıyor oluşunun, milliyetçi oluşunun, reklamının yapılamayışının büyük payı vardır.

  kendisi sadece roman değil hikaye ve inceleme alanlarında da yetkin bir kalem; yazılarına ayarsız, türk yurdu, ihtimal ve daha pek çok milliyetçi dergide rastlayabilirsiniz.
 • hakkında yazılan bundan önceki tüm entrylerde yeterince tanınmadığından bahsedilmiş. bu entryde de benzer şeyler söyleyeceğim. hala hak ettiğinden az bir popüleriteye sahip olması gerçekten üzücü.

  hazır kitapyurdu, idefix gibi sitelerde ötüken yayınları kitaplarında güzel indirimler varken bir tanışma teşebbüsü yapın derim.
 • romanları ve dergi yazılarını takip edenlerdenseniz sistemle kavgasına şahit olacağınız, belki de bu yüzden hiç bir mecrada sosyal medya hesabı olmayan, bilinmeyen, fakat gerçekten önemli bir yazar. en azından bir sosyal medya hesabı, bir twitter hesabı olsa da anlıkta kendisini takip edebilsek, gündem yorumlarını öğrenebilsek

  edit: facebook hesabı varmış. bende olmadığı için kaçırdım sanırım. yeniceriferit'e teşekkürler.