şükela:  tümü | bugün
  • bursada yaşanmış olaydır.

bugun saat 13:30 gibi bursaray metrosuna bursa teknik üniversitesi durağından 3 genç arkadaş bindi. iki gitar çıkardılar ve üçü beraber ‘sarı gelin’ parçasını söyledi. duacinari metro istasyonunda yani 2 durak sonra biri metroya bindi ve ‘gençler asagi’ dedi. tabi çocuklar ne oluyor diyecek gibi oldu. tahminimce 21 yaşlarındaki kızı kolundan çekince tabi bir tepki oldu. ben ise yanımda taşıdığım yağlı boya tablosunu korumaya çalışırken pek olan biteni birebir göremesem de bi itiş kakis oldu. gençlerden biri ellerindeki kutuyla parsa topluyordu ki tepki bunaydi anlaşılan. yanımdaki bir abimiz sert bi tepki gösterdi. hemen yıldırım belediyesi istasyonunda gençleri güvenlik indirdi. metroya binip ortalığı karıştıran eleman acil durum düğmesine basıp makinist ile konuştu. metroda dilencilik yapılıyor istasyonda indirildiler kaptan diyip kapattı. ardından da metroda ‘lütfen dilencilik yapanlara müsaade etmeyiniz’ uyarısı...

yanımdaki abi baya sert çıktı o ara. gençler sanat yapıyor üç beş kuruş kazanıyor mutlu musun bak dilenci dedin o çocuklara utanmıyor musun senin vasfın ne’ dedi. adam görevli olduğuna dair bir kart gösterdi. getir o kartı adini söyle şikayet edeceğim seni dedi. adam tabi göstermedi kartı falan. bu abimiz de fotoğrafını çekmeye çalıştı yine bi itiş kakis oldu. sonuç olarak sığ görüşlü bursa’mızda yine utanç verici birsey oldu bugun. video ya çekme şansım olmadigi icin (bahsettigim tabloyu korumaya çalışırken zaten zor ayakta duruyordum) bunu yapamadım. ancak olan yine iki gitar çalıp hem insanlara bi müzik dinleten hem de bozukluk 5-6 lira toplayan gencler dilenci damgası yedi. ben de bir genç olarak utandım bundan fazlasıyla...

istanbul’da bir vapurda bir motorda yada metro istasyonunda müzisyen göremeyince onun eksikliğini hisseden insanlar var bu ülkede. hani baska bir ülke değil istanbul dan bahşedilirim. ama bursada bir metroda müzik çalan birini ilk kez gördüm ve ister istemez mutlu oldum ama hevesimiz kursagimizda kaldı.
  • dilencilere yapılmayan muamelenin, dilenci denilerek meşrulaştırılmaya çalışıldığı üzücü olay olmuştur.
  • şimdi; “gelişmiş ülkelerde millet metroda break dans yapıyor, dj kabini kurup discoya çeviriyor, yaşıyorlar bu hayatı.” diyeceğim ama biri de çıkıp bana; “pembe popolu batı hayranı” diyecek. o yüzden susuyorum.
    bir geri kalmışlık alameti.
  • toplu taşımalarda yüksek ses ile (özellikle suriyeliler) yapılan konuşmalar (telefon konuşmaları vs) kadar rahatsız edici olmayan bir durum.
  • erzurumda olsa şaşırmazdım diyeceğim de erzurumda metro yok tabi.
  • bu metro çalgıcılığı işinim iyice boku çıktı. kimsenin sanata karşı olduğu yok. yeni gitar öğrenen eleman yanına bir apaçi alıp metroda 1 şarkı çalıp hemen para toplamaya çalışıyor. ramazan davulcusu bile kafasına göre mahallede davul çalıp para toplayamıyor.

bunun yerine yetki ver bir konservatuar öğrencisine. üzerinde kartı olsun. en azından sanat yapan kişileri dinleyelim ve para kazandıralım.