şükela:  tümü | bugün
 • metroid serisiyle başlayan, castlevania* ile devam eden ve adı geçen seriler haricinde nedense fazla örneği bulunmayan action-adventure alt türü. en belirgin özelliği oyunda kocaman, tek bir haritanın bulunması ve oyunun başında belli bölgelere oyuncunun erişememesidir. oyuncu ilerledikçe yeni silahlar, eşyalar, yetenekler vs. kazanır ve böylece harita derece derece açılır. aslında zelda serisi de benzer bir oynanış sistemine sahiptir, fakat metroidvania denilince akla 2d sidescroller oyunlar gelir. zelda ise kuşbakışı kamerayla başlamış, sonradan 3d'ye evrilmiştir (metroid de fps oldu gerçi, kendimle çeliştim bak şimdi. neyse).

  anılan seriler haricinde shadow complex ve insanely twisted shadow planet gibi örneklere göz atılabilir.
 • şimdilik en güncel örneği shovel knight'tır. bu yıl içerisinde de yeni shantae, daha sonrasında ise henüz yeni duyurulmuş olan xeodrifter, bu türün nintendo ayağındaki yeni temsilcileri olacaktır.
 • nintendo ds ve gameboy advance konsollarına çıkan castlevania oyunları bu türün zirvesidir benim için. 2-d platform ol, dev harita sun, klasik rpg ögelerle karakter gelişimi yaptır ve tüm bunları el konsolunda sergile... yatağa uzanıp uyumadan önce saatlerce zevkten kudurarak oynadım bütün o 6 oyunluk seriyi.

  tabi bu seriden bahsedip castlevania symphony of the night'ın hakkını yemek büyük ayıp olur. adı geçsin.
 • en sevdiğim oyun türlerinden biri.

  üst üste piyasadaki metroidvania oyunlarına bkz verdiğimi farkettikten sonra, bu başlıkta türün metroid ve castlevania serileri haricindeki oyunlarını içeren bir çalışma yapmaya karar verdim.

  - sıralama alfabetik.
  - sadece 2d platform şeklindeki oyunları listeye aldım. türün 3d örnekleri de bulunmakta, fakat bu konuda biraz yobazım. metroidvania dediğin 2d olur (metroid prime serisine saygımız sonsuz elbette)
  - henüz oynamadığım ya da bir fikir oluşturacak kadar fazla vakit ayıramadığım ama dikkatimi çeken oyunlar da listenin sonunda ayrı bir liste halinde yer alacak. bunları oynayan arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.
  - kesinlikle oynanmalı, tavsiye edilir ve olmasa da olur şeklinde üçlü bir "notlama" yaptım. bunlar (doğal olarak) şahsi fikrimdir, katılmayan olabilir.
  - liste zamanla güncellenecek.

  (bkz: aquaria)

  türün pc'deki ilk örneklerinden (yanlışım varsa düzeltilsin). naija nam deniz kızımızın maceralarını anlatıyor. basit olsa da hoş bir crafting sistemi mevcut. deniz altında geçtiğinden kontroller türün diğer örneklerine göre daha fazla serbestlik sağlıyor. grafik, ses ve müzik olarak başarılı, su altı atmosferi de huzur dolu ama savaş dinamikleri diğer oyunlara göre biraz zayıf kalıyor gibi. tavsiye edilir.

  (bkz: axiom verge)

  metroid serisinin verdiği yalnızlık hissini en güzel yakalayan oyunlardan biri. grafikler geç dönem nes oyunlarını andırmakta ve pixel art sevenleri oldukça memnun edecek cinsten. oynanış olarak türün en iyi örneklerinden birini sunuyor. tek kişi tarafından geliştirilmesi de ayrıca takdire şayan. kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: cave story+)
  bu da tek kişi tarafından geliştirilmiş, tam bir başarı hikayesi. freeware olarak yayınlandıktan sonra ufak çapta bir kült oyun statüsü kazanarak nintendo'nun dikkatini çekti ve önce wii'ye ve üç boyut desteğiyle 3ds'e uyarlandı, daha sonra da steam'de piyasaya sürüldü. sevimli grafikleri, sağlam oynanışı ve atmosferine hakim japon tuhaflığıyla türün bağımsız yapımcılar arasında popülerlik kazanmasına büyük katkı sağladı. kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: dead cells)
  rastgele harita ve permadeath ile roguelike/metroidvania hibridi alt-alt türünün son örneklerinden. piksel grafikleri müthiş, zorluk tam kıvamında, kontroller sıkı ve hızlı bir oynanış sağlıyor. erken erişimde olmasına rağmen bunu asla hissettirmiyor. harita rastgele olduğu için keşiften ziyade aksiyona, vurdu kırdıya ağırlık veriyor. kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: environmental station alpha)
  aşırıya kaçacak derecede minimalist sunumundan dolayı buna burun kıvıracaklar olacaktır. yine de, fazla kişi tarafından bilinmese de metroid serisinin hissini axiom verge ile birlikte en iyi sunan oyunlardan biri. savaş ve aksiyondan ziyade haritayı keşfetmeye ağırlık veriyor. tavsiye edilir.

  (bkz: guacamelee)
  türün en iyilerinden. metroidvania denen türün şu anda bağımsız yapımcılar arasında revaçta olmasında büyük etkisi var. karikatürize edilmiş meksika kültürü ve güney amerika mitolojisini modern oyun/meme göndermeleri ile çok güzel harmanlıyor. grafikler, müzik, oynanış ve espri anlayışı çok başarılı. kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: hollow knight)
  bıcırık sunumuna aldanılmasın, bu ufaklık souls serisinin zorluğunu ve hatayı affetmeyen oynanışını kendisine örnek almış. çizgi filmimsi bir dünyada, yer altında yaşayan bir böcek uygarlığının kalıntıları arasında geçen bir macera. görsel ve işitsel olarak miyazaki animelerinin havasını taşıyor. türün son dönemde çıkan en iyi örneklerinden biri. kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: insanely twisted shadow planet)
  başarılı örneklerden bu da. gezegenini kuşatan yabancı paraziti yok etmek için uçan dairesiyle maceraya atılan bıdık bir uzaylıyı yönetiyoruz. sunum olarak son derece başarılı ve uçan dairenin sağladığı hareket serbestisi keyifli. buna rağmen beni nedense diğer oyunlar kadar sarmayı başaramadı. ikinci bir şans vermeyi düşünüyorum, notum değişebilir. o zamana kadar tavsiye edilir.

  (bkz: odallus the dark call)
  türün - bence - zayıf örneklerinden. steam incelemelerine bakılırsa seveni çok. büyük kötüyü yenmeye çalışan kılıçlı bir abinin maceralarını konu alıyor. grafikler nes dönemi ayarında, ancak oynanış ve zorluk çok dengesiz geldi. problem oyunun zor olmasında değil, özellikle platform oyunlarında zoru severim, ancak buradaki dengesizlik oyundan keyif almamı engelledi maalesef. bir bakılabilir, bence olmasa da olur.

  (bkz: ori and the blind forest)
  aşığım ben bu oyuna. cidden. şu ana kadar oynadığım metroidvania oyunları arasında ilk 3'e girer, metroid ve castlevania serileri dahil. grafikler, müzikler, kontroller, zorluk, oyuna dair her şey mükemmel. kedi-sincap-tilki karışımı bıcırık ori'nin yaşadığı ormana çöken karanlığa karşı savaşını konu alıyor. disney kalitesinde çizim ve animasyonları, duygu dolu müthiş soundtrack'i, sıkı kontrolleri, her şeyiyle emek ve kalite kokan bir yapım. üstüne basa basa söylüyorum: kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: rogue legacy)
  bu da roguelike/metroidvania hibridi, ama burada roguelike kısmı ağır basıyor. kalesinin üstündeki laneti kaldırmaya çalışan bir aileyi konu alıyor. oyuncu her öldüğünde, arkasında rastgele güç ve zayıflıkları olan yeni karakter bırakıyor ve bu "mirasçılar"dan biriyle yoluna devam ediyor (permadeath). her ölümle harita rastgele biçimde değişiyor (bu bir noktadan sonra engellenebiliyor). oynanış açısından başarılı, grafik ve müzikler eh işte. türün diğer oyunlarından biraz farklı bir deneyim sunsa da tavsiye edilir.

  (bkz: salt and sanctuary)
  hollow knight gibi bu da souls serisini örnek almış, hatta direkt olarak 2 boyutlu bir dark souls denebilir. türün en başarılı örneklerinden. tıpkı dark souls serisi gibi depresif bir dünya, devasa bir harita, sıkı kontroller ve müthiş boss savaşları sunuyor. zorluğu herkese gelmeyeceğinden dolayı tavsiye edilir, souls serisini seviyorsanız kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: shadow complex)
  batı kaynaklı en önemli metroidvania oyunlarından biri. infinity blade serisinden tanıdığımız chair entertainment tarafından geliştirilerek önce xbox 360, daha sonra windows ve son olarak xbox one ve ps4 platformlarında piyasaya sürüldü. türe ilginin azaldığı bir dönemde piyasaya çıkarak mainstream piyasada tekrar yer almasına vesile olan yapımlardan biri. sunum kalitesi ve başarılı bölüm tasarımıyla oynanmayı hak ediyor, fakat kontroller biraz fazla gevşek. nolan north seslendirmesi bonus. tavsiye edilir.

  (bkz: stealth inc 2 a game of clones)
  bulmacalarıyla saç baş yolduran bir örnek. savaşmak yerine gizliliği ön plana alan stealth inc. türün silahlar ve aksiyon olmadan da güzel bir örneğinin yapılabileceğini gösteriyor. sam fisher'ın bıdık bir klonunu yönettiğimiz oyunda, kendimizi ve diğer klonları hapis tutulduğumuz tesisten kurtarmaya çalışıyoruz. sadece bulmacalar üzerine yoğunlaşması sebebiyle tavsiye edilir diyorum, beyin tokatlamak isteyen oyuncular için ise kesinlikle oynanmalı.

  (bkz: terraria)
  bunu bilmeyen pek yok sanırım. aslında listeye ekleyip eklememe konusunda biraz kararsızdım, ama oyun bana göre türün başlıca özelliklerini bünyesinde taşıyor. metroidvania formülü ile minecraft'ı birleştiren terraria, türü bir değil birkaç adım öteye taşıyor. hem minecraft usulü kaynak toplama/inşa mekaniklerini başarıyla 2 boyuta aktarıyor, hem de bu mekanikleri rastgele oluşturulmuş devasa bir haritayı keşfetmek ve zamanla daha iyi ekipmanla yeni yerlere ulaşmak şeklindeki metroidvania formülüne çok güzel entegre ediyor. kesinlike oynanmalı.

  (bkz: unepic)
  diğer metroidvania oyunlarına göre daha yavaş bir oynanış sunuyor. sunum olarak maalesef başarısız olsa da oynanışı yeterince sağlam. bir masaüstü rol yapma seansı sırasında kendini lanetli bir kaleye ışınlanmış olarak bulan bir gencin macerasını konu almakta. senaryo oldukça komik ve esprili, kendini pek ciddiye almıyor. bununla birlikte, türün en iyi örnekleri arasında yer alamıyor maalesef. diğer örnekleri bitirdikten sonra oynanması tavsiye edilir.

  (bkz: xeodrifter)
  nazarımda türün en başarısız örneklerinden biri. sunum, oynanış ve bölüm tasarımıyla ortalamanın üstüne çıkmayı başaramıyor maalesef. pixel art fanatiği şahsıma bile yavan gelen grafikleri, aşırı basit kontrolleri ve kısalığıyla günümüz sistemlerinden ziyade mobil platformlar için tasarlanmış izlenimi veriyor. olmasa da olur.

  henüz oynamadığım (ya da elimde olmasına rağmen yeterince vakit ayıramadığım) ama sıraya aldığım oyunlar da aşağıda yer almakta.

  (bkz: alien infestation)
  (bkz: apotheon)
  (bkz: alwa's awakening)
  (bkz: dex)
  (bkz: dust an elysian tail)
  (bkz: ghost 1.0)
  (bkz: headlander)
  (bkz: la mulana)
  (bkz: momodora reverie under the moonlight)
  (bkz: muramasa the demon blade)
  (bkz: odin sphere)
  (bkz: owlboy)
  (bkz: outland)
  (bkz: pharaoh rebirth+)
  (bkz: rabi-ribi)
  (bkz: shantae half genie hero)
  (bkz: shantae and the pirate's curse)
  (bkz: shantae risky's revenge)
  (bkz: song of the deep)
  (bkz: sundered)
  (bkz: valdis story abyssal city)
  (bkz: wings of vi)
  (bkz: wonder boy the dragon's trap)