şükela:  tümü | bugün
  • beylikdüzü'nden metrobüse bineceğiz. geçişte iki polis; siz dedi, kimlik kontrolü. "hayırdır?" dedim. sevimsiz sevimsiz baktı. "ne hayırdır?"dedi. "şüpheli bir durumum mu var?" dedim. "yooo! rutin kontrol" dedi. "12 eylül'e geri mi döndük dedim." "ne alakası var?" dedi. "babam böyle sokak kontrolleri, belediye otobüsü durdurup kimlik kontrolleri anlatırdı da" dedim. bu arada gbt'mi yapmıştı.

biraz tatsız ayrıldık...

ülkenin geldiği yer budur. demokraside o kadar ilerledik ki, görünmeze düştük.

tavsiyem kimliksiz dışarı çıkmayın. ohal'de ne yapıyoruz. kimliklerimizi bulunduruyoruz.

edit : way amk. sıradan vatandaşa rasgele kimlik yoklaması yapılmasını polisin asıl görevleri içinde gören yazarları olan bir mecrada yazdığımızı nasıl da görmezden geliyorum... istihbarat yok, takip yok, kucağa düşecek enayi beklemek ve asayişi berkemal kılmak var.

edit 2: onca kişi içinden beni seçmişliği yok. her geçeni çevirmek var. ben biraz çene yapınca, arada kontrolsüz geçen oldu. yoksa onlarda berkemal asayiş hazretleri olacaktı.

edit 3: anlamadığınız şey şu. yanınızda kimlik bulundurmadığınız bir günde vukuat olabilecek bir yerlere uğramayacağınızı düşünerek dert etmeyebilirsiniz. artık o rahatı pas geçiniz. yoksa yasa icabı 24 saat içerde yatabilirsiniz. nerede sorulacağı bilinmeze dönülmüş.
  • hiç gocunmam hemen uzatirim kimliğimi üzerine teşekkür de ederim.
  • bilinen intihar bombacılarının, terör eylemcilerinin daha bir suç işlemedikleri için yakalanmadığı ülkede yapılan, terörü önlemede olağanüstü dahiyane uygulama.

şincik ab, abd, ve israil bol bol gısganabilir bizi :)))
  • terbiyesiz herif. işi gücü mü yok senin kimliğini soruyor. git kahvehanede takılsana dangalak polis. ne işin var metrobüs girişlerinde insanları (içlerinden tahtası eksik tipleri seçip) durdurup gbt yapıyorsun. sanırsın burada bombalar patlıyor, terörist saldırılar oluyor. norveç 1 istanbul 2, yeryüzünde sükünette. senin ne işin var bu sakin kentte yukarıdaki deluğanlı arkadaşımızı arayıp rahatsız etmişsin.. deli mi ne!
  • komplo teorisi gelebilir ama bu ve benzeri arkadaşlar metrobüs duraklarının da ismini vererek girişlerinde polis kontrolü olduğunu örgüte haber ediyor da olabilir.
  • senin gibi bir dangalağı "randomly select" yapabiliyorsa başarılı polistir. sezgileri kuvvetlidir.
  • bu kontrollerde onca kişi arasından sırf sizin seçilmeniz at hırsızı kılıklı olduğunuza delalettir, üzgünüm.
  • gördükçe mutlu olduğum uygulamaydı eskiden. ama artık değil. benim askerlikle ilgili bir poroblem falan var da pardon filmindeki ibrahim gibi. götüm götüm uzaklaşıyorum artık.
  • ihbar veya istihbarat vardır. belli bir eşkal üzerinden kontrol yapılıyordur, yanın da random kontrol mecburen yapılıyordur.
    ''bir durum mu var'' diye soran vatandaşa da ''evet canlı bomba şüphelisini arıyoruz'' diye cevap vermez polis.