• kişinin aklının bir köşesine kazınan, mevsimlerle özdeşleştirdiği karakteristik kokulardır. benim için

kış: sobalardan tüten duman kokusu ve eve gelince duyulan mandalina kokusudur.

ilkbahar: akasya ve leylak kokusudur.

yaz: güneş kremi ve deniz suyu karışımı kokusudur.

sonbahar: toprak kokusu ve yere düşen yaprakların oluşturduğu hüzün verici kokudur.
  • koku zaman mekan bağlantısını hep kurmuşumdur zihnimde.

kış beyaz ve yeşil benim için, çocukluğumun kokusu,ardıç ve çam kokusu karışımı .

ilkbahar pembe ve kırık beyaz. şeftali ve erik çiçeği kokusu.

yaz sarı ve simli bir kırmızı. yapış yapış şeker kokusu.

sonbahar demek eylül demek . tüm mevsimlerin kalbi benim için. tüm renklerin tüm kokuların toprakla harmanı.
  • bulunulan yere göre değişir dilovası’nda yaşıyorsan tüm yıl mevsimler sana zehir kokar.
  • kış kesinlikle soba, is kokusu hatta sobanın çıkardığı kül kokusu. bir de eskiden katalitik soba yakardık oturma odasında. har diye bir ses çıkararak yanardı. gaz kokardı uzun süre açık bırakmazdık hiç yoksa baş ağrısı yapar derdi babam. o katalitiğin kokusu hala gelir burnuma kış denince. aynı zamanda lapa lapa yağmış kar kokusu kar sessizliğidir kış benim için, huzur verir.
    ilkbahar da şakır şakır yağan yağmur kokusu, toprak kokusu, yeni açan çiçek kokusu, papatya kokusu. kokuların en güzeli.
    en sevdiğim iki mevsimi söylememe gerek yok sanırım
  • kış: vanilyalı mum, zencefil ,portakal ve tarçın kokusu
    sonbahar: toprak ve kitap kokusu
    ilkbahar : çim,hanımeli,dağ kekiği ve fesleğen kokusu
    yaz:güneş kremi ve taze dondurma külahı kokusu
  • anılardan yola çıkarak o mevsimle özdeşleştirilen kokulardır, genellikle çocukluğa dayanır.

benim için ilkbahar: özellikle akşamları iğde ağacı başta olmak üzere çiçek açan ağaçlardan geldiğini düşündüğüm koku (ki hafif serin havada çok güzel gelir insana, yaz akşamlarında da alıyorum bazen). kavak ağacı poleni kokusu pek hoşuma gitmese de gene yaza doğru gelmeye başlar.

yaz: çocukluktan kalma nivea güneş kremi kokusu

sonbahar: tabii ki yağmur ve toprak

kış: gariptir, kar kokusu. başkalarını bilmem ama ben karın kokusunu alıyorum. bir de mandalina ve portakal kokusu kışı hatırlatır.

akşam oldu hüzünlendim ben yine
  • ilkbaharda hafif hafif gelen hanımeli kokusunu al yüz bin sene içine çek, o kadar diyorum.
hesabın var mı? giriş yap