şükela:  tümü | bugün
  • ukrayna4a games tarafından playstation 3 ve pc için yapılan, dmitry glukhovsky adlı rus muhabirin aynı adlı romanına dayanan korku-fps oyunu.
    stalker* ile muhtemel benzerlikler göstermektedir. 2010'dan evvel çıkmayacağı tahmin edilmektedir.
  • pre-alpha'sının trailerı şurada, oyun içi olduğunu söylemişler ama ruslara ne kadar güven olur bilmiyorum. her durumda ışıklandırmaya dikkat:

http://www.gametrailers.com/player/43904.html
  • gerek konu gerekse atmosfer bakımından s.t.a.l.k.e.r.'a rakip olabilecek düzeyde bir yapım beklerken, izlediğim videosunda mutasyona uğramış gibi değil de sanki cehennemden kaçmış yaratık türevlerini görünce gereksiz umuda kapılmamak gerektiği kanısına vardım. iyi çıkarsa ne ala ama konsept harcanırsa üzülürüm valla.
  • nvidia çatır çatır destekleyeceğini söylemiş, tony tamasi adlı nvidia çaycısının* beyanı şöyle:

"mühendislerimiz, 4a games ile, metro 2033'ün dx11 teknolojisinin bütün nimetlerinden faydalanması için koordineli bir şekilde yakından ilgileniyorlar. 4a motoru, şu ana kadar çalıştığımız en üst düzey motorlardan birisi ve şüphe yok ki; dx11'le 2010'un en güzel gözüken oyunlarından biri olacak. bir de bunu nvidia 3d ve physx ile karşılaştırın; çarpıcı bir deneyim olacak."

bu arada eğer pre-rendered değilse çok hayvani screenshot'lar için:
    http://www.strategyinformer.com/…3/screenshots.html
  • 16 mart 2010 'da piyasada olacağı söylenmekte.
  • steam'de satılmaya başlanmıştır.
  • steam'de ön sipariş verenlere red faction guerrilla da hediye edilmekte. red faction guerrilla'nın $19.99'a satıldığı düşünülürse $49.99 fena değil gibi. ama "ben beklerim hocu kampanya olur düşer ne de olsa" diyen varsa o da olabilir tabi.
  • half-life serisi kadar güzel hikaye anlatımı olan bir oyun. son dönemlerde çıkan oyunlar arasında hikaye+grafik+atmosfer karışımını en iyi harmanlayan oyun olduğunu söyleyebilirim.özellikle yeryüzüne çıktığımızda gördüğümüz hayalet şehrin bütün türdeş oyunlardan daha kaliteli yansıtıldığını söyleyebilirim.ayrıca yapımcılar oyunda korku faktörü yok demesine rağmen oynarken oldukça geriliyorsunuz.oynanması gereken oyunlardan biridir kesinlikle...
  • yaklaşık 10 yıldır bu türe ait olan ve belli bir kalite eşiğinin üstüne çıkmış hemen tüm oyunları denemiş biri olarak söylüyorum; bu oyunun başındaki atmosferi hiçbir oyunda görmedim. bu slavlar oyundan anlıyorlar. az yapıyorlar ama şahsen oynadığım en iyi oyunların altında onların imzası oluyor.

metro 2033'ü çok fazla oynamadım açıkçası, oyun alışkanlığımı endüstrinin aymazlığına kurban verdim vereli, hoşuma giden oyunları günde 1 saatten fazla oynamamaya çalışırım. şimdiye kadar oyunda ilerlemek yerine etrafı gezmeyi, manzara seyretmeyi, ışıklandırmalara hayran kalmayı, sağı solu kurcalamayı tercih ettim. neyse, yeni paragraf yapayım, sinan akkollaşmaya başladım.

oyunun dünyası stalker'a, konusu half-life 2'ye, grafikleri cryostasis'e, korku ögeleri fear'a benziyor. logosu bi sikime benzemiyor o ayrı. böyle ağır bir oyunu, dandik arcade oyunlarına benzeyen bir iconla açmak vicdan azabı.

oyunun tek sevmediğim yanı ise yaratıklarla savaşmak durumunda kalmak. katı gerçekçiliği sevdiğimden o kısımlar hoşuma gitmedi. lakin herkes öyle değil tabii.
  • aleti nedense leş gibi kastıran oyundur. bunun fov ayarlarıyla oynayarak dx11'den başka ayarlara getirelerek düzeleceği söyleniyor fakat yine de fps çok düşük. bu pc ile ben bu oyunu oynayamıyorsam bunda suç tabiki de benim değil. ben crysis'i maksimum detay çatır çatır oynarken bu oyun kasacaksa neyleyim öyle oyunu. kısacası hayal kırıklığı, bu sorunlar için kesinlikle patch gerekli.