3 entry daha
  • (bkz: ab ilan) sitesinde bir stk’nın bununla ilgili gönüllülük çalışmaları mevcut. nereye kadar uzanabilirler bilmiyorum.

ama oraya bir göz atmakta fayda var. bir de acaba ulusal kanalların whatsap ihbar hattına yazılınca gündem olma ihtimali var mıdır?

çünkü onlar çocuk, arkadaşlarım. geleceğimiz onlar. #mevsimlikçocukişçilerinsesiol
  • +1
  • güzel geleceklerin kaybolmaması için, ehemmiyetle desteklenmelidir.
    up
  • samsun' un bafra ilçesinde her yıl mayıs ayında kurulan, "kiralık çocuk pazarı" 1990' lı yıllarda büyük tepki toplamıştı...
    o çocuklardan birinin yerine koyun kendinizi...
    babanız elinizden tutmuş, sizi bir mevsimliğine ( 4-5 ay süreyle) kiralamak üzere böyle bir pazara getirmiş...
    pazar yeri yoksul babalar ve çocuklarıyla dolu...
    sonra babanız bir adamla "eti senin, kemiği benim... " diyerek el sıkışıyor, adamdan aldığı parayı cebine koyup gidiyor... adam da sizi alıp götürüyor...
    düşünün bu olay her yıl aynı dönemde başınıza geliyor.
    neyse devlet sonunda bu olaya el koymuştu....
    eyvallah da bu vahşi ve ilkel uygulama bitecek gibi değil....
  • uluslararası çalışma örgütünün (ilo) 12 haziran'ı "dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü" ilan etmesinin yıldönümünde önüme düşen ve kanayan yarayı kanırtan başlık. ilo verilerine göre dünyadaki on çocuktan biri işçi. kimi merdiven altında kimi tarım sektöründe ve pek çoğu da tehlikeli işlerde köle gibi çalıştırılıp emekleri sömürülüyor. okuldan oyundan uzak,3 kuruş için umutlarından uzak yaşıyorlar. dinlenme, yeterli beslenme ve sağlıklı barınma olmadan ne kadar yaşanabilirse tabii. "peki ya güvence?" diye soran çıkmaz herhalde. herhangi bi iş kazasında işyerinin tüm kusurları ailenin "maddi ve manevi tüm zararlarımız karşılandı" vazgeçmesine yetecek patron faturasıyla görmezden geliniyor. "çocuğunu kaybetmiş aile manevi ölçütteki zararına pey biçebilir mi?" sorusuna konforlu evlerimizde elimizdeki akıllı aletlerle ahkâm kesmek büyük aymazlığa girer. diğer aile üyelerininin işsiz kalması tehdidi ve geçim sıkıntısına iyi gelen üç beş sıfırlı faturanın değerini anlamamız için empati limitimiz yetmez.
    dolmuşun arka tarafı nı hassasiyetinden dolayı kutluyorum ve bu çabasını çok ama çok değerli buluyorum. özellikle köy öğretmenlerinin yaptığı işe sonsuz saygı duyuyorum. çünkü çocuğun heyecanını,saf öğrenme coşkusunu, kırılganlığını,ona sahip çıkana karşı olan ve büyüse de kaybolmayan sevgisini, bağlılığını biliyorum. tahmin filan değil, net biliyorum.
    (bkz: il milli eğitim müdürlüklerinden ekşisözlük yazısı/@alisintavsani)
  • nasıl olalım, bilsem hiç durmam. olayı çözmek sosyoekonomik alanda radikal çözüme muhtaç görünüyor.yine de up.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap