şükela:  tümü | bugün
  • son iki senedir düzenli olarak gerçekleştirdiği eylemdir. gün içinde tek boş o 15 dakikalarımla kaç kitap bitirdiğim düşünülürse son derece faydalıdır..
  • nice politika, ekonomi, politik ekonomi ve siyaset konulu kitabı bitirme şeklim. ev için ayrı, yolda okumak için ayrı bir kitap olmak üzere iki kitabı bir arada okurum genelde. bunlardan genelde edebi ya da fantastik roman veya herhangi başka bir türe mensup olup da daha az yorularak, daha çok keyif için okuduklarımı evde, öbürlerini metroda okurum.

not: aylardır kenarda durup da tozlanan ve canlandırdığım bu entarinin üzerine metroda dostoyevski, goethe, balzac, tolstoy gibi adamların dünya klasiklerinin dahi bitirilebildiğini gördüm. yine ince olanları tercih etmeniz yararınıza olacaktır tabi.
  • metroda girip çıkan insanları keserek haklarında yorumlar geliştirenlerden kesinlikle daha iyi olan metro sakinlerinin faaliyetidir, bu metro sakinleri bir de okuduğu kitaba göz atan, kitabın adını yazarını öğrenmek için taklalar atıp maymuna dönen diğer metro sakinlerine anlayış geliştirirlerse tadından yenmezler. amaç rahatsızlık vermek değil çünkü. sadece merak.
  • nereye bakacağına şaşırmaktansa (bkz: metroda insanın nereye bakacağını şaşırması), okuduğuna şaşırmayı tercih etmektir.
  • bizim toplumumuzun da bir an önce öğrenmesi gereken bir fiil...
  • kitap okurken kendisini ortamdan fazlaca soyutlayan bir insan olarak, her kendime gelişimde 'lan acaba durağı kaçırdım mı!?' diye paniklememe neden olan bir durum.

öte yandan son zamanlarda insanların da bu duruma olan tepkilerini daha normale çektiklerini görmek beni mutlu ediyor. öncelerde tuhaf tuhaf söylemlere şahit olsam da şimdilerde 'gel de kitabını rahatça oku kızım' diyerek yer veren amcalar mesela gözlerimi yaşartıyor.
  • metro yolculuklarım kısa olduğu için hiç bir zaman gerçekleştiremediğim eylemdir.
  • evde kitap okumayı sevmeyenlerin bulunduğu eylemdir. zamanı değerlendirmiş olmak da cabası. bugüne kadar toplu taşıma araçlarında nice kitap bitirdim. her gün aynı yola ya da tanımadığın insanların gözüne bak bak nereye kadar? kitap candır.

not: bu konuda çok fazla eleştiri okudum ekşi'de. toplu taşıma araçlarında ya da açık alanlarda kitap okuyanların derdi, insanlara hava atmak ya da aykırı olmaya çalışmak değil. altı üstü kitap okuyoruz. sen de oku! yadırganacak bir şey yok ortada.
  • istisnasiz her gun gerceklestirdigim eylem.toplu tasima araclarinda gecirdigim zamani dusunursek cevreyi izlemek yerine kitap okumanin bana katkisi daha guzel.

(bkz: kitap en guzel yol arkadasi)
  • istanbul'daki her gün gidip gelme için 3 saat harcanan trafikte bir dolu kitap bitirmektir.