şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkçe'deki ben de kelimesini bende şeklinde yazanların, bunu ingilizce'ye uyguladıklarında ortaya çıkan kelime. ne kadar enteresandır ki, azıcık ingilizce bilen bir türk bile bu hatayı yapmaz, ama türkçe'de aynı hatayı yapmayan yetişkin sayısı çok azdır.
  • tabi ki doğrusu için,
    (bkz: me too)
  • ingilizce dahi anlamındaki "too" kelimesinin bitişik yazılması durumunda ortaya çıkan kelime. olması gereken tabi "me too" dur.

bu şekliyle birşeye benzetebildiniz mi ilk bakışta? tabi ki hayır. bütün o "ay bende özledim canım" "benimde canım çekti" "sonuda birbirilerine benzer umarım" gibi cümleleri okurken neler çektiğimizi daha iyi anlatabilir bu örnek.
  • kadınların sosyal medyada başlattıkları #metoo hareketi. bugüne kadarki en etkili feminist hareketlerden birisi olabilir bu.

araba üreticileri, formula 1 organizatörleri ve pirelli takviminden sonra bu hareketten etkilenen fransa bisiklet turu organizatörleri de ünlü podyum kızlarını kullanmaya son veriyormuş.

edit: inanması güç ama galiba ilk defa satışları arttırmak için kadın vücudunun meta olarak kullanılmaması gerektiğini anlaşılıyor.
  • (bkz: #80453382)
  • zararı yararından fazladır. toplu linç merakı yüzünden, dayak yedim, ya da taciz edildim diyen herkes hem gündem oluyor, hem karsisindakini yargisiz infaz yaptirarak bitiriyor. son ornegi sila.