şükela:  tümü | bugün
  • ankilozan spondilit hastası olduğum için kullandığım ilaç. öyle kötü hissettiriyor ki, sabah kullandığım iğne beni mahfetti, saat 10 olmuş halen mide bulantısı var. nefret ediyorum bu ilaçtan,

çarem ama ondan nefret ediyorum.
  • iğneyi yaptıktan sonraki gün insana "gelin kafama sıkın" dedirten ilaç. uzun vadede cildi bozar, sindirim sisteminin kendi kafasına göre takılmasına vesile olur, halsizlik yapar, adet döngüsünü de mahveder ama psöriatik artrit için tek çaredir. hoş, hastalık kroniktir, birlikte yaşamayı öğrenmeyi gerektirir, hastalığın ilerleyişini yavaşlatır, vücuda vereceği zararı minimize eder.
  • bende 2 gün boyunca aşırı mide bulantısı ve belki de buna bağlı olarak sinir yapan iğne. ya allah kahretsin bu hastalığı (ra) bütün günüm berbat geçiyor ya iğneyle ya hastalıkla.

cipralex kullandığım halde aşırı sinirli olabiliyorum.
  • koçak farma ilaç şirketine ait, etken maddesi metotreksat olan ilaç. genellikle romatoid artrit tedavisinde kullanılsa da endikasyon dışı olarak farklı hastalıkların tedavisi için de yararlanılmakta. intramüsküler, intravenöz veya subkutan yolla verilebilir.
    metotreksat ağır bir ilaçtır ve tedavi sırasında ciddi yan etki görülme insidansı ne yazık ki çok yüksek. yan etkinin ciddiyet derecesi ve ortaya çıkışı dozaj seviyesine ve uygulama sıklığına bağlıdır. ancak ciddi istenmeyen etkilerin düşük dozlarda da ortaya çıkabilme riski nedeniyle, hastaların kısa periyotlarla doktor tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

ayrıca ilacın gebelik kategorisi x.
    x kategorisindeki ilaçlar, hamilelerde ve hamile kalma olasılığı bulunanlarda kontrendikedirler ve hiçbir şekilde kullanılmamalıdırlar.