şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mevlana)
 • aşk üzerine “ya yaşat ya öldür; ama sakın yaralı bırakma” demiş müthiş tarihi kişilik.
 • kırgınım kendisine. ahi evran meselesi nedeni ile.
 • "bulandıran palavralardan âzâde gamsız bir keyif, sen ve ben." dizesinin sahibi, abd'de en çok tanınan ve en çok satan fars sünni, müslüman şair.

  hayat derslerinden birisi:

  "kendini küçük görmeyi bırak. sen yürüyen evrensin. yaraların, ışığın içeri girdiği yerdir."
 • gay feriştahıdır
 • konya'da medfun mutasavvıf şahıs.

  birkaç gün önce, birtakım kimseler mevlana türbesinde ney çalınmasını mevlana'ya zulüm olarak nitelendirip bunun sona ermesi yönünde kamuoyu oluşturdular.

  oysa müziğin haram olup olmadığı konusunda ittifak yoktur. kimi anlayışlara göre yere bir çubuğun ritimli bir şekilde vurulması dahi haram iken, kimi anlayışlar dini-tasavvufi müziğe oldukça sıcak bakmışlardır.

  her konuda fikir bildirmeyi adet edinip, haddimizi bilmediğimizden bunda da şu benzerliği rahatlıkla kurabiliriz: neyi zulüm olarak gören anlayış, mezar taşlarını kıran selefi anlayışa oldukça yakındır.

  müzik , mezar taşı, mevlid gibi şeyler esasında islam'da yoktur, doğru. ancak bunların yapılması, icra edilmesi allah tarafından yasaklanmış şeyler değildir. bunları icra eden bidat yolunda değildir. tam aksine ney sesinden nem kapan, islam ruhunu yanlış anlamıştır. tamamıyla dışa, dünyaya ve çağa kapalı bir anlayış ile dini birtakım sonradan üretilen dogmalarla birleştirip, algı oluşturup, islam'ı kitlelere böyle benimsetmek, tam tersi etki yaratacak ve kitlelerin dinden kopuşu hızlanacaktır. halbuki, bu tarz anlayışlar türk'ün fikrinde ve gönlünde olmadığı gibi, bu kadim coğrafyadan hoşgörüsü, insan sevgisi dünyaya yayılan mevlanalar, yunus emreler, hacı bektaşlar yetişmiştir. bu kapalı anlayışların ithal olduğu rahatlıkla söylenebilir.
  neyden rahatsızlık duyan bu kimseler, yerine kuran okunmasını teklif etmiş. peki, kuran kıraatında bir ritim, ahenk, melodi yok mudur? kuran okuyan düz, sıkıcı bir ses ile mi okur kutsal kitabı? peygamber efendimizin kuran'ın nasıl okunacağına dair pek çok sahih hadisi bulunmaktadır. elbette kuran okumaya müzik demiyoruz, ancak kuran'ın hem kendisi, hem okunması bir ahenk içindedir.
  ney zulüm değildir, mevlevi ayinlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
 • eğer sizi üzen kişilere hâlâ selam verebiliyorsanız, bu vicdanınızın sadakasıdır..
 • "git, gönül kapısına otur, bekle. çünkü o gizlenen sevgili ya gece yarısı, yahut da seher vakti gelir."