şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dün akşam iş arkadaşımın başına gelen olaydır. kendisi bu sabah anlattı ;

  akşam avcılar'daki evine dönmek için mecidiyeköy'den metrobüse biniyor. biraz sonra 6-7 aylık hamile bir kadın geliyor ve arkadaşın yanında ayakta bekliyor. 1 durak falan geçiyor, kimse yer vermiyor kadına. sonra oturan başka bir kadın etrafa "kadın hamile bir yer versenize diyor" (burada kendisi niye vermiyor diye düşünebiliriz ancak muhtemelen oturan bir sürü genç var etrafta). arkadaş da durumdan rahatsız olduğu için biraz yüksek sesle "yahu hiç mi utanmıyorsunuz, kadın hamile birşey olsa vicdan azabı çekmeyecek misiniz" diyor. bu esnada, oturan ve suriyeli olduğu bariz belli olan bir adam, bozuk türkçesi ile arkadaşa "sana ne başkasının namusundan, sana mı kaldı" diyor. bizim arkadaş da biraz atarlıdır, adama bağırarak ( ki zaten medyadaki suriyeli haberlerinden dolayı zaten patlamaya hazır ) "ne namusundan bahsediyosun, kadın hamile hamile" diyor.

  bu esnada suriyeli adam sinirleniyor ve kalkıp arkadaşın boğazına sarılıp sıkıyor. arkadaş bir yumruk atıyor. bu arada adamın arkadaşları da geliyor, meğer 3 kişilermiş. arkadaşım, o zamana kadar hiç müdahale etmeyen kalabalığa da "nasıl insanlarsınız, insanlığımız ölmüş bizim. burda 300 kişisiniz hiç mi bişey yapmayacaksınız" diyor. o zaman bikaç kişi işte ayırıyorlar, tutuyorlar falan.

  arkadaş, şoförün yanına gidiyor. metrobüsü durdur kapıları kapat, şikayetçi olacağım, polis çağıracağım" diyor. şoför, duramam ben şimdi diyip, basıp gidiyor. arkadaş da zaten sinirden titriyor, olmaz olsun sizin insanlığınız diyip bir durak sonra iniyor. hamile kadın da o durakta iniyor ( muhtemelen korkusundan). arkadaşa "abi hiç sesini çıkarmasaydın, ben giderdim ayakta" diyor.

  arkadaşın boğazında kızarıklık var, eve gidince karısına anlatıyor durumu. kendisinin küçük 2 kızı var. karısı da korkup "ya uğraşmasaydın. boşver bak iki kızın var, ya bişey olsaydı" diyor.

  özet olarak, geldiğimiz noktayı bir kez daha üzücü bir örnekle görmüş oluyoruz. suriyeliler artık heryerde herşeyi yapabilecek cesarete sahipler. müthiş bir özgüvenleri var. bunun yanısıra cahil ve bağnazlar. hamile bir kadına yer verilmesini ya da verilmemesini "namus" diye algılıyorlar. biz ise artık hem korkudan, hem bıkkınlıktan, hem ümitsizlikten tepkisiz olmaya başlıyoruz. aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın modundayız.

  edit : birkaç açıklama yapmak istedim ;

  "suriyeli" diye başlık açmam, nefret söyleminden değil, gelinen noktaya parmak basmak içindir. artık kendilerini "azınlık" veya "sığınmacı" olarak görmüyorlar. ben bir ülkeye sığınsam, 300 kişilik bir otobüste hele de bana özel olarak söylenen veya yapılan birşey yoksa hiç sesimi çıkarmam, otururum. bunu denyonun birisi işte diye basitleştirmemek gerekiyor bence.

  arkadaş da ayaktaydı elbette, yoksa yer verirdi tabii ki. suriyeli oturuyormuş bu arada.

  dehşet olması için birisinin yaralanması veya ölmesi gerekmiyor. otobüste birisinin benim boğazıma sarılıp sıkması, bence dehşettir.
 • yanınızda nunchuka bulundurun.
 • bağıracağına yer verseymiş.
  cahil olunca hep haklı oluyorsun ne güzel, bir de utanmadan anlatıyorsun.
  edit: kendisi neden yer vermemişin cevabını oturmuyor değil bir sürü genç oturuyor diye yazılmış, demek ki adam oturuyor diye düşündüm. bence edit ile kıvırmış yazar, editten önce yazmıştım. ırkçılık içeren başlıktır. almanlar fransızlar türkler kokuyor diyince ağlarsınız suriyelilere de gebersin dersiniz afferim böyle devam edin.
 • tanım: suriyelilere karşı algı oluşturmaya çalışıp kaos ortamı yaratmaya çalışan dış istihbarat kaynaklı yazarların kaynaksız mesnetsiz hikayesi.
 • suriyelilere kızmıyorum orda ağzını burnunu kırmayan türk çomarlarına ben ..

  mağdur şahısa ve hamile kadına geçmiş olsun.
 • "bağıracağına yer verseymiş" demiş biri!

  bağıran adamın sence ayakta olma ihtimali yok mu! fasulyek kafalım benim :) birde cahil demiş adama !

  edit: şaka gibi hala neden kendisi yer vermemiş diyenler var.. yahu yer verilmemesine böyle laf eden bir adam sizce bunu oturduğu yerden mi söylemiştir :))) şaka gibi milletiz.. lan adam da ayakta işte yer vermeyenlere kızmış, suriyelinin biride buna saldırmış. vay arkadaş ya!
 • olaya iki yönden bakmak lazım.

  birincisi suriyeliler artık şuramıza kadar getirdi (şuramıza derken, elimle boğazımın üstünü gösteriyorum)

  ikincisi arkadaşın neden kendisi yer vermiyor da başkalarından yer vermesini istiyor? (yaşı 50 üzeriyse haklı olabilir. ama kendi de gençse kendi yer vermeliydi.)
 • metro'da hamile bir kadına yer verdiğim için ülkemin bir vatandaşı tarafından azarlanmış, adama onun bağırdığı gibi bağırdığım için ayıplanmış biri olarak suriyeli dingillerin ülkemiz insanına`:(!)` özendiği sonucunu çıkarıyor, başlığı açan yazarın arkadaşına yerinde tepkisi için saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 • anlaşılan savaş psikolojisini atlatamamış suriyeli biri tarafından bıçaklandığımızda da algı oluşturmaya çalışan dış istihbarat kaynaklı yazar olacağız. başlığı açan arkadaşı tanımıyorum ama bu olayın yaşandığına tüm kalbimle inanıyorum. daha ilk geldiklerinde fatih'te çeteleşip birbirlerini dövmeye, yakında türkleri de döveriz diye konuşmaya başladıklarına şahit olmuştum.

  mağdurları böyle ajan, casus diye suçlamaya devam edin bakalım. tüm kalbimle diliyorum ki suriyeliler birilerini bıçaklayacaksa o birileri yukarıdaki karakterdeki kişiler arasından olsun. başkalarının mağduriyetinde mağdur olanları suçluyorsanız benzer bir durumda başınıza gelecekleri hakediyorsunuz demektir.