şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: başlık başıma

son derece haklı tiptir. benim de gönlümce kitap alabilecek param olsa ben de aldığım kitabı herkesler görsün, havamı atayım isterim. "heheheyyy fakirler!! bakııınn benim kitabım varr!!" diye haykırmak isterim satırlar üzerinden yağ gibi kayan gözlerimle...

bugün bir kitap kaç paraya alınıyor haberiniz var mı?

alt edit: başlık başıma
  • yüksek sesle müzik dinleyen ya da metroda pek mümkün değil ama daha çok otobüslerde karşılaştığımız otobüse binerken alo dediği cep telefonunu otobüsten inerken hala kapatamamış,muhabbete indiği durakta da devam eden,otobüste diğer yolculara eziyet etmesinin sebebini bir türlü anlamadığım,boş,çok ve gereksiz bir konuşma yeteneğiyle dünyaya gelmiş saygısız insan müsveddesinin yanında eli öpülesi insandır. kimseye zararı yoktur,okuduğu cin ali'de olsa saygı duyarım.
  • final konusu olan o kitabı bitirerek, bir saat sonraki final sınavına girecek insan olabilir.
  • daha lumpen kelimesinin anlamini bilmeden 'bi tespit yapayim da sekil olsun' diye ortama atlayanlara yeg tutacagim kisidir.

en azindan kitap okuyor, yazdigi seyin ne anlama geldigini bilecek kadar zekasi vardir.
  • vay be ben görmeyeli lümpenler çok değişmiş. lümpenler metroda bile kitap okur olmuş. o zaman o metroya binen entelektüel bi kısa filim çevirir çıkar ordan. ne güzel olmuş lan. gidiyim biraz daha uyuyum kalktığımda belki troller zehirli mantara dönüşür, biz de onları bağzı andavallara yediririz.
  • (bkz: londra metrosu) lumpen ya da degil, cok ozendigim insandir. maalesef bende hareket (arac) hastaligi oldugu icin yapamiyorum. ancak duraklarda veya ucakta yapabildigim bir eylem.

zamanin cok kiymetli oldugu bir cagda kitap okuyacak vakti olmayan ve yolda gecirdigi zamani bununla degerlendirmek isteyen biri olabilir. 15 dakika da az bir zaman degil bu arada...
  • bunun yürüyen merdivenlerde okumaya devam edenleride mevcuttur.
  • hacıosman-taksim metrosunun her bir durak arası 1 dakika 45 saniye sürmekte. 15 saniye de bekleme diyelim 2 dakika. 11 durak var, yani 10x2'den bir kere 20 dakika olduğu hesaplayalım.

gidiş-dönüş günlük 40 dakika.

1 haftada 200 dakika eder.

1 ayı 4 hafta sayarsak, ki tam olarak değil, 800 dakikamız oldu.

tatilleri vs çıkardığımız zaman, net olarak öğrenci için 7 ay okula gitsek 5600 dakika; bir kurumda çalışan için 10 ay desek, ki değil, 8000 dakika eder.

8000/60=133.33333333 ediyor. hadi 33333333'ü de attık, 133 saat. vay canına. saatte 20 sayfa okusak, 2660 sayfa eder. şimdi yanımdaki kitaplardan başlıyorum bakalım hangilerini okuyabiliriz 1 sene içerisinde sadece metroda kitap okuyarak.

1) albert camus - yabancı - can yayınları (117 sf.)
    2) oğuz atay - tutunamayanlar - iletişim y. (724 sf.)
    3) george orwell - katalonya'ya selam - bgst y. (261 sf.)
    4) jean jacques rousseau - toplum sözleşmesi - kırmızı y. (221 sf.)
    5) michel foucault - hapishanenin doğuşu - imge kitabevi (394 sf.)

toplam = mükemmel bir experience ve sadece 1717 sayfa. ayrıca sadece o sikimsonik metroda okuyarak.

bu arada 943 sayfa da sende kalsın. arada sadece müzik falan dinlemek istersin. ya da bağzı yavşak oğlu yavşaklar rahatsız eder falan.

öğrenci kısmını da sen hesap et.

edit: hadi lan hadi, 2660/2 yapalım ne de olsa ilk duraktan son durağa kadar gitmiyoruz. 1330. o kadar anlatıyorum, hala "yalnız ben ilk metro durağından son durağa kadar dememiştim ki ehehehehe" diyebilen insanlar çıkabiliyor. yazık be. utan.
  • iki kişilik yere yayılıp horlaya horlaya uyuyanlar onun taşağını yesin.