şükela:  tümü | bugün
  • nifferi'nin girift üslubuyla ortaya çıkmış, yoğunluğu ağır bir eser. eser, belki şerhlerle ya da bilgili bir insanın açıklamalarıyla daha da vuzuha kavuşabilecek çeşitli duraklardan (mevkıf) oluşmakta. nifferi'ye gelmeden belki de bu seyirde onu tam manasıyla kavrayabilecek ya da yeterli bilgi donanıma erişmek icap edilebilir. 77 mevkıf (durak) vardır, yeryüzündeki insana bir yol azığı olma niyetindeki bu güzel eser, öğretileriyle yolcunun yolunu aydınlatmaktadır, asırlardan beri.
  • zarp üstadın tavsiyesi üzerine edindiğim, abdulcebbar el-nifferi'nin (sırrı mukaddes olsun) sırlarla dolu olan hazinesi.

    şerh düşmekte fayda var. böylesi tasavvufi eserleri ilmi ilahlaştırıp, içinizdeki firavunun tahtını genişletmek için okursanız, tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir ziyanın içine girer, manevi yönden helak sürecinizi başlatmış olursunuz. yahut daha iyi bir ihtimalle dişe dokunur hiçbir bilgi edinemez, okuduğunuzu da hafızanızda konumlayamazsınız.

    tek hedef, ancak ve ancak nefsi bilmek, allah'ı da bu yolla aramak olmalıdır.

    allah böylesi yüce eserleri yazandan da, tercüme edenden de, güne taşıyandan da, duymamızda-bilmemizde emeği geçenden de razı olsun.