şükela:  tümü | bugün
  • özellikle sabahları insanların insanlıklarından sıyrılıp benliklerindeki iğrenç fırsatçı rezili gözlemlemek için süper bir yerdir. çekeceksin sandalyeyi karşısına oturacaksın.

koca koca adamlar, takım elbiseli ensesi kalın havalı tipler, teyzeler, ablalar neler neler. metronun içerisinde son durağa doğru zaten bir hareketlilik başlar. asansör yönüne doğru bir götüm götüm ilerlemeler falan derken kapının açılması ile beraber insanların gerçek yüzü belli eder kendini.

heme bir atiklikle koca götlü abiler ablalar yarışa girer. metroya doğru giden insanlara omuz ata ata iğrenç bir şekilde asansöre ulaşmaya çalışırlar. hayır arkadaş nedir yani durum bu kadar mı zamanı önemli iş adamlarısınız. sanki metrodan yürüyerek çıkıyorlar, orada da yürüyen merdiven yol vs maks. 5 dk daha fazla bir zaman.

özetle insanların kendilerini küçülttüğü yerlerdir metro asansörü. adabı ile gidip sırasını bekleyen hatta bir sonraki asansör için gidenlerde yok değil ama trenin yaklaşması ile hareket eden ilk asansör her zaman ama her zaman götler ile doludur. unutmamakta fayda var!
  • bu aralar metro ve marmarayda iki zıt istikamete ait trenin de aynı dakikada perona girmesi ile insanların hayvan gibi tıkış tıkış yüklendiği asansördür.
  • ankara'daki versiyonu engelli veya yaşlı vatandaşlar içindir. ha kullananların çoğu engelli falan değildir. bunları uyaran da yoktur orası ayrı bir rezillik. keyfi kullananlara cezayı keseceksin aslında bakalım bir daha kullanabilecekler mi?
  • ya bunlarda sensör falan yok mu?

dün bunlardan birinin kapısı görme engelli bir gencin kafasında patladı. sinir oldum bir bok da yapamadım diye. o binerken asansördeki diğer kişi kapı kapansın diye bastı mı bilmiyorum ama öyle bile olsa kapanmaması gerekmiyor mu?
    metroların hepsinde artık videolar dönüyor. engelliler için şehir süper ot bok diye. istanbul ile başka avrupa şehirleri kıyaslamaları falan var. acaba o şehirlerin hangisinde böyle bir şey olmuştur? neyse beyaz masaya bir danışalım bakalım bir şey çıkacak mı?
  • insanların hal ve hareketlerini gözlemledikten sonra,

tüm metro işletmesinin en kıymetlisi olduğunu gözlemlediğim paylaşılamayan parça.
  • "bu kapılar sensörlü mü? bir engelliye çarptı" diye yaptığım başvuru sonucuna cevap geldi. işte bizdeki umut. fakirin ekmeği. neyse denemiş olduk.

"başvurunuzda yer alan konu ile ilgili istanbul büyükşehir belediyesi istanbul ulaşım a.ş ile görüşülmüştür. görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

ilgili istasyon kontrol edilmiş olup, asansörlerin sensörlü olduğu ve kapı kapanma sırasında bile algılama anında geri açıldığı, sensörlerde problem olmadığı tespit edilmiştir. ayrı asansörlerin hızı engelli yolcularımızın rahat kullanabilmesi için ayarlanmıştır. yaşamış olduğunuz üzücü durumdan dolayı işletmemiz adına özür dileriz."

yani ben yanlış görmüşüm. zaten görme engelli arkadaş da biraz art niyetli gibiydi. ya da zaten bunlar hiç olmadı. ben bunu sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylara yazayım.

hayır bir de özür dilemişler. estf. be panpacığım. hem zaten benden neyin özürünü diliyorsun? git o çocuktan özür dile!
  • her şeyi bir kenara bırakırsak ;

her defasında içerde birikmiş iğrenç kokunun sebebini merak ettiğim asansörlerdir.