şükela:  tümü | bugün
  • teröristler yakalansın, suçlular barınmasın, 1,5-2 sene önceki patlamalar olmasın tabi, o yüzden biz de yardımcı olalım polis kardeşlerimize ama 3-4 aydır aynı noktalarda, işinde gücünde olan insanlara her gün terörist muamelesi yapılıyor. durdurulmak için erkek olmaktan başka kriter yok. kravatlı mısın, sakallı mısın, apaçi misin hiç farketmiyor. sanki günlük kotaları var gibi.

sadece metroda ve bir kaç farklı noktada kontrol yapıldığı için polisler hep aynı yerde. suçlular salak değilse polislerin burada olduğunu biliyor ve buralara uğramıyordur. polis de normal vatandaşa gbt yapıp duruyor. aylardır anlamsız bir uğraşı, zaman kaybı süregidiyor

kimlik kontrolü yapılsın ama hep aynı yerde aynı insanlara yapılmasın. sürpriz yapsınlar. bir gün mecidiyeköyde yürüyenlere, bir gün bahariye caddesinde mesela.

edit: adam 3 noktadan geçmiş çevirilmemiş bununla hava atıyor. arkadaşım işe gitmek için 3 metroya biniyorum, girişleri çıkışları sayarsan günde en az 10 kere geçiyorum seni heyecanlandıran o noktalardan. benim gibi binlerce insan var.

gerizekalıyım, anlamıyorum diyenlere edit: neden metro? en kolay kontrol yapılan yer olduğu için. bir gün e5 'teki arabalara sarıp tek tek durdurup onları da kontrol ederlerse metroya da itiraz etmem. sanki tek sakıncalı, tehlikeli yer metro. son saldırı nerede oldu? reina. bütün restoranların kapısına 5 polis diksinler? olmaz, işe giden vatandaşı kontrol edelim, vaktini çalalım, iş yapıyor gibi görünelim. en kolayı bu.
  • bostancı metrosunda sadece 3 nolu çıkış yani kocayol caddesine çıkışta polis durur. diğer 4 çıkışta hiç görünmezler. metroya giderken ya da metrodan gelirken 3 nolu çıkışı hiç kullanmam. bunu ben ile biliyorsam, hırsız-uğursuz ve terörist bilmez mi ağalar?

tanım: bu hali ile saçma bir uygulamadır.
  • hatalı bir uygulama değil olması gereken bir uygulamadır. bunu kişisel algılayıp bana terörist muamelesi yapıldı diyen arkadaşa da ne desem onu bile bilemedim.

o kimlik kontrolü hiç bir boka yaramasa caydırıcılık özelliğine sahip. g.tümüzde bomba patlama ihtimalini yüzde 1 bile azaltsa yeter.

dünyada canlı bombalık yapan kim varsa şu an düşmanımız anasını satayım. dört beş ay bomba patlamadı diye hemen “ üç dakkamı kaybettim yeaaa” triplerine girmeyin.
  • polislerin bir gbt kotasi oldugunu dusunmeye iten calisma. kesinlikle kimlik kontrolu yapilmasi taraftariyim. fakat ayni yerlerde gostere gostere yapmak sacma gibi. biraz daha ozenli olabilir. bilemiyorum altan.
  • evet günlük kota var. amirleri gidin uygulama yapın diyor onlar da belli sayıda insanın kimliğini kontrol ediyor. sebep? iş olsun. insanlar devletin varlığını hissetsin.
    merter metrosunun girişinde kontrol yapan polislerle tartıştım. bu gibi şeyleri 70 sene önce gestapo yapıyordu dedim. istihbarat ne işe yarıyor dedim. istihbaratın daha önemli işleri varmış.. olmaz mı..
  • 2000-2002 yılları arasında kadıköy'de çalıştığım için işe her gün vapurla gidiyordum.

o çalıştığım 2 yıl boyunca vapurdan her indiğimde polis tarafından çevrildim gbt yoklaması yaptılar. artık o noktaya varmıştım ki, bir gün dayanamayıp: "ya şu kimliğimin üzerine bandrol yapıştırın bari, gösterip geçeyim. her gün gbt sırası beklemekten bıktım" demiştim.

tabii ki gülüp geçtiler ve 2 yıl boyunca yine her gün kadıköy vapurundan indiğimde gbt kontrolünden geçmeye devam ettim.
  • (bkz: boş iş olduğunu bile bile yapılan şeyler)

polis bana gbt'den yakaladığı bir tane terörist göstersin,
    boynuma asıp gezerim o kimliği.

göt oldum editi:
    @achatla sağolsun yeşillendirdi.

çevirmede yakalanan terörist
  • polislerin yaptığı bu uygulama, gbt alınan alet metro turnikelerinin önünde sinyal alamadığı zaman "askerliğini yaptın mı sen bakayım?" sorusu ile devam etmektedir. sanıyorum tecili olmayanları kolundan tutup götürmek için yapılan uygulamadır.
  • vatandaşın suriyeli olduğunu öğrenince, sorgusuz sualsiz"geç kardeşim yolun açık olsun" deyip, türk olduğunu öğrenince kimlik soran polislerdir. şahsen aynı yerde dördüncü defa çevrilince "artık tanımadınız mı agabey" diye sitem ettim. adam da "ehehe geç geç" dedi. burada benim anlamadığım olay, polisin elin suriyelisine güvenli gözüyle bakılıp, kendi vatandaşına kimlik kontrolü yapması. tabi bu başka bir başlığın konusu olabilir.
  • montumun fermuarını biraz indirip beyaz gömleğimi göstererek takılmadığım kontroldür.