şükela:  tümü | bugün
  • malum; istanbul’da yaşayan binlerce insan bu ulaşım aracını kullanarak evine, işine vs. varmaya çalışıyor.
    fakat insanların canlarının hiçbir değeri yokmuş gibi “ta nereden nereye gidiyorsun sıkışmayı da göze al” anlayışı ile yolculuk yapması ne kadar sağlıklı, bu tartışılır.
    tıklım tıklım gitmemek için muhakkak bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.

bence metrobüs’e binerken de inerken de çok ciddi bir denetleme olması lazım. sanki uçağa biniyormuşuz gibi, yeterli yolcu sayısına ulaşan metrobüs çeşitli duraklarda boşalana kadar yolcu almayacak.
    her durakta sıra düzenini kontrol edecek güvenlikler olacak. inene müsade etmeyi, araca bodoslama dalmadan da binilebileceğini öğretmek görevlilerin sorumluluğunda olacak.
    30 dakikalık yere belki 45 dakikada varılacak ama buna da değecek bence.

hatta metrobüsün içinde turnike olacak lan. yeterli yolcu sayısı elde edilince başka kimse binemeyecek.

uçağa binerken nasıl acele etmeden sıra ile biniyorsak metrobüsler de öyle olmalı bence.

izmir-adana uçakla 1 saat; beylikdüzü son durak- söğütlüçeşme 1 saat 15 dakika...

(bkz: fikir fikiri açar)
    (bkz: ele kuvvet gençler)
  • cözüm çok basit; metrobüs kullanan insanlar arasında 3 farklı mesai uygulaması yapacaksın, 1.grup mesela 6 da, 2. 7 de, 3.grup ise 8 de ise gidecek mevcut yoğunluk 3/1 düşer!
  • (bkz: metrobuste yer kapan muhendis)

bana ulaşın. çözüm bende. metrobüste yer kapma taktikleri kitabını hazırladım. bastıracak yayınevi arıyorum. teklifler var bakalım.
  • araba almak
  • 4 dakikada 7 kez 15 temmuz milli irade diyor; kızılay-koru hattında.

7 kez ha!
    7
    yedi.

kötü anısı olanlar var, küçük cihattan büyük cihada geçişte hala sorunlar mı var; halkı tanıyınca anlıyorsun ve iş aristokrasi şurasıyla hallolur. ama aramızdan biri'si denilen künyelilerin sözü geçmediğinde neler olabileceği az biraz kestirilip masaya oturulmalı. ancak diploma yok ki yabikler anlasın mevzuyu. ya tamam burada kesiyorum. belediyede çalışan mimarım en nihayetinde ve de evliyim. aaa lütfen :)
  • gaz ve oksijen maskesi uygulaması.
  • istanbulda insan sayısı azalmadigi sürece olmayacak olan formuldur. en azından sabah ve akşam saatlerinde. ne kadar metrobus gelirse gelsin hepsi doluyor ilk duraklarda sonraki duraklar da hep facia oluyor bitmiyor ki insan çünkü. çift katlı otobüs yap yine yetmez. bu otobüs doldu biniş yasak de zorla binerler çünkü duraklar şişer. çok kısa aralıklarla gelsin desen hani neredeyse on saniyede bir falan o zaman da metrobusler şişiyor resmen trafik oluyor çünkü çoğu durak maksimum 4 5 otobüs alıyor diğerleri yolda kalıyor ve kapıları açmıyorlar. biraz ütopik şekilde bütün durakları 10 otobus sığacak uzunlukta yapıp sonra 10 otobüs birden kalkıp her durakta 10 otobüs birden dursa falan belki çözüm olabilir ama dediğim gibi ütopik.
  • tabi ki de isyan etmek. hala bir şeyleri rahatlatma derdinde olan insanları görünce gerçekten üzülüyorum. isyan edilmediği sürece daha bu insanlar çok kucak kucağa giderler.
  • güçlü ve büyük mıknatıslarla kendinizi dışına yapıştırınız çünkü içi dolu fıçıcık