• heteroseksüel farklı olanı, homoseksüel aynı olanı, biseksüel herkesi, aseksüel hiçkimseyi... dolayısıyla metroseksüel de (çok afedersiniz) şehirsiken demek oluyor.
  • giyimine kusamina onem veren, duzenli olarak sakal ve koltuk alti trasi olan, dis ve kulak temizligine onem veren, guzel kokmanin oneminin bilincine varmis, su amerikan filmlerinde sikca gordugumuz etkileyici is adami formatinda gezen erkege verilen atraktif yeni isim.
    kadinlari seviyor, anliyor, dinliyor, birlikte alisveris yapiyor, yol veriyor, kapisini acip montunu tutuyor, kisacasi ruhunu oksuyor, gonlunu hos tutuyor. dik yuruyup, oturusuna kalkisina dikkat ediyor, masada gegirmiyor, arabasinda burnunu karistirmiyor. yaninda ise kadin olmayi bilen, kilosuna dikkat eden, bakimli, disi gibi disi istiyor.

daha once keanu reeves, tom cruise ve brad pitt gibi guzel abilerimizi cesitli filmlerde boyle don juan, capkin ve butun kadinlari etkilerken gormustuk. guzel bir seymis bu metroseksuellik, ibnelikle ve efemine olmakla zerrece alakasi yoktur. hatta ve hatta james bond abimiz metroseksuel erkegin en guzel orneklerinden birdir kanimca.

gark gurk gegirip tasaklarını kasirken osuran, ustune de bogurerek gulen bir erkekten daha estetik oldugu kesin.
  • dünün kro "fantaaazi" müzikçilerine bugün bulduğumuz yeni kılıf. onları dizi oyuncusu, film oyuncusu,entel sanatçı yapmaya yarar.
  • çok tartışılırdı eskiden bu kelime ilk jargonumuza girdiği yıllarda, bakıyorum artık pek sözü edilmiyor, sözlükte bile son birkaç yılda hakkında doğru düzgün entry bile girilmemiş. neden? e artık herkes metroseksüel de ondan, iyi giyinen, saçına sakalına kılına özen gösteren, güzel kokan erkek çok normal bir olay halini aldı. zannetmiyorum ki çevremizdeki/çevrenizdeki bu arkadaşların feminen olduğunu düşünüyor olun. çok öttüler ilk başta yok erkek dediğin bakımlı mı olur, yok feminenliğin yeni adı, yok hetero görünümlü ibne diye, dudağıma lipstick (erkekler için olanına chapstick deniyormuş) sürüyorum diye "ahıahı kız mısın olm" diyen tipler şimdi parfümlere, aftershave'lere, pembiş gömleklere ne paralar harcıyorlar. en basit halk otobüsünde bile her yer moda dergisinden fırlamış erkek dolu. yıllar önce ayakkabı ve giysiye çok para harcıyorum, kaşlarımın ortasını alıyorum, yüzümü neutrogena'yla falan yıkıyorum diye adı metroseksüele çıkan ben şimdi bakıyorum, herkeste böyle bir şekilli egzantrik sakallar, karış ebatında gözlükler, gıcır ayakkabılar, atkılar, şallar, şapkalar, küpeler, kolyeler, bileklikler falan. birkaç yıl öncesine kadar "erkek dediğin bakımsız olur lağn" diyenlerin ilk yarısı öyle ya da böyle metroseksüel ya da "bakımlı" bir hal aldı, ikinci yarısının da ağzının suyunun aktığı kızlar, giyinmeyi bilmeyen, dış görünüşüne özen göstermeyen, bakımsız ikinci yarı yerine (çok doğal olarak) birinci yarıdaki kendine özen gösteren erkeklere bakıyor. eee kendince "maskülen" arkadaş, hani erkek dediğin bakımsız olurdu, şimdi bakımsızsın üstelik de abazansın, nooldu?
  • guzel kadinlarla seks yapabilmek ugruna savaslar cikartmis, bu ugurda kendisi de dahil olmak uzere herkesi harcayabilecek ve her turlu boku yiyebilecek potansiyele sahip erkek milletinin "bi de bu yolu deneyelim bakalim" diye dusunerek gelistirdikleri son taktik
  • tamamiylen amerika'dan cikma, oradan dogma bir kavramdir. bunun en buyuk sebebi de, kulturel farkliliklarda yatmaktadir.

dunyanin her yerinde azicik feminen davranan erkekler, hemen "gay" damgasi yerler. solaryum'a giden, manikur, pedikur yaptiran erkeklere "kari misin lan" yakistirmasi yapilir genelde. ancak buyuk metropollerin "yuksek sosyete" adini verdigimiz topluluklarinda bunlari gayet dogal karsilar insanlar. yasini basini almis oldugu halde hala feminen zevklerden vazgecememis heteroseksueller her modern toplumda mevcuttur. "kadinsal zevk" olarak nitelendirilen tabulari yikip feminen davranan erkeklerdir bunlar.

ancak bunu gidip de "metroseksuel" diye ayri bir klasmana sokmak, hatta abartip tamamiylen amerikalilar'in yapabilecegi bir istir. cunku onlarda, yapilan her fenimen hareket, gay damgasi yemeniz icin digerlerine bir firsat tanir.

"gay schick" dedikleri bir olay vardir mesela. yuppie topluluklar arasinda, biraz avrupai giyinmeyi seven erkekler hemen "gay schick" yakistirmasina maruz kalirlar. halbuki dunyanin diger kesimlerinde avrupai giyinmek, tamamiylen modern olmanin bir temsilidir. erkekler de dis gorunuslerine ve kiyafetlerine boyle giyinerek dikkat ederler. turkiye icin "kucuk amerika" yakistirmasi yapilsa da (tikky mertebesinin altinda oldup da $ik giyinenler bu kategoridedir) aslinda avrupa'yi taklit etmektedir turk erkegi.

ancak amerika'da boyle olmak hemen "gay" damgasi vurulmasina sebebiyettir. iki erkegin birbirini selamlarken yanaktan opmeleri buyuk bir tabudur mesela. bu tur ufak seyler bile abartilir hemen. birakin solaryum'u, iyi giyinmeyi bile neredeyse "gunah" gorurler.

bu nedenledir ki amerikalilar, bu tur insanlara "metrosexual" adini yakistirmaktadirlar. cunku bunlar ne gay'dir, ancak ne de tamamiylen maskulendir.

hatta yalnizca kiyafet secimim nedeniylen bana bile bu yakistirma yapilmistir arkamdan birtakim insanlar tarafindan, bunu da yakin arkadaslarim sayesinde duymuslugum vardir.

o yuzden amerikalilar'dan ozur diliyorum jean altina beyaz spor ayakkabi giymedigim, beyaz corap giymeyi reddettigim, en guzel gecelere ve davetlere sirtinda kocaman adidas yazan naylon ceketlerlen gitmedigim icin. ozur diliyorum turk ve avrupali arkadaslarima selam verirken yanaklarindan optugum icin.
  • erkeğin çok yontulmuşu için kullanılan bir tabir.

not: annemin dediğine göre erkeğin az yontulmuşu makbulmüş.
  • *hira daginda bile mapus edilebilecek titiz insanlar.

-brad*! bu orumcek aglari kafama degecek eger di$ari cikmaya kalkarsam.
    -keanu*, asil ben bu guvercinden tirsiyom. ani hareket yapma, dur!
    -hira magarasi kulubunden kimseye bahsetmeyiz, giri$sene guvercine de sikiysa.
    -hadi len kicimin neosu! ucarak gecsene aglarin icinden.
    -iyyy!! icim bi ho$ oldu. sus be pis.

**
  • iyi bir görünüme sahip olmak için fazla kasan erkek modeli.
    gerçek şu ki doğuştan tipsiz olan birinin, sonradan tipli olmaya çalışması eğreti duruyor genelde.
    (bkz: vermeyince mabud neylesin mahmut)
hesabın var mı? giriş yap