şükela:  tümü | bugün
  • 19. yüzyılın ilk yarısında habsburg imparatorluğu’nun en önemli devlet adamı. 1789 fransız devrimi ile başlayıp napolyon savaşlarına uzanan dönem için, “fransa hapşırsa -avrupa nezle olur” dediği rivayet edilir. abd'nin efsanevi dışişleri bakanı henry kissinger'ın da kahramanıdır kendileri. kissinger "diplomasi" adlı ünlü eserinde metternich'den sitayişle bahseder.
  • metternich, bizanslı bir harem ağasının avrupa'da bakan konumuna ulaşabilmiş bir türü olan yaşlı saray tilkisiydi.zorba ve baskıcı politikasıyla servetine servet katmış ve sinsice bir plan çerçevesinde avrupalıların ahlakını bozmuştur. o, insanları kendi tarafına çekmek için tek bir yol biliyordu; o da rüşvetti. metternich'in ayrıca her biri rüşvet konusunda uzman olan rüşvet memurları vardı . bunlar kimin neyle ve nasıl satın alınabileceğini araştırıyorlardı .metternich döneminde rüşvet almak ve kolay yoldan para kazanmak için her şeyi yapmak adeta bir din haline gelmişti.
    toplumda ahlaki oksijen kalmamıştı. aydınların çoğu bile, metternich'in uyguladığı politikalar sonucunda zehirlenmişlerdi. yüksekliklere tutkun olan gençlik bile alçalmıştı; fikirsiz ve idealsiz olarak yetişiyorlardı . (bkz: beyaz zambaklar ülkesinde - grigory petrov)