şükela:  tümü | bugün
 • türkçe'deki ben de kelimesini bende şeklinde yazanların, bunu ingilizce'ye uyguladıklarında ortaya çıkan kelime. ne kadar enteresandır ki, azıcık ingilizce bilen bir türk bile bu hatayı yapmaz, ama türkçe'de aynı hatayı yapmayan yetişkin sayısı çok azdır.
 • tabi ki doğrusu için,
  (bkz: me too)
 • kadınların sosyal medyada başlattıkları #metoo hareketi. bugüne kadarki en etkili feminist hareketlerden birisi olabilir bu.

  araba üreticileri, formula 1 organizatörleri ve pirelli takviminden sonra bu hareketten etkilenen fransa bisiklet turu organizatörleri de ünlü podyum kızlarını kullanmaya son veriyormuş.

  edit: inanması güç ama galiba ilk defa satışları arttırmak için kadın vücudunun meta olarak kullanılmaması gerektiğini anlaşılıyor.
 • balkanlarda mecliste bir vekilin travmatik jinekolog muayenesi* hikayesini anlatınca yeniden canlanmış olan metoo hikayesi.
  kadınlar taciz travmalarını anlatmışlardı, epey ses getirmiş ve bence birkaç yerde de amacına ulaşmıştı.

  şimdi de pek çok kadının bildiği ama nedense sesli olarak çok fazla konuşulmayan bir durumu anlatıyorlar. bunun da duyulması, farkında olunması gerekmektedir. pek çok kadın için jinekolojik* muayene zor geçmekte ve bunu da çevresine ifade edememektedir.
  çeşitli kanser türlerinin erken tanısı için bas bas bağırılırken, smear testinin önemi anlatılırken biraz da bunun üstüne gidilse iyi olacak.
 • hollywood kevaşelerinin tazminat kapısı oldu. ünlü olmak için vurduran ne kadar yeteneksiz aktris varsa birilerine bok atma peşinde...
 • feminen bir hareket.
  kadınlar haklılar...
  bu hareketin en güzide örneğini woddy allen’a karşı yapılan kampanyadır.
 • bu mevzu geçen sene patladığı zaman rasyonel düşünenler "bu mevzu kadınlara yaramayacak, kadınların zararına olacak çünkü erkekler meşru ilişkileri bile "aman neme lazım başım belaya girer" endişesiyle minimuma indirecekler, kadınların özellikle iş dünyasındaki ilerlemesi ile ilgili ayrımcılık ortaya çıkacak" diyordu.

  https://twitter.com/…ion/status/1069754933925330945

  görece daha yeni köşe yazıları da bu trendin gerçekleştiğini teyit ediyor

  https://www.huffpost.com/…_5cddd96de4b00e035b8ce786

  feministler dinamitle oynayan çocuk misali güya savundukları kadınların hayatlarını daha da zorlaştırmak için çalışıyor gibiler.
 • (bkz: poundmetoo)
 • oo türkiye'de de bir ufak kıpırdanma var.

  sanatçı arkadaşlarım saf saf paylaşmışlar

  b.t. isimli az ünlü menejeri twitterdan instagramdan liste yapıyormuş. isim ve link verip farkındaklığı artırmak istemiyorum.

  işin kötüsü bir "suçlayan şu" bilgisi olmadan "suçlanan budur" diyecekler. tam ergenekon gizli tanık taktikleri.

  ben de yapayım madem listemi yollayayım, 3 erkek 1 kız grup yapan feminist hanım şarkıcıyı, über ünlü bir abimizin 20 küsür yıllık menejeri hanımın yaptığı mobbingleri tacizleri, evli cocuklu erkekleri esktra çekici bulan şarkıcı hanımımızı.

  bu sektör öyle 3-5 çürük elmanın güzel ortamı bozduğu bir ortam değil. herkesin av veya avcı olarak içinde bulunduğu bir sektör.

  amerikadaki metoo hareketinde çıkan feyk suçlamaların burada olmayacağını sanmak tam bir salaklık ne diyeyim.

  https://www.forbes.com/…lsely-accused/#6d80b617864d
 • türkiye'de olanları cidden çekirdek çitleyerek izliyorum. kadın düşmanı diye yerden yere vurulanlar değil hep pro-feminist geçinenler hatta bu hareketleri desteklemiş olanlar ifşalanıyor.

  kadın düşmanı dedikleri adamlar ise hala mutlu mesut çevresindeki kadınlarla. hayat cidden garip. dürüstlük önemli.

  an itibarıyla pek çok isim ifşalanmış durumda. açıkçası çoğunu sevmiyorum bu tiplerin. ama yine de "bu denli saçma bir kültürün" oluşması sıkıntılı.

  bu bir cadı avı. herkes aynı kazana atılıyor. cezanın hemen verilmesi isteniyor. korkacak bişeyi olmayanlar "lan noluyor " diyor twitter'da. ama " kork ne zaman ifşa edileceğim " diye cevaplanıyorlar.

  çekirdeğe devam ama suç ve ceza orantılı olmak zorundadır. masumiyet karinesi asla terk edilmemelidir. anlatılar , gerçeklerin yerine geçmemelidir.

  bunu buraya not düşeyim de , ilerde ifşa edilirsem beni de koruyacaklar olsun hüüüüü.

  lan acaba dalga geçer gibi yapıp gerçekten amacımı mı yansıtıyorum ?

  lanet olsun dostum , aklımda yine deli sorular. ruh hastası olmak mı olmamak mı ? niye saçmalıyorum yine? neden hâlâ yazıyorum? neden ulan neden ? biri beni silksin artık. çekirdek iyidir. yiyin.birbirinizi değil. çekirdek