şükela:  tümü | bugün
  • geçmiş yıllarda kucağımda maketimi tutmaya çalışırken tezcanlı arkadaşımın beni sırtımdan itmesiyle gerçekleştirdiğim ayıp, hayvanlık. buradan beni ayıplayan amcadan, bakışlarıyla döven teyzelerimden binlerce kez özür diliyorum.
  • ankara metrosunda yeni hattın açılmasıyla o eski "inişler kenardan binişler ortadan" kuralının kaldırıldığını bilmeyip bi de millete kızan adamları da içeren güruhun yaptığı saygısızca eylem.

napalım kenardan inip yukardan mı dolanalım 2 metre ötedeki diğer trene binmek için.
  • evet yanlıştır ama o inen pezevenkler de seatle uçağından inen rolling stones üyeleri gibi salım salım salınmasın amına koyim. böyle bir afralar tafralar filan. çabuk olun lan.
  • ankara'nın amentüsü. bunu yapmadan sabahları metroya binerseniz, kafanıza cinler işer.
  • metroda inenlere öncelik vereyim de medeni gözükeyim derken hep ayakta kalıyorum amk. modern yaşamı sorgulamaya başladım.
  • yer: kadıköy-kartal metrosu.
    durak: kartal

olay: salı sabahı saat 9 civarıdır. kadıköy istikametinden gelen metro "viyink viyink" çığlıkları eşliğinde yanaşmaya hazırlanırken tepeden de yeşilçam filmlerinden transfer edilmiş ablanın anonsu geçmektedir. "sayın yolcularımız lutfen (dikkat edin, bu hatta anons yapan ablanın lütfen deyişi efsanedir) inenlere öncelik tanıyınız, kapı kapama sinyalini duyduktan sonra araçlara kesinlikle binmeye çalışmayınız ve kapıların kapanmasına kesinlikle engel olmayınız!" derken en öndeki sırada yerimi kapmış bulunmaktayım. metro yanaşır. yolcular inmeye başlar. benim arkam da 4-5 kişilik bir barzo sırası oluşmuştur. aq sanırsın anadolu yakasının bütün görgüsüzleri kartal metro durağından binmek için haberleşmişler.

velhasıl benim bulunduğum sıra benim kontrolümde. metrodan inenler bitmeden önce benim içeri girişmeye niyetim yok. diğer taraftan sağ ve sol tarafımdaki sıradaki insanlara bakıyorum onlar inenler ile göğüs göğüse çarpışarak içeri dalmaya başlamışlar. ee ben duruyorum hala; ve sonunda arkadaki barzolar kıllanmaya başlanır. "alooo ne bekliyorsun, girsene doldu her yer" gelen işaret üzerine arkama döndüm ve barzoya bir bakış attım. tabi barzo bu bakışı yer mi. barzo hareketlenmeye başlar ve kapının ortasından, yani inenlerin arasından içeri girişmeye çalışır ve sonunda benden önce metroya kavuşmuştur. tabi barzonun arkasındaki diğer barzo sürüsü de akıma kapılarak içeriye dalmıştır.

sonuç: "metropol şehirlerde nasıl yaşanır?" sorusunun cevabını bilmeyen ayılarla birlikte yaşıyoruz. daha da kötüsü bu ayılar çoğunluğu oluşturmakta. mesela siz istediğiniz kadar bu ve benzeri olaylarda bir duruş ortaya koysanız da çoğunluk azınlığı eziyor ve bu gidişle daha çok ezer de. aynı şekilde bir gününüzü trafikte yaya geçitlerinde yayanın önceliğine ayırın. ya araba çarpar sakat kalırsınız ya da siz tam yaya geçidindeyken araba ani fren koyar ve direksiyon başından size ana bacı söver ve siz de ona el kol hareketi yaparak "kardeşim yaya geçidi bura, burada ben öncel..." derken direksiyon başındaki adam (ayı) haydarını kapmış lafı ağzınıza tıkamak suretiyle haydarı götünüze sokmuştur.

öneri: dünyayı siz değiştiremezsiniz. o yüzden böyle ucuz kahramanlıklara gerek yok. burada yapılacak şey maksimum pragmatizm minimum zarar görme ile işin içinden sıyrılmaktır. çevrenizdeki insanları incitmeyecek eşikte davranarak yine çoğunluğun kendi kendine çizdiği kurallar ile yaşamaya devam etmek. yoksa bu işin sonu yok. bu memlekette orospu çocuğu mu yok. millet belinde silah ile geziyor. niyazi olmaktansa bir yerde durmak daha iyidir.
  • bunu engelleyecek teknolojik sistemin var olduğu ve ufak bir ihale ile çözülebileceğini düşündüğüm saygısızlıktır.

durakta metronun kapıları sabit bir noktada durduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

çözüm ise bu sabit noktalara platforma dik konumda hareketli parmaklık sistemi kurmak. haliyle parmaklıklar yukarıdaki iken sağdan soldan binmeye çalışan varlıkları durduracak, metrodan inmenin de bir adabı olan düz çıkış sağlanacak ve daha sonra vatman gözetiminde parmaklık inerek sağdan ve soldan içeri hucum edilecek.

ihale tarihlerini alalım.
  • bunu yapmaya çalışanın karşında duruyorum ve donuk bir surat ifadesi ile gözlerine bakıyorum. en fazla 3 sn sonra kenara çekiliyorlar ama kapıların durma bölgesine yapılacak basit bir turnike sistemi ile halledilmesini tercih ederim. turnike dediysem kapının iki yanından çıkış orta kısmından giriş şeklinde ayarlanmış bir düzenek işte.
  • ülke insanı olarak neye saygımız var ki buna olsun dediğim durum.
  • engelli asansörüne binerek üç adım merdiveni kullanmayan, vagondan birlikte indiği kişilerden iki dakika önce caddeye çıkmayı kendine kazanç sayan bir mantığın, vagona bir an önce dalıp, en kral yere oturma gayreti içinde olması neticesinde ortaya çıkan durumdur. çevrede görülen tonlarca anormallik içinde insana gayet normal gelen durumlardan biridir.
hesabın var mı? giriş yap