şükela:  tümü | bugün
 • 2005 yılından bu yana metis yayınları'nın çıkardığı tematik ajandalar

  sırasıyla temalar:
  2005 - edebiyat (bkz: metis edebiyat 2005 ajandasi)
  2006 - doğa (bkz: metis 2006 doğa ajandası)
  2007 - cadılar (bkz: 2007 metis ajandası)
  2008 - yaratıcı direniş (bkz: 2008 metis ajandası)
  2009 - hayvanlar ve insanlar (bkz: 2009 metis ajandası)
  2010 - inanmama özgürlüğü (bkz: 2010 metis ajandası)
  2011 - ırkçılığa ayrımcılığa ve nefret suçlarına karşı (bkz: 2011 metis ajandası)
  2012 - olmayan kelimeler (bkz: 2012 metis ajandası)
  2013 - ayvayı yedik (bkz: 2013 metis ajandası)
  2014 - #direndireniş (bkz: 2014 metis ajandası)
 • pek cici yeni yıl hediyesi.
 • kullanmaya kıyamıyorum
 • okumaya değil ama kullanmaya kıyamadıklarınız oluyor genelde.

  en yenisi şimdi raflarda. bu seneki temaları irkçılık, ayrımcılık ve nefret suçları

  (bkz: 2011 metis ajandası)
 • 2010 illallah ajandası 23 temmuz için der ki;

  tgrt'de yayınlanan bir haber sırasında sırtındaki "allah" dövmesi ile göründükten sonra, ertesi gün bebek parkı'nda öldürülen barmen oğuz atak'ın ailesi, tgrt televizyonu aleyhine açtıkları 10 milyar liralık tazminat davasını kazandı. - 1999, hürriyet

  bazı konulardaki öngörüleri ne acıdır ki takdire şayan. düşündürücü, üzücü.
 • her sayfada yer alan ünlü yazarların kitaplarından alıntılar, aralarda verilen soykırım,ayrımcılık gibi konular hakkındaki bilgilerle gerçekten muhteşem bir ajanda.
 • nezih kitabevi nefret suçları temalı ajanda hakkında akıllara zarar şöyle bir duyuru yapmış sitesinde;

  "sayın ilgili,

  9 mağazası ile her gün müşterilerine, yaklaşık 110.000 çeşit ürün sunan kurumumuz, tüm faaliyetlerini, türkiye cumhuriyeti yasaları ve ulu önderimiz mustafa kemal atatürk’ün çizdiği ilke ve düşünceler doğrultusunda yürütmektedir.

  metis yayınları tarafından hazırlanan, kurumumuzun hiçbir şekil ve şartta, hiçbir ilgisinin bulunmadığı, sadece mağazalarımızda değil, bugün ülkemizde basılı yayın satış ve dağıtımı yapan diğer tüm şirket ve kitapevlerinde de satılan söz konusu ajanda ile ilgili olarak, gerek ajanda içeriği üzerinde yapmış olduğumuz inceleme ve gerekse sayın müşterilerimizin tarafımıza iletmiş oldukları yorum ve görüşler doğrultusunda derhal söz konusu ürünün satışına son vermiş ve bu konuda, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla,ilgili yayınevine de bilgilendirme yapmış bulunmaktayız.

  kurumumuz ilkeleri doğrultusunda, söz konusu ajandaları iade etmek isteyen müşterilerimize ürün bedeli iadesi yapılacaktır.

  bilginize saygıyla sunarız.

  nezih kitap"

  http://www.nezih.com.tr/duyuru.htm

  kafaları bayağı güzel zannedersem. ondan sonra da "biz düşünce özgürlüğünden yanayız, sansüre karşıyız" falan filan. evet karşıyız "ama" resmi ideolojimizin kırmızı çizgilerinden çıkmamak kaydıyla...
 • iki senedir yanımda eskaza okuyacak hiç bir şey yoksa imdadıma yetişen, döne döne okunabilecek kalitede alıntılar içerdiğinde defalarca okunması sıkmayan, bir ajandadan çok daha fazlası...

  tek kötü yanı kapağının ince kartondan olmasıdır, kolayca kıvrılır, yamulur, keşke kalın kapaklı olsa, hatta lastikli olsa...

  seçtiği konular ise ayrıca güzeldir... bir de, uzun süre birlikte çalıştıkları yazarlardan fatmagül berktay'dan genelde en az bir alıntı eklerler ki, ayrıca sevme sebebidir.

  bir de, cadılar ile ilgili olanını almamıştım, sonra da bulamadım. bir gün bir yerde bulursam okuyacağım'dır.
 • yazmaya kıyamazsınız, oku oku bitiremezsiniz. arşivliktir.
 • nihayet inkılap kitabevi'nde bulabildim. ne kadar doğru bilemiyorum ama kitabevi çalışanı çocuk yayınevinin ajandaları geri çektiğini, tamamının toplandığını söyledi. inşallah geri adım atmayı düşünmüyorlardır. tam son ümidimi de tüketmişken sağolsun kendisine ayırdığı son bir taneyi verdi. ayrıca ajandayı sattıkları için her gün onlarca tehdit maili aldıklarını da ekledi.

  böyle söyledi, ekledi falan deyince de anadolu ajansı haberi gibi oldu ama neyse artık.