şükela:  tümü | bugün
 • şimdi miyop sözlük solcusu kızıl oğlanlar hemen yırtık dondan çıkar gibi "e ama almanya'da da çalıyorlar hatta üçlü dörtlü yapıyorlar" diye. evet ben zaten ordan geliyorum. hatta metroyu bırakın bushaltestelleden avmlere kadar her köşede konservatuvara hazırlanan gençler vivaldiden konçerto grosso opus 13 çalıyorlar... -bana avrupalı artistiği yapmayın topunuzu donumda sallarım-.

  çalıyorlar... da adamın zaten türküsü o be kardeşim sana ne oluyo. adama desek ki: "gel burda sarı gelin çal!" desek, tutuştursak en kral italyan gitarcının eline bağlamayı curayı iki şelpe atacak mı. ki bağlamanın o tarz çalınmasına da karşıyım.

  al burda denenmişi var

  olmuyor kardeşim olmuyor. bana burdan kalkıp "ilter kurcala" örneği vermeyin. yerli virtüöz gitarcıymış evet. peki kaçınız konserine gittiniz ve geçimini neyle sağlıyor. haaa kubata... pardon duyamadım kubat'a sezene arkada alaturka altyapı hazırlayarak. hah hizaya gelin. sui misal misal olmaz. sen çıkıp da kendi öz kültürüne mirasına sırtını dönüp modern olduğunu iddia ettiğin ülkelerin kültürünü bu mahallede satmaya kalkarsan ne virtüözlüğün kalır ne de bu halk senin konserine gelir. metro köşelerinde dilencilerle kalıverirsin.

  al işte; bueno vita (okunuşu) sosyal klübün solist virtüözü var "barbarito". adam alçak gönüllü ve nereden geldiğini biliyor. küba'nın arka sokaklarında büyümüş. gombay sekundoyla nenelerine puro sarmışlar. ud çalıyo lan adam ud. bir ürdünlü kaptanın puroya parası çıkışmamış buna ud'unu bırakmış zamanında. ta dünyanın öbür ucunda allahın amerikalısına alkışlatıyo ud'u. barbarito:

  bu toprakların enstrumanını.

  gerçi egemen kültür baskısıyla sağını solunu kakmış fret eklemiş gavur anlasın diye. (ud zaten "el ud"dan gelir. louth'un kelime köküdür. yüksek sesle çalındığında da "loud" denir). sen kalkmış burda gıy gıy gıy gıy... engellenince ben vatan evladıyım diye ad hominem yapıyorsun.

  ben illaki toplumsal kurallarımıza aykırıdır/değildir demiyorum ama özellikle kritik dönemlerden geçerken tek eksiğimiz acaba metroda kendi öz müziğimiz dururken chopin çalmak mı.

  prelüt mü tek derdimiz?
 • bu bağlamda avrupa metrolarında bağlama falan çalmak istesek ecnebi polisler ebemize atlayabilir. demek ki neymiş, ülkenin kültüründe ne varsa onu çalacakmışsın.

  ben tatmin oldum.
 • amacının viyolonsel çalmak ve belki de üç beş kuruş kazanmak kadar basit ve sade olması nasıl olur da bu kadar saçmalamanıza sebep olabiilr pes doğrusu.
 • harçlığını çıkarmaktır. bunu da sevdiği işi yaparak yapmaktır. gerisi boş laftır, safsatadır.
 • (bkz: bayan)
 • güldürmedi, tiksindirdi (bakınız "ne çok şey biliyorum bakın" temalı yazıların pek tiksindirmesi)
 • yani neymiş feylesofumun derdi ? gavurlar saz, türkler keman çalmasınmış... çalsa da keman ailesiyle, sarı gelini çalsınmış... vivaldi istemiyormuş... çünkü kritik günlerdeymişiz, bu yüzdenmiş serzenişi... şuralarda bir yerde, bir buton olacaktı ?