şükela:  tümü | bugün
  • trafik saatlerinde (sabah 8, akşam 6-7) çok kullanmamama rağmen pek çok sefer tanımadığım insanlarla bütünleşmek durumunda kaldığım taşımacılık. tabii 20 milyonluk bir şehirde hakikaten iyi bir toplu taşıma sistemi olsa bile bir sike yaramayacak muhtemelen. fakat metrobüs iyice garip bir mefhum.

tek vasıtayla istanbul'un bir ucundan öbür ucuna gidilebilen bir sistem yaparsan, istanbul'un bütün trafiğini tek bir hatta toplarsın. bu kendine ayrılmış bir şeritte bile ilerlese hacmi hiçbir zaman gereğinden fazlanın altına düşmeyeceği için elinde böylesine bütünleştirici bir şeyle kalakalırsın.

tabii senden önce gelmiş saçmasalak siyasi kuklalar, aitlik siyasetiyle destek bulmuş yerel yönetimler ve ülke istemediği sıfatlara haiz olmasın da ne bok yerse yesin heveslisi pek derin devletler sağolsun, bu yine önceye göre bir iyileşmedir. olmuş olanların yanında potansiyel gelişmeleri de düşünebilen bir insan olarak, elinden hiçbir şey gelmez ve mutsuzluğunla yaşamaya devam edersin.

p.s. xer0 buna da bir cevap versin istiyorum.
  • insanları istanbul'dan, hayattan soğutan bir detay. bir toplu taşıma aracı.
    bugün sabah saat 09:00 sularında uzunçayır metrobüs durağı, adeta istanbul'un 1/10'unu barındıyordu. gitmeye karar verdim. kısa sürede kurtulmak lazım bu cehennem şehirden. kendine hain insanlar yaşıyor, pestil oluyorlar gıkları çıkmıyor... onlardan biri olmamak için, zaman kaybetmek pahasına kalabalığın azalmasını bekledim. ama hep yapılmaz ki bu...
  • haftada minimum 5 gün kullandığım toplu taşıma aracı. bu sistem geldiğinde verilen tepkilere kulak asmadı, bu sistemi getirenler. ve şimdi bu sistem çoktan çöktü. insanlara verilen değer gerçekten utanılacak düzeyde. mahkum gibi, tavuk gibi gidiyorsun ve buna bir çözüm yok.

ve hala metrobüs sistemi çökmedi diyenler var, metrobüste trafik olur mu be kuzum? adama gülerler.
  • insanların insanlıktan çıktığı ve bazen de stres atmak için kullanabildiği bir şeymiş bugün bunu anladım. ilk defa bu kadar kalabalıkken bindim. gerçi yine de eğlenceliydi. klişeleşmiş akraba muhabbetleri döndü. bi ara arkadaşla gülme krizine girdik. bize 3 tane başka insan da katıldı. 5 dakika falan güldük birbirimizi ateşleyerek.

kapıya yaslanıp facebook'una bakma lüksünü elde etmek için bana laf atan teyze sen nasıl bir insanmışsın. ben elimi çıkartamıyorum bana tutunacak yer bul da üstüme yüklenme diyorsun. facebook'a baktığını o an göreydim..

binmesi ayrı bi yaşam mücadelesi yolculuk etmesi ayrı bi yaşam mücadelesiymiş. bir kişi inince çekilip aşağı inen iki kişinin metrobüse binememesi de ayrı bir olay. ki bebekleri de vardı. umarım orda fazla kalmamışlardır. zor arkadaş zor..

götü kurtarmak da zor. ben hiç böyle hayal etmemiştim.
    metrobüs durağı insan gören zombi topluluğu gibiydi..
  • birçok durağından indim, bindim, aktarma yaptım ama o cevizlibağ durağı yok mu..
    ah o durak..
    iş çıkışı saatinde zincirlikuyu istikametinde..
    ucu bucağı görünmeyen upuzun bir durak..
    o güzel izdihamın tadı damağımda kaldı resmen..
    omuzlarda yükselerek tam bir şampiyon gibi binmek..

zincirlikuyu aktarma filan hiçbir şey kalıyormuş yanında. böyle bir zevk böyle bir keyif yokmuş arkadaş. bildiğin önceden denediğin hiçbir strateji işe yaramıyor. kapıların denk geldiği yere yanaşamıyorsun. bazı araçlar duruyor bazıları aynen devam ediyor. kim ne yapıyor anlaşılmıyor. gelen araç dolu geliyor sadece1 kişi binebiliyor. söğütlüçeşme' ye gidenler ayrı yerde duruyor, zincirlikuyu'ya gidenler başka yerde. şaşırıyorsun.

metrobüs başlı başına bir survivor. zayıflar doğal seleksiyonla eleniyor, ya dışarıda kalıyor, ya ayakta kalıyor.
    eee erler meydanı burası aga. herkes kendi başına. herkes kendi savaşını veriyor.
  • kapıları açıldığında iki adım geri çekilip belgesel niteliği taşıyan görüntüler izlediğim. beyaz yakalı beylerimizi, hanım hanımcık kızlarımızı hulka dönüştüren araç.

(bkz: hulk)
  • hayatta kalma taktiklerinin şu şekilde olduğu ulaşım aracı.

1. durakta beklerken ön veya arka kapıdan kesinlikle binme. mümkünse körüğün önündeki kapıdan bin.
    2. binmek için acele etme, önce metrobüsün kapısı nereye denk geliyor onu gör ona göre pozisyon al. tam kapının önüne denk gelecek şekilde bekleme biraz yanda bekle çünkü tam kapının önüne denk gelen kısımdaki insanların yüzde 80'i içeri girmiyor öyle mal gibi kapıda bekliyor. o yüzden yanlarından geçecek şekilde konum al. içeri girerken de bunlara omuz at, "binmiosan niye kapının önünde bekliosun" diye kendi kendine söylen duyacakları şekilde.
    3. gelen metrobüs dolu ise, körüğe yakın dar koridora girmeye çalış. çok kalabalıksa zaten binme akraba edinmek istemiosan. 2-3 dakka bekle yenisi geliyor.
    4. ilk duraktan biniyorsan, oturacak kadar şanslı da değilsen, direk körüğe kapılmadan yetişmeye bak. metrobüsün ayakta gidilebilecek en rahat yeri burasıdır. ikincisi ise ön orta kapı ile körük arasındaki ara bölüm. burada ellerinle barı tutup kıçını da 2 koltuk arasına dayayabilirsin şanslıysan. bazı eski tip metrobüslerde ise körük bölümü geçmeli bi bölmeyle ayrılmış oluyor. burası da güzel ama biraz dar. şişkoysan çok zorlama. yine bu tip metrobüslerde bağdaş kurup oturulabilinen ya da işi yüzsüzlüğe vurup ayakları aşağı sarkıtıp millete sürttürülebilen bir bölüm var. aslında burayı insanlar çantasını ve koysun diye yapmışlar ama burası güzel mekandır. kıçını çevirip yatabilirsin bile.
    5. metrobüste akordiyonlu bir kadın ve küçük kız görürsen temkinli ol. ha bir de elinde hastane raporlu bir amca var. bunlar ara ara görünürler korkma.
    6. körük candır, her şekilde körüğe yaklaşmaya çalış. bazı körük koalaları göreceksin. körüğün 2 tarafındaki orta demire sarılıp 4 kişi sığılacak yeri 2 kişiye indirirler. bunlara omuz at, ya da sıkıştır rahatsız et. hiçbişey söylemene gerek yok. teması yiyince hemen termometre sokulmuş kedi büzüğü gibi kolları açar bunlar.
    7. ana mantık götü kollama üzerinedir. götü körüğe veya bi şekilde sert zemine verebildiysen yolu dert etme.
  • dünyanın 'konulu' ilk toplu taşıma sistemidir.
  • sözlüteki vatan şaşmazları görmemizi sağlayan ulaşım aracı.
  • icine zincirlikuyu'dan dana but koysan, beylikduzunden pastirma diye alirsin.

oyle bir teknolojik aractir.