şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 40 bini aşkın insanın ölmesine neden olan çernobil’le aynı teknolojiye sahip.

  metsamor nükleer santralı, ığdır’a sadece 16 kilometre mesafede yer alıyor.

  kullanım ömrü dolmasına karşın, ermenistan tarafından ‘enerji ihtiyacı’ gerekçesiyle çalıştırılmaya devam ediliyor. erivan, santralın 2026'ya kadar kullanılacağını ilan etti. uluslararası atom enerjisi kurumu standartlarına aykırı faaliyet gösteren santral konusunda türkiye sık sık muhataplarını uyarıyor. muhtemel bir kazaya karşı da hazırlık yapılıyor. afad ile taek, gerçek zamanlı bir tatbikat yapma kararı aldı. ulusal tatbikatla yol haritası çizilecek.

  1977 yılında inşa edildi.

  dünyanın bilinen en eski nükleer santral teknolojisine sahip tesisin ığdır’a uzaklığı 16 kilometre.

  dünyadaki en güvensiz santral olarak anılıyor.

  'patlamaya hazır nükleer bomba’ olarak, sürekli gündemde.

  sızıntı yapması durumunda çernobil’den bile büyük bir faciaya yol açabileceği belirtiliyor.

  düne kadar çok fazla bilgim olan bir konu değildi ancak çernobil faciası ile ilgili belgeselleri izleyince ve yanıbaşımızda böyle bir tehlikenin olduğunu öğrenince açıkcası beni fazlasıyla endişelendirdi. konunun gündem olması gerektiğini düşünüyorum.
 • pek de işe yaramayacak kampanyadır. daha önce bir kaç kere kapandığını hatırlıyorum. en son rusya desteğiyle tekrar açılmıştı. kolay kolay kapanacağa benzemiyor. bir nevi saatli bombadir.
 • ülkemizin belkide en büyük problemi patlamaya hazir saatli bir bombadan farki olmayan bu nukleer santraldir. basimiza bu felaket geldikten sonra cok gec kalacagiz. bu konuyu gundem yapmaya davet ediyorum.