• yazılan mesajlar üzerine bugün yapmış olduğum alışveriş fişinde, yazarların dedikleri gibi raf fiyatı/fiş fiyatı farklılıkları saptadım. bir dahaki alışverişim konusunda gerçekten düşüneceğim firma.
  • yazılanları okudum ve bugün gidip bizzat yerinde müşahade ettim.

uzun lafın kısası olarak tanım: alışveriş yapmayı bilen için, tamam son tahlilde pahalıya gelmeyen ama te oraya gittiğine de değmeyen market.

kırmızı etiketli olan ürünlerin bir kısmı cidden ucuz. mesela bugün 2 büyük paket kağıt havlu alıp 100 liranın üzerinde tasarruf ettik. true story. selpak kağıt havlunun bugünkü kırmızı etiket fiyati te geçen seneki kadardı. yine selpak tuvalet kağıdındaki tasarrufumuz iki büyük pakette 36 lira. neden iki paket? sınırlı da ondan.

peki bu demek oluyor mu ki kırmızı etiket her zaman iyidir?

kesinlikle hayır.

indirimde diyerek ortaya yığıp kırmızı etiket koydukları barilla makarna, migros'un normal fiyatından 2 lira kadar fazlaydı. migros'ta 6 küsür olan aynı makarna, bugün metro'da 8 küsür lira.

kırmızı olmayan etiketlere zaten bakmayın bile. toz deterjanları kıyaslamadım ama perwoll de yine migros ve karfur'dakinden birkaç lira pahalı. barilla'nın üzerine bunu da gördükten sonra kırmızı olmayan hiçbir etikete bakmadım zaten.

finish bulaşık deterjanının biri yine geçen seneki fiyattan satılıyordu eyvallah ama kalmamıştı.

bakliyata bakmadım çünkü fiyatlarını bilmiyorum. o grubu sezonun başında memleketten toplu aldım kafam rahat.

temizlik ürünlerinin fiyatlarını biliyorum ama bakmaya gerek duymadım. ev temizliği için migros veya karfur market markası alıyorum, onlar da zaten uygun. zaten doğru düzgün yaşanan bir evde bunların yetmeyeceği bir kirlilik olacağını da düşünmüyorum. bunlar için te metroya gideceğim benzine yazık.

yani gördüğüm kadarıyla, benim birkaç senedir istikrarlı olarak uyguladığım strateji, bizim gibi iki kişilik aileler için ziyadesiyle uygun ve yeterli:

taze gıda alışverişi için markete her gittiğinde, eve lazım olsa da olmasa da, uzun ömürlü tüketim ürünleri reyonlarına mutlaka bak. (deterjan grubu - kağıt ürünü - sabun grubu - şampuan - sıvı yağ grubu - temizlik malzemeleri.) indirim yakalarsan kaçırma. ki "ucuz kağıt havlu aldım" diye sevinirken o kârı deterjana yedirmiş olmayasın.
  • içki zammını erken döşemiş market. gidip migros'tan normal fiyata aldım. metro bile fırsatçılık yapıyorsa mahalle esnafı böbreğimizi alır valla.
  • geleneksel indirim kataloglarını bugün yayınlamaları gerekiyordu. 2 haftalık ve aylık katalogları oluyordu. an itibari ile 8 sayfa civarı bir haftalık indirimler kataloğu yayınlamışlar. muhtemelen uzun süreli fiyat kampanyası yapmak bu dönemde zorlayıcı geldi.
  • broşüründe 32 tl ama mağazada 35,45 tl.
    broşüründe 8,5 tl ama mağazada 9,85 tl.
    broşüründe 8 tl ama mağazada 9,75 tl.

saçma sapan market.
  • bulunduğum ilde en taze balıkları satan market.
    cumartesi günleri balık gelme günü ve her cumartesi muhakkak uğradığım yer.
    yeni bir çipura gelmiş yem olak yosun kullanıyorlarmış, besin değeri diğer yetiştirme çipuralara göre 2 kat daha fazla olduğunu iddia ediyorlar. aldık bakalım bugün nasılmış bakacağız.
  • metro group'un diğer şirketleriyle birlikte rusya'dan çekildiğini henüz açıklamadığı için baskı altında olan firma. iş modeli*** nedeniyle bir apple kadar kolay durduramayacaktır faaliyetlerini. durdurursa da geri dönülmez bir karar olacaktır.

savaşın gidişatına göre rusya ile batı'nın bağları tamamen koparsa ancak rusya'dan çekileceklerini düşünüyorum.
  • kaşar peyniri reyonuna bakıyorsun kaşar peyniri harici ne kadar kaşara benzeyen tost ve kahvaltılık adı altında eritme peynir varsa doldurmuşlar.

sucuk salam bölümüne bakıyorsun ne kadar ısıl işlem görmüş ürün var doldurmuşlar.

yahu sen kendini kaybetmişsin bulamıyorsun metro. kilosu 60 liradan başlayan hiç mi kaşar peyniri getirip koyamıyorsun raflara? bim a101 kadar da mı piyasaya hükmün yok hiç mi bağlantıların yok piyasa ile! hele kuruyemiş peh...
  • piyasaya hakimiyetini kaybetmiştir çünkü eski alım gücünü yitirmiştir.

90lı yıllarda piyasanın ağzına sıçardı metro, inanılmaz bir pazarlık gücü vardı ve hala o kafa ile yaklaşıyorlar tedarikçilere. şirketlere tepeden bakan kategori müdürleri vardır, ben metroyum, kaç para istersem o paraya alırım, geç teslim durumunda ceza keserim, satamazsam iade ederim vs gibi diğer firmaların yapmadığı cezai yaptırımlarda bulunmaya çalışırlar.

tedarikçiler de bunlarla uğraşmak yerine gider a101'e, bim'e köpek olur. çünkü discount marketler çok abartı şube sayıları ile akıl dışı alım gücüne sahipler. tek sevkiyatta metronun alayım dediği miktarın 10 katını alıyorlar, öyle olunca da metronun yaptığı naz anlamsız ve akıl dışı oluyor. çoğu zaman discount marketler o nazı yapmıyor bile.
  • fiyatları euro üzerinden filan belirliyor herhalde.

geçen zorda kaldım geçici bir şarj kablosu aldım 159 tl'ydi birebir aynı ürün carrefour ve d&r gibi yerlerde 58 tl'ydi.

tabi suçlusu kesinlikle apple siktiğimin telefonu şarjı emiyor. bu giriyi yazarken bile gitti % 2 şarj.
hesabın var mı? giriş yap