şükela:  tümü | bugün
  • anadolu’da ki moğol birliklerinin başı baycu noyanın,
    direniş başlatarak konya’ya girmesine engel olmuş mevlana celaleddin ruminin moğol ajanı olduğunu söylemek boş bi iddiadır.
  • uzunca bir süredir dikkatimi çeken bir konu aslında, irdelenmesinde fayda görüyorum, *bu konu da en derin bilgi birikimine sahip kişi olarak görülüyor çünkü özellikle farsça kaynaklara dayandırdığı bu metinleri kendisinden daha fazla inceleyen kişi sayısı oldukça az.

en başta *nin giriş cümlesi kendisine karşı yargılarımı değiştirmeye yetti.
    --- spoiler ---

“şüphe yok ki mesnevi gönüllere şifadır, hüzünleri giderir... şanları yüce, özleri hayırlı katiplerin elleriyle yazılmıştır… temiz kişilerden başkalarının dokunmasına müsaade etmezler… mesnevi alemlerin rabbinden inmedir… batıl ne önünden gelebilir, ne de ardından … tanrı onu korur ve gözetir.“ (mevlana, mesnevi, mukaddime, vıı. mesnevi, milli eğitim bakanlığı yay, 1991 istanbul, c.ı. s.7)
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

mevlâna hazretleri, ilhanlıları istikbalin iyi müminleri olarak görüyordu. divan-ı kebir’de geçen “moğollardan korkuyorsanız, allah’ı tanımıyorsun demektir. siz onlara bakınca kâfir görüyorsunuz; ben ise aralarında yüz tane iman sancağı sayıyorum” beyti, bu tavrının hikmetini aksettirir. 25 sene sonra müslüman olan gazan han, bu beyti, giydiği kaftana altın telle yazdırmıştır.
    --- spoiler ---

yani bir nevi kendisini peygamber ilan etmiş bir hazret üzerine konuşuyoruz, ondan dolayı yazılan köşe yazılarının bir kısmını paylaşacağım.

rıza zelyut türk düşmanı mevlana güneş gazetesi
    mevlanaya allahtan indirilen kitap

rıza zelyut işbirlikçiler hep sevildi

yıldırım koç mevlaha nasreddin hoca kavgası

kemal ramazan haykıran moğollar ve mevlana

mevalananın moğollarla ilişkisi üzerine mikail bayram

yorum olarak mevlana'nın moğolların yanında olduğu su götürmez bir gerçek ancak bu durumu siyasi bir hamle gibi düşünüp anadoluyu kurtardığını düşünenlerde var.

radikal avni özgürel
    ekrem buğra ekinci mevlana ve moğollar
    mevlana moğol ajanı tartışması hürriyet

şahsi yorum: tüm bunlardan yola çıkarak hüküm vermek 700-800 yıl öncesinin şartlarını gözününe alındığında epey bir zor gelse de açıkçası ben mevlana'nın samimiyetine inanmıyorum, popüler kültürde herkesin hakkında daha çok iyi şeyler söylediği ama hakkında çok az şey bildiğimiz bir karakter olduğu düşüncesi benim için başı çekse de, bu karanlık ancak daha doğru kaynaklar ve çalışmalarla aydınlanacaktır.
  • nasrettin hoca olarak bilinen ahi evran akşehir'lidir ve mevlana grubu tarafından pek sevilmezler. sebebi de zamanında mevlananın konya bölgesini mogollara peşkeş çekmesi, ahi evranın bu duruma karşı çıkması. sonunda ise vatansever ahi evran, ajan mevlana tarafından idam ettirilmiş. ben degil bir arkadaşım söyledi.
  • twitter'da böyle bir flooda denk geldim geçenlerde. açıkçası bu konu hakkında pek bilgim yoktu. önce floodu okudum ardından içerdiği bilgilerin doğruluğunu araştırdım.

ilgili flood

tarihi kaynaklarda mevlana ile moğolların arasının bir hayli iyi olduğu yazıyor. buna karşın türkmen ve ahi teşkilatı ile de yıldızının hiç barışmadığı yazıyor.

merak ettiğim şey mevlana'nın neden bu kadar benimsenilmiş olması. kutsal bir değer olarak görülüyor. tek sebebi dindar olması mı? ne yapmış bu adam, dönemin selçuklu devletine ne katkısı olmuş ki, bırakalım katkıyı selçuklulara ve anadolu türkmenlerine karşı moğollar ile birlik olmuş ve anadoluda nice katliama sebep olmuş. türk tarihinin el feneri prof.halil inalcık da mevlana'nın hain olduğunu defalarca yazmış. hala neyin türbesi, neyin kutsallığı bu.
  • ajan mdır değil midir bilemem ancak mevlevilerin ve mevlananın anadolu'da moğol yönetimini tercih ettikleri bir gerçektir. mesela fuat köprülü anadolu'da islamiyet adlı eserinde '' mevlevîler daha celaleddîn-i rûmî’den başlayarak türkmen babalarına fena bir gözle bakmışlar, onları kendilerine rakip görmüşler ve moğol istilasını müteakip onlara aleyhtar bir vaziyette bulunmak için bir aralık karamanlılara karşı bile moğolların hakimiyetini tercih etmişlerdir''

yine halil inalcık osmanlı tarihinde islamiyet ve devlet adlı eserinde mevlana için ''moğol işbirlikçisi '' demiştir.

''moğollarla işbirliği yapan ve fars kültürüne tutkun selçuklu seçkin sınıfına hitap eden celâleddin rumî ile halk adamı türkmen merkezi kırşehirli ahî evren arasında düşmanlık vardı. bu düşmanlık mevlanâ celâleddin’in şeyhi şems-i tebrizî’nin katliyle (1247) ilişkilidir. nasireddîn’in ahîleri, moğollarla mücadeleye giren ıı. izzeddin keykâvus’u destekliyorlardı...''

ajan belki modern bir yakıştırmadır ancak mevlana bir taraf seçmiştir o da moğollardır. anadolu moğol istilasıyla kasıp kavrulurken bundan yara almadan ve hatta bu durumdan karlı çıkan mevlana ve yandaşlarıdır.tokat,sivas,kayseri vb büyük şehirlerde moğollara karşı çıkan esnaf katledilmiş malları,zaviyeleri mevlana yandaşlarına verilmiştir. türkmen babaları dediğimiz kolonizatör dervişler,ahi evran gibi türkmen ileri gelenleri moğollar ile mücadele ederken mevlana güçlü olanın yanında yer almıştır. buna ister ajanlık deyin ister işbirlikçilik deyin.
  • kendi oğlunun ve nasrettin hoca'nın ölümüyle ilgili bir parmağı olduğu hakkında rivayetler söz konusu.
    şuradan bakalabilirsiniz link
  • gel,gel kim olursan gel ...acaba?? anadolu yerle bir ediliyorken,türkmenler kılıçtan geciriliyorken hiç yipranmayan hatta güçlenerek çıkan kim sorusunu akla da getirir.
  • helal olsun ben 2021 de bi adam ajan mı değil mi anlayamıyorum, bunlar bin sene önce yaşamış adamın ajan olduğunu anlamışlar.
  • (bkz: bop eşbaşkanı) nın görevi hakkında derin düşüncelere daldırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap