şükela:  tümü | bugün
 • belli bir süre sonra geri alınmak üzere bankaya faizle yatırılan para.
 • (bkz: vedia akti)
 • bir kimsenin faiz karşılığında , bir bankaya vadeli veya vadesiz yatırdığı paradır.mevduatı yatırana mudi denir.
 • bankaya yatırılan para. paranızı fiziksel bir üründen çıkarıp bankamatiklerde ve hesap cüzdanlarında görülen rakamlara dönüştüren işlem. vadeli olmasına ve faiz getirisinin olmasına gerek yoktur. yalnız banka, vadeli de olsa vadesiz de olsa, paranızı işletir, ona buna kredi verir, borsada oynar.
 • hayali bir banka üzerinden birkaç hesaplama yapalım. diyelim ki bu bankaya ilk sene 100 bin, ikinci sene 100 bin, üçüncü sene de 100 bin lira toplam mevduat yatırımı olsun. bankanın koşullarına göre mevduat hesapları iki yıl vadeli ve yüzde on faizli olsun.

  2. yılın sonunda, bankaya ilk yatan para 121 bin lira olur. 3. yılın sonunda bankaya yatan ikinci para 121 bin, 4. yılın sonunda ise üçüncü para gene 121 bin lira olur.

  parayı yatıran herkesin vade sonunda (yani iki yıl sonra) paralarının tamamını çektiklerini düşünelim ve bankanın bakiyesini takip edelim.

  ilk sene yatan para 100 bin lira ve çekilen para olamadığı için banka ilk seneyi 100 bin lira karla kapatır.

  ikinci sene yatan para 100 bin, vadesi dolan toplam ise 121 bin liradır. yani 2. senenin sonunda bankanın bakiyesi artı 79 bin lira olur.

  üçüncü sene bir 100 bin lira daha yatmıştır ve ikinci paranın vadesi 121 bin lira olarak dolmuştur. yani üçüncü senenin sonunda bankanın bakiyesi artı 58 bin liradır.

  4. sene herhangi bir paranın yatmadığını farz edelim. bu senenin sonunda vadesi dolan üçüncü parayla (121 bin lira) bakiye eksi 63 bin liraya düşer.

  bu hesaplamalardan çıkardığım ilginç tespit bankanın vadesi dolan mevduatları kendisine yatırılan yeni mevduat hesaplarıyla karşılayabilmesidir.

  yani dördüncü sene bankaya 100 bin lira hacminde mevduat yatırımı olsaydı banka seneyi artı 37 bin lira bakiyeyle kapatacaktı.

  bir başka ilginç konu ise büyümedir. bankaya yatırılan mevduat parası ne kadar büyükse, sene sonunda vadesi dolan hesapları karşılayıp kara geçmesi o kadar kolay olur. kısaca kar için yatırımdaki büyümenin faiz oranından büyük olması gerekmektedir.

  en ilginç nokta ise bankanın sürekli büyüyen bir yatırım döngüsüne ihtiyaç olmasıdır. görüldüğü gibi bankaya para yatmadığında sene sonunda zarar eder. ancak devamlı ve artan bir para akışı sağlandığında banka dönmeye devam eder.
 • veda ile aynı kökten gelen, emanet edilen şeyler anlamına gelen çoğul arapça sözcüktür. aslında son tahlilde, bankaya para "emanet" edilmektedir.