şükela:  tümü | bugün
 • seyahat etmeyin.

  en temizi.
 • muavinleri izleyin, o koltuk arkasındaki televizyonlardan daha çok malzeme bulabilirsiniz.
 • - temsa safir marka modelli otobüslerine binmeyin hele en arkasından sakın yer almayın; en arka koltuk geriye yatmıyor fakat önünüzdeki koltuk arkaya yatıyor ön tarafta oturan insan evladıyla kucağınızda yolculuk yapabilirsiniz. ( bu madde tüm firmalar için geçerli )
  - istanbul' dan bursa yönüne bu firmayla yolculuk yapmayın; 46 kişilik otobüste 60-65 kişiyle yolculuk etmek zorunda kalabilirsiniz.
  - eğer bilgi alabilirseniz metro istanbul'a ait araçları tercih ediniz; şahıs araçlarının çoğunda sorun yaşamanız muhtemel.
  - cam kenarı diyen bilet satan görevliye güvenmeyiniz, sistemde gözüken araçla gelen araç farklı olabiliyor öyle ki 46 kişilik araca 54 bilet kesildiğini bile gördüm hatadan dolayı veya son anda sistemde ki araç değişip başka bir araç gelebilir. kısacası cam kenarı aldım diye sevinmeyin fazla sorun yaşayabilirsiniz.
  - yanınıza ufak bir su ve açlığınızı yatıştıracak kokmayan bir yiyecek bulundurun mutlaka, 1 bardak su vermeyen host/muavinler denk gelebilir
  - suitleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz, istanbul şirkete ait araçlardır sıkıntı yaşamazsınız kolay kolay ve araçlar bence piyasadaki en rahat araçlar.

  bunları iki sene metro turizm'de hostluk yapmış biri olarak yazıyorum daha sonra bu maddeleri uzatabilirim.

  edit: bu firmayla seyahat etmemeniz en sıhhatli yoldur ayrıca belirteyim, ben kendim 2 sene tatillerde çalışmama rağmen tercih etmiyorum.
 • lüleburgaza gidecekseniz ya da lüleburgaz' dan yola çıkacaksanız kesinlikle tercih etmeyin. arabalar sakarya - haydarpaşa treninden beter.
 • "otogarda inince servise binerim" gibisinden planlar yapmayın. en son ayvalık'tan ataşehir'e geldiğimde, 2 saate yakın servis beklemiştim. ayrıca 40 derece havada servis beklerken tanık olduğum birçok kavga, küfürleşme de cabasıydı. alın yanınıza ekstradan 20 tl, servis yerine taksiye biners.... ya bir saniye mınakoyim. neden metro'ya biniyorsunuz ki? :( yürümek daha güvenli ve keyifli yemin ederim.
 • istanbul izmit arası yolculuk yapıyorsanız, aceleniz varsa pinin.

  otobandan giden rakip firma ile aynı anda kalkan otobüs, körfez'den e5' e çıkmasına rağmen; izmit'e rakibinden 15 dakka önce varır.

  (fakaat: inince ortada servis olmadığı için, rakip firmanın servisine rica ile binip eve ulaşıp aradaki farkı kapatırsınız.)
 • verebileceğim tek tavsiyenin "yürüyün" olabileceği silsiledir.
 • bandırma/ürgüp ve ürgüp/bandırma arası tecrübe etme şansım oldu. servis konusunda hiçbir sorun yaşamadım. hatta hep bekler vaziyette buldum kendilerini. tek sıkıntı yaklasık 780-800 km'lik yol molalarla 14 saat kadar sürdü. koltuklardaki televizyonun güç olayı merkeziydi ki sanırım çünkü şoför bey gece 01'den sonra kafasına göre kapattı ve muavine neden kapandığını sorduğumda "abi herkes uyuyor zaten" cevabını aldım. dolayısıyla sabaha kadar behzat ç. izleme hayallerim gece 01:00'da son bulmuştu. bir de o tvler mp4 okumuyormuş. gidiş esnasında düştüğüm acemiliğimi dönüşte avi uzantılı behzat ç'lerle kapatmıştım.