şükela:  tümü | bugün
 • belirtmek isterim; bu bir hipotezdir.

  öncelikle bugün gerçekleşen 23 eylül 2016 acıbadem metrobüs kazasında yaralanan tüm yolculara geçmiş olsun. çok üzücü bir kaza olmuş. kimsenin hayatını kaybetmemiş olması büyük mucize.
  kaza ile ilgili internetteki haberlere baktığımızda gördüm ki kaza ile ilgili tüm zararları iett karşılayacakmış. link 1 link 2link 3

  --- spoiler ---
  istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş'ın talimatıyla metrobüs kazasında zarar gören bütün vatandaşların zararları iett tarafından karşılanacak.
  --- spoiler ---

  peki neden böyle bir durum oldu. normalde trafikte olan bir kazada polis ya da kazaya karışanlar tarafından tutanak tutulur ya da resmi olarak bir belge hazırlanır; suçlu olan tarafın trafik sigortası ya da zarar gören aracın kaskosu tamir vb masrafları karşılar. o veya bu şekilde bu kazanın ve hasar gören tüm araçların sorumlusu metrobüstür. hareket halinde iken şoför koltuğundan kalkmış olsa bile metrobüs sürücüsünü suçlamıyorum, bir sebeple direksiyon olmaması gereken bir yöne dönmüş ve kaza oluşmuş izlediğimiz kadarı ile.

  bu durumda bu kazada oluşan zararı metrobüslerin trafik sigortasının yapıldığı sigorta şirketi tarafından karşılanması gerekmektedir.
  bu şekilde yapılmamasının sebebi trafik sigortalarının yapılmamış olması olmalıdır. yoksa sigorta şirketlerine maddi külfet olmasın diye istanbuldaki tüm ulaşım hizmetlerinin biletlerinden kazanılan ve yine yolcular için harcanması gereken paradan bu zararın karşılanmasının başka bir açıklaması olamaz.
  olabilir mi yoksa?