şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ermenistan da kurulu bulunan sızıntı yapması veya patlaması halinde çernobilden bile büyük bir faciaya yol açabilecek olan ve türkiyeyi de çok büyük bir riske sokan nükleer santral.
  türkiye atom enerji kurumu başkan yardımcısı dr. erdener birol bir patlama veya sızıntı halinde yapılabilecekler hakkında şunları söylemiş : "muhtemel bir salınımda öncelik hava şartlarına bağlı. eğer rüzgar bize doğru esiyorsa radyoaktif maddeler sınırımıza girer. vatandaşlar, öncelikle evlerine girip, kapılarını, camlarını naylonla sızdırmaz şekilde kapatmalılar. olabilecek havalandırmalar kapatılmalı. mahalli gıdalar sebze-meyveler yenmemeli. eğer otlaklarda, kırsal kesimde hayvan varsa içeriye alınmalı ve kuru otla beslenmeli. yerel yöneticilerden gelecek 'çıkabilirsiniz ya da çıkamazsınız' talimatı beklenmeli.
  eğer salınım anından 6-7 saat içinde öğrenilirse halka iyot tabletleri dağıtılır. troid bezinin radyoaktif iyot alması önlenir, böylece kanser riski azaltılmış olur. 30 km. 100 km'ye kadar arazinin topografyasına bağlı olarak etki görülebilir. ilk birkaç günde yapılması gerekenler bunlar. daha sonra suların ve toprağın ölçülmesi gerekir."
  görüldüğü gibi korkulacak bir şey yoktur; cama çerçeveye naylonu geçir, hayvanları da içeri al tamam.
 • türkiye'nin 2 kez avrupa konseyi toplantılarında dile getirdiği, ermenistan'ın en geç 2004'te kapaması şartı ile avrupa konseyi üyesi (1995'te) olduğu nükleer santral. bir dönem kapatılmış olup, daha sonra ermenistan'ın enerji yokluğunu öne sürerek tekrar çalıştırmaya başladığı santraldir ve ermenistan türkiye ve avrupa'nın yeni enerji kaynakları için teknik ve mâli yardım önerilerini ısrarla reddetmektedir. bu santralden üretilen elektirik ermenistan gereksiniminin çoğunu (belki de tümünü) karşıladığı gibi yurtdışına satışı da yapılmaktadır.
  santral çernobil ile aynı tiptedir ve aynı teknolojinin ürünüdür. dünya'daki en tehlikeli 1. ya da 2. nükleer santral olarak kabul edilmektedir. patlaması durumunda en fazla etkilenecek ülkeler türkiye, azerbaycan, gürcistan, ermenistan ve iran'dır.
 • bilinen en eski ve güvensiz reaktör modelleri* ile hizmet veren nükleer santral. dünyanın ''acaba ne zaman patlıyacak'' diye merak ettiği, ülkemizede esamesinin okunmadığı, pimi çekilmiş bomba.
 • vikipedi'de hakkında en son yazılan cümlenin "1979'dan beri devrede olan santral için türkiye'nin resmi bir girişimi olmamıştır. ancak sivil toplum örgütleri bazında santrale karşı çıkma sözkonusudur." olduğu santraldir.

  ne kadar sorumsuzuz.
 • eski ve dünyanın en riskli nükleer santralleri arasında gösterilen, ığdıra 16 km uzaklıktaki santral. türkiyede yeni teknolojiyle riski olmayan santrale karşı çıkanlara ve türkiyede santral olmadığını düşünen eylemcilere ve nükleer karşıtlarına duyurulur.

  türkiyenin 16 km uzağında bir nükleer santral olması türkiyede nükleer santral olduğu anlamına gelir. sızıntı halinde nükleer santralin etki alanının 1 km çapta olacağını düşünmüyorsunuzdur sanırım.

  green peace'a hedef gösterdim hadi bakalım.

  burda da liste var:

  here is a list of dangerous atomic reactors:

  sosnowij bor – russia
  medzamor – armenia
  smolensk – russia
  kursk – russia
  kosloduj – bulgaria
  bohunice – slovakia
  saporoschje – ukraine
  mochovce – slovakia
  jusnukrainsk – ukraine
  dukovany – czechia
  kola – russia
  nowoworonesh – russia
  kalinin – russia
  balakowo – russia
  bjelojarsk – russia
  rowno / khmelnitzki – ukraine
  paks – hubgary
  temelin – czechia
  krsko – russia
  cernavoda – romania
  rostow – russia

  kaynak: [http://tekknorg.wordpress.com/…mic-reactor-offline/ http://tekknorg.wordpress.com/…mic-reactor-offline/]
 • 1980'de açılan 2. reaktör 2005 yılında teknik olarak hizmet süresini tamamlamış ama 2016'ya kadar çalışmaya devam edecekmiş. çoğu kaynağa göre şu an herhangi bir problem çıkarma olasılığı en yüksek nükleer santraldir ve kars'a 100 km, iğdır'a ise 30 kilometre uzaklıktadır. birinci derece deprem bölgesinden bulunan santral daha önce 1988 yılındaki depremde büyük hasar görmüş ve 1995 yılına kadar kapalı kalmıştır. (ermenistan'ın bu santrali tekrar açmasında azerbaycan ve türkiye'nin ermenistan'a ambargo uygulamasının da büyük payı var) şimdiye kadar irili ufaklı 106 kaza geçiren santralin 2016'ya kadar iyice eskiyen teknolojisiyle büyük bir felakete sebep olma ihtimali her geçen gün artıyor. avrupa birliği ve abd ermenistan'la sürekli temasa geçerek bu tesisin kapatılmasını isterken 2-3 sivil toplum örgütü girişimi dışında türkiye'nin uyuduğunu söyleyebiliriz.
 • komsudaki patlamaya hazir "tupgaz"