şükela:  tümü | bugün
 • mevlana'nın goruslerine dayanan ve olümünden sonra oglu tarafından kurulan tarikat
 • mevlevilikte ney önemli bir yer tutmuştur. öyle ki, “bir dervişin ney çalıp çalmamasının, mevlevi olup olmadığının tayini için bir ölçü” kabul edildiği bilinmektedir.
 • islam tarihinde liderin sözünün kaale alınmaması geleneğinin bir başka halkası. peygamber sözlerimi aktarmayın demiş, ölümünden sonra başta karısı ayşe, tanıyan tanımayan herkes kâh gerçek kâh uydurma peygamber sözleri nakleder olmuşlar. mevlana tarikat istemem demiş oğlu tarikat kurmuş.

  "ama olayın bir de sosyal boyutu var üstadım; halkın isteklerinin önüne geçemeyiz" diyen içten pazarlıklı takiyeciler ta o zamanlardan beri varlar demek.
 • öğreti olan mevlevilik ise gavurların panteizmine benzer.
 • aslında şii mezhebine çok yönüyle zıt düşen hallacı mansur'un meşhur "en-el hak!" felsefesine daha yakın olan ama mevlevilerin osmanlıdan beri önemli bürokratik görevlerde olması ya da insanların konu hakkındaki bilgisizliğinden dolayı zamanımıza dek gelebilmiş tarikat.

  kutsal rakamları 18'dir ve derviş olabilmek için çok uzun süre zorlu bir emekleme sürecinden geçmeniz gerekir.
 • mevlânâ celâleddin-i rûmî'ye bağlananların oluşturduğu mevlevi tarikatı... alevî semahı gibi mevlevîlerin sema gösterisi de (özel kıyafetlerle dönmeleri) folklorik bir oyun gibi algılandığı için dinî yönü olmayan, bu yüzdende zaten bürokraside herhangi bir engelle karşılaşmayan kültürel topluluk...
 • meslevi kaynaklarına göre mevlevilik silsilesi
  - hazreti muhammed
  - hazreti ali
  - hasan el basri
  - habib acemi
  - davud tai
  - maruf kerhi
  - seriyyi sakati
  - cüneyd bağdadi
  - dülef bin cahder eş şıbli
  - muhammed zeccac
  - ebu bekr en nessac
  - ahmed gazali
  - hatip belhi
  - şemsul eimme abdullah şerahsi
  - bahaeddin veled
  - seyyid burhaneddin muhakkik tirmizi
  - mevlana celaleddin rumi
  - sultan veled

  sultan veled'in halifeliği 30 yıl sürmüş ve ölümünden sonra silsile emir arif çelebi ile devam etmiştir. 1925 ylına kadar* tamamı sultan veled soyundan gelen 34 mevlevi şeyhi günümüze kadar mevleviliğin gönül hakimiyetini sürdürmüşlerdir.
 • mevlevilikde sofra adabı çok gelişmiştir . mesela yemek yenirken eğer ortak bir tabaktan bir şey alınıyorsa* yemek kaşığının* bir tarafıyla tabaktan yiyecek alınır , diğer tarafıyla yenilirmiş. kaşığın ağıza götürülen tarafının yemeğe değdirilmemesine özen gösterilirmiş.
 • bazı zamanlar bencillikten ve kendini beğenmişlikten ruhumun,kalbimin karardığını hissederim. o zaman aklıma bu beyaz giymiş adamlar gelir.onların içlerinin de dışları gibi bembeyaz olduğuna inanırım. işte o an, onların içlerine katılmak için inanılmaz bir istek duyarım. sanki onların arasına katılınca ben de bembeyaz olacakmışım gibi gelir.
 • kanımca teosofik, elit bir tarikat.