şükela:  tümü | bugün
  • yüksek ihtimal. sinan tuzcuoğlu'nun mevlana'yı oynadığı türk filmini izleme bahtsızlığında bulundum ve bir kez daha bacak arası türk mantalitesine hayran oldum. adam dünyanın en büyük filozoflarından biri. islam'ı yaşadığı dönemde merhametiyle ve kucaklayıcılığıyla sevdiren, kendinden sonra gelen mutasavvıflara yol gösterici bir meşale olan koskoca mevlana'nın felsefesini bir kenara bırakıp, tüm filmi şems ile manalı bakışmalarına ayıran filmdi. bu entryi açan arkadaşı tenzih ederim, aklına gelmiş ve geyik yapmış ona bir cevap da değil bu. ama türkiye'de biz mevlana'yı anlamaya çalışmak yerine mevlana'nın eşcinselliğini tartışırız. başka türlü bir tartışma duydunuz mu hiç? duyamazsınız. çünkü biz bacak arasını ve ardını severiz.
  • mevlana'yı mevlana yapan onun butun dunyevi arzularından vazgecerek ilahi aşka ulasmaya calısmasıdır.bu sebeple boyle bir ihtimali dusunmek yersızdir.
  • elimde hiçbir kanıt, belge yok, mevlana hormonlarını aldırmış da diyemem veya konuyu islamla da bağdaştıramam fakat çok iyi bildiğim bir şey var o da mevlana'nın seks gibi konuları kapatmış olduğu. yani adam keyif almak, müzik dinlemek, seks yapmak, cinsel tercih gibi konularla ilgilenmiyor. belki hep seks de yapmıştır, cinselliğe küsmemiştir ama adamda kafa başka türlü çalışıyor. söylediklerini takdir edersin, etmezsin başka şey ama adam senin benim gibi değil. hastalıklı, psikolojisi bozuk bile diyebilirsin ama şu ya da bu cinsel yönelişe kapılmış olmadığına inanıyorum ben. o biraz farklı bir adam.

ha bu arada: eşcinsel olması onun kıymetini değiştirmez. ben adamı ona yöneltilmiş bir suçlamadan(!) kurtarmaya çalışmıyorum. sadece o zihin, o bilinç öyle değil diyorum.
  • valla tanpinar'in bes sehir'ini okuyunca aklima gelmedi degil. yani orada okuduklarimdan boyle bir ihtimal olabilecegini dusunmustum. kaldi ki olsa super olur, yani ama muslumanlar aninda silerler boyle birsey olsa, kaldi ki kabul de etmezler. neyse.
  • verecen mi sorusunu sorduran ihtimal.
  • burda iki inanış var; biri mevlana ile şems'in aşk yaşadığı diğeri ise aralarında sadece dostluk ve öğretmen-öğrenci ilişkisi olduğu üzerine. şimdi geçmise yolculuk yapıp yatak odası baskını yapamayacağımıza göre isteyen istediğine inanıyor da ben anlamıyorum eşcinsel olduğuna inananlar neden iftira etmiş oluyor?

pardon ya, tüm eşcinseller orospu çocuğu, aşağılık hayvanlardı. eşcinsellik bir sapkınlık, zoofili, nekrofili hata pedofili gibi bir hastalıktı, hayvanlarda eşcinsellik denilen bir durum söz konusu değildi... unutmuşum ben. nasıl olur da din hakkında kafa yormuş birine bunu yakıştırabilirim?
  • (bkz: #20810173)
  • boş ve sonuçsuz bu tartışma, dine bakışını yıllarca içi boş şekilde mevlananın adını ağzına alarak yansıtan zihniyetin son ürünüdür. sen gel o kadar mevlana oku, erişebileceğin nihai sonuç mevlananın eşcinsel olma ihtimali olsun.