şükela:  tümü | bugün
  • vize restleşmesine yol açan metin topuz'un abd başkonsolosluk görevlisi olarak maziye dayanan bir görüntüsü çıkmış. adam bildiğin eski narkotik görevlisi olarak türk narkotik polisiyle beraber çalışıyorlarmış.
    haberin içeriğine göre o dönem polis muhabiri emrullah erdinç'in çektiği fotoğrafta metin topuz dea yeleği ile ele geçirilen uyuşturucuların başında duruyor. yanında da dönemin narkotik ve interpol şube müdürüleri, gazeteciler ve görevli polisler var.

bu adamın altı kazındıkça sanki başka bir şeyler ortaya çıkıyor ama hayırlısı. net bilemeyiz ama abd için eskiden beri çalışan bu arkadaşın belli ki yaptığı görevler pek de basit belge kontrolü görevleri değil gibi.

işte haber

bilmeyenler için dea
  • büyükelçinin paniği boşuna değil.
  • amerikanın çaptan düştüğünü gösterir. nerede o eski agent peñalar.
  • (bkz: hank schrader)
  • adam kimdir, necidir, ne yapmistir bilmiyorum tabii de konsolosluklarda bir suru departman olur. baslarinda bir amerikali "officer" bulunur. onun da yine duruma gore amerikali ve yerel yardimcilari olur. bu yerel kisiler dea polisi filan degildir. konsoloslugun atiyorum narkotik departmaninda gorevli yerel calisanidir. yelek filan giymesi bagli oldugu departmandan veya tamamen ozentilikten olabilir. yerel calisanlarin genel olarak baslica gorevi, yerel devlet gorevlileriyle irtibati yonetmektir. turkiye'de de ag ve iliski olayi onemli ve bir o kadar da lacka oldugundan, irtibat gorevi yuruten kisiler emniyet mensuplariyla iyi gecinmek adina, onlara yakin dururlar, surekli ziyaret ederler ki, ihtiyaclari oldugunda mumkun olan en tepeden yardim veya ayricalik temin edebilsinler.

bu iliskiler icerisinde amirlerin ve mudurlerin siklikla istekleri olur. amerika'ya gitcez bize vize ver, iste cocugu yazin gondereyim diyorum bir yardimci ol, konsoloslukta su marka zimbirtidan var mi bize cozsene, gelenden istesene vs. hele ki 90'larda. hele ki yaslica mudur filansa konu alakali olsun olmasin salar senin uzerine coz diye. sen de cozersin. yani adam tabi bir cok sey olabilir. iddia edilenlerin hepsi dogru da olabilir, sadece konumu ve isinin dogasi geregi emniyet mensuplariyla yakin iliskide oldugundan bu duruma dusmus de olabilir. gundemi dagitmak icin bilincli bir hareket, amerika'nin farkli bir amac icin ortaya piyon attigi bir taktik bile olasilik dahilindedir. bizim gibi konuya vakif olmayanlarin her seye hemen atlayip kirlilik yaratmamasi gerekir.
  • (bkz: javier peña)
  • agent pena, [(bkz: hank schrader)hank schrader] ve metin topuz...
    olmuyor abi ne kadar zorlasam aynı karede ve cümlede olmuyor belki bayrampaşa karteli uyar bu adama ama dea olmadı
  • sanki gizlemiş de sonradan açığa çıkarılmış gibi sunulan olay. sizin manipülatif yorumunuzu s2cem şimdi...

lan davar! adam delikanlı gibi giymiş yeleği "ben dea'nın adamıyım" diyor; gizlediği, sakladığı bir şey yok. sonra da, yine delikanlı gibi, gitmiş abd konsolosluğunda çalışmış. kazınca altından ne çıkmasını bekliyorsun, anlamadım ki... hani tr ordusunda veya dışişleri bakanlığında çalışırken bir yandan da gizlice abd'ye ajanlık yapmıştır, sen de açığa çıkartmışsın, öyle bir şey olsa eyvallah...

"bakalım kazdıkça altından ne çıkacak..." (bkz: yarrak afedersin)

edit:
    bkz başlığı daha dolu olduğu için çift "r" ile değiştirildi.
  • akıllara şu sahneyi getirmiştir.