• türkçe'deki ben de kelimesini bende şeklinde yazanların, bunu ingilizce'ye uyguladıklarında ortaya çıkan kelime. ne kadar enteresandır ki, azıcık ingilizce bilen bir türk bile bu hatayı yapmaz, ama türkçe'de aynı hatayı yapmayan yetişkin sayısı çok azdır.
 • tabi ki doğrusu için,
  (bkz: me too)
 • kadınların sosyal medyada başlattıkları #metoo hareketi. bugüne kadarki en etkili feminist hareketlerden birisi olabilir bu.

  araba üreticileri, formula 1 organizatörleri ve pirelli takviminden sonra bu hareketten etkilenen fransa bisiklet turu organizatörleri de ünlü podyum kızlarını kullanmaya son veriyormuş.

  edit: inanması güç ama galiba ilk defa satışları arttırmak için kadın vücudunun meta olarak kullanılmaması gerektiğini anlaşılıyor.
 • balkanlarda mecliste bir vekilin travmatik jinekolog muayenesi* hikayesini anlatınca yeniden canlanmış olan metoo hikayesi.
  kadınlar taciz travmalarını anlatmışlardı, epey ses getirmiş ve bence birkaç yerde de amacına ulaşmıştı.

  şimdi de pek çok kadının bildiği ama nedense sesli olarak çok fazla konuşulmayan bir durumu anlatıyorlar. bunun da duyulması, farkında olunması gerekmektedir. pek çok kadın için jinekolojik* muayene zor geçmekte ve bunu da çevresine ifade edememektedir.
  çeşitli kanser türlerinin erken tanısı için bas bas bağırılırken, smear testinin önemi anlatılırken biraz da bunun üstüne gidilse iyi olacak.
 • hollywood kevaşelerinin tazminat kapısı oldu. ünlü olmak için vurduran ne kadar yeteneksiz aktris varsa birilerine bok atma peşinde...
 • feminen bir hareket.
  kadınlar haklılar...
  bu hareketin en güzide örneğini woddy allen’a karşı yapılan kampanyadır.
 • bu mevzu geçen sene patladığı zaman rasyonel düşünenler "bu mevzu kadınlara yaramayacak, kadınların zararına olacak çünkü erkekler meşru ilişkileri bile "aman neme lazım başım belaya girer" endişesiyle minimuma indirecekler, kadınların özellikle iş dünyasındaki ilerlemesi ile ilgili ayrımcılık ortaya çıkacak" diyordu.

  https://twitter.com/…ion/status/1069754933925330945

  görece daha yeni köşe yazıları da bu trendin gerçekleştiğini teyit ediyor

  https://www.huffpost.com/…_5cddd96de4b00e035b8ce786

  feministler dinamitle oynayan çocuk misali güya savundukları kadınların hayatlarını daha da zorlaştırmak için çalışıyor gibiler.
 • oo türkiye'de de bir ufak kıpırdanma var.

  sanatçı arkadaşlarım saf saf paylaşmışlar

  b.t. isimli az ünlü menejeri twitterdan instagramdan liste yapıyormuş. isim ve link verip farkındaklığı artırmak istemiyorum.

  işin kötüsü bir "suçlayan şu" bilgisi olmadan "suçlanan budur" diyecekler. tam ergenekon gizli tanık taktikleri.

  ben de yapayım madem listemi yollayayım, 3 erkek 1 kız grup yapan feminist hanım şarkıcıyı, über ünlü bir abimizin 20 küsür yıllık menejeri hanımın yaptığı mobbingleri tacizleri, evli cocuklu erkekleri esktra çekici bulan şarkıcı hanımımızı.

  bu sektör öyle 3-5 çürük elmanın güzel ortamı bozduğu bir ortam değil. herkesin av veya avcı olarak içinde bulunduğu bir sektör.

  amerikadaki metoo hareketinde çıkan feyk suçlamaların burada olmayacağını sanmak tam bir salaklık ne diyeyim.

  https://www.forbes.com/…lsely-accused/#6d80b617864d
 • metoo akımına her türlü destek veriyorum. konumlarını kullanarak kadınlarla ilişkiye girmeye çalışan kart zamparalar, ahlak bekçileri ifşa olsun. ak koyun karakoyun ortaya çıksın.

  bunun yanı sıra bir grup daha var ifşa olmasını istediğim. para için güç için erkeklere vücudunu kiralatan kadınlar da ifşa olsun. haketmediği pozisyona birine verdiği için gelen, evli erkeklerle ilişkiye girip yuva bozan, bunu sırf içindeki ödipal döngüden çıkamadığı için yapan, o erkeklerle evlenip bugün hayran hayran dinlediğimiz kadınları da ifşa etsinler.
 • türkiye'de tv ve sinema dünyasına sıçrasa da bir şey değişmez. çünkü edebiyat dünyası bu konularda tv ve sinema dünyasına göre daha hassas. yani daha ahlaklı.

  tv ve sinema dünyasında kadın döven, taciz eden hatta tecavüz eden adamlar hep el üstünde tutuldu. hala da öyle değişen bir şey yok.
hesabın var mı? giriş yap