şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: sivas meydanı'nın yaşadığı olağanüstü değişim)

normalde mevlana türbesi olarak açmam gerek başlığı ama artık o çevre meydan oldu. eskiden böyle bir meydan yoktu. türbenin çevresindeki ağaçlar da beton meydana kurban edildi.

mevlana meydanı'nın eski ve yeni hali.

eskieski-2

yeni yeni-2

sivas başlığından esinlenerek açtım başlığı. adamlar tornadan çıkmış gibi bütün şehirlerde aynı kafada hareket ediyorlar demekki. oraya seçilen başkanla alakalı birşey değil bu. bilinçli bir politika. şehirlerde beton meydanlar inşa etmek için bütün belediyeler birbirleri ile yarışıyor.
  • olsun ama chp ahır yaptıydı. en azından akp sadece çöl yaptı oraları.
  • ben islam peygamberine inanirim ve o derki "kıyametin kopacağını bilsenizde elinizdeki fidani dikin."
    sanirim onlara yeni bir peygamber geldi ve dedi ki "kıyametin kopacağını bilseniz avm dikiniz, beton dökünüz." bunun baska izahati yok.
  • (bkz: #67053948)
  • şu an kafamda ani bir parlamayla büyük resmi gördüm beyler.

iki meydan da yeni haliyle suudi arabistan'a benziyor. daha doğrusu kabe'ye. kocaman, bomboş bir alan. araplaşma projesinin ufak bir parçası.

eğer yolunuz düşerse kayaşehir'e yeni yapılan evlere de bir bakın. bina yapılanması da aynı arap boku.

büyüksün reis, mekke'yi türkiye'ye getirdin.
  • yıllar önce çocukken ailemle gittiğim mevlana türbesi'ne geçen ay yine gittim arkadaşımla.

ben arabayı park ettiğimiz ağaçlı bir ortam hatırlıyordum. geçen gittiğimde allah allah böyle miymiş, herhalde hafızam beni yanılttı dedim. çocukluktan bu kadar net hatırladığım şeyin bir hafıza yanılgısı olduğunu düşünmek ürkütmüştü beni. hatırladığımız diğer şeyler ne kadar doğru diye.

bu başlığı görünce rahatladım gerçekten. benim hafızam doğruymuş. yanlış olan akp imiş.
  • yeşil alanlar metre kareye düşecek beton miktarını azalttıkları için katledilmiştir!
    selimiye camii(türbenin yanında olan camii) önünde lise yıllarında çekilen fotoğraflarım ile şuan ki arasında alaka kalmamış! alaattin tepesinide inşallah nemrut dağına cevirmemişlerdir.
  • la bu ağaçlar size netti!
  • mevlana'nın arka bahçesinin fotolarını da koyun. içine kafe bile yaptılar. 2008 de çekilen fotoda botanik bahçesiydi resmen. şimdi prefabrik gecekondu gibi yapılar var.

edit: avlunun içindeki tarihi çeşmenin yerinin değiştirildiğini de ekleyeyim. tarihi anlayış bu kadar.