şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yururlukteki tum kanun, khk, yonetmelik, tuzuk ve tebliglerin bulundugu, ucretsiz olarak yararlanilabilen basarili bir veritabani.

  surdan ulasilabilir:
  http://proje.basbakanlik.gov.tr/…lik.gov.tr&wpg=mbs
 • yürürlükteki tüm kanunların, değişiklikleri işlenmiş halde bulunduğu güncel mevzuat bankası.

  bununla birlikte, tüm yönetmelik ve diğer idari düzenlemeler bulunmamaktadır. projenin başlamasından sonra resmi gazete'de yayımlananlar sisteme dahil edilmekle birlikte, diğerlerinin eklenmesi halen sürmektedir.

  mülga kanunlar diye bir link bulunmasına rağmen mülga bir kanun'un tam metnine ulaşmanın mümkün olmaması dışında gayet faydalıdır.

  şuradan ulaşılabilir: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/
 • görünümü yenilenmiştir. gerçi bu değişiklikle ilgili anket çalışmasını yapmalarının üzerinden yanlış hatırlamıyorsam bir yıldan fazla geçti. bu kadar uzun sürmesi muhtemelen bürokratik süreçlerle alakalıdır.
  siteyi incelediğinizde, değişimin görünümde kaldığını fark ediyorsunuz zira hukukla alakalı kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri olan bakanlar kurulu kararnamelerinin güncel hali yine bu siteye eklenmemiş, dolayısıyla bir kararnamenin güncel halini tek parça halinde resmi bir makamdan bulmak yine eziyet olarak kalmaya devam ediyor.
  bir diğer önemli eksiklik de sgk ve maliye bakanlığı ile gelir idaresi başkanlığı tarafından yayımlanan ikincil hatta üçüncül mevzuatın (genelgeler, sirküler vb) bu sitede toplanmaması. gelir idaresinin gayet başarılı bir mevzuat sitesi bulunmasına rağmen maliye bakanlığı ve özellikle sgk'nin yayınladıkları genelgeler ve benzeri mevzuat hükümlerinin güncel hallerini bulmak zaman zaman imkansız hale geliyor.
  sonuçta, görünümle kalsa da değişim yönünde bir adım atılmış, belki yakında daha köklü değişiklikler ve eklemeler de yaparlar.
 • pdf ve doc olarak indirince sayfaların yarısının boş olmasından mütevellit çıktı almaya kalkıştığınızda bayağı bir kağıt harcamak zorunda kaldığınız sistem. word'de toparlamaya kalkışmak da bir seçenek tabi, yersen.
 • zamanında her türlü mevzuatı html olarak sunardı, artık ne düşündülerse onu kaldırdılar, pdf'le, word'le uğraşmak gerekiyor kanunu incelemek için. direkt olarak tarayıcıda incelemek çok daha rahattı, tarayıcının kendi arama fonksiyonu ve genel olarak arayüz daha kullanışlı olduğundan. pdf ve word sistemine geçtiklerinden beri kolaylık olsun diye buradan değil, tbmm'nin sitesinden bakıyorum kanunlara (örnek), baktığım madde sonradan değiştirilmemiştir diye umut edebiliyorum sadece. sayfa numarası önemliyse ya da rahatça çıktı alınabilsin diyorsan pdf'i word'u koyarsın, ama online kullanıcıyı niye düşünmüyorsun, bizi html'in kolaylığından mahrum ediyorsun ey mevzuat bilgi sistemi?
 • http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/

  metinlerin doğrudan çıktısını alırsak çok fazla kağıt harcamak zorunda kalırız.
  (bkz: israf)

  peki, ne yapacağız?

  1) word dosyasını indirelim (pdf değil).

  2) ctrl+h yapalım (bkz: değiştir).

  aşağıdaki değiştirme işlemlerini "tümünü değiştir" düğmesini kullanarak yapalım.

  her bir değişikliği art arda, "işlem tamamlandı. 0 değişiklik yaptık." uyarısı gelene kadar tekrarlayalım.

  aranan: ^m
  yeni değer: ^p
  *
  aranan: (iki tane boşluk)
  yeni değer: (tek boşluk)
  *
  aranan: ^p (p'den sonra bir boşluk var)
  yeni değer: ^p (p'den sonra boşluk yok)
  *
  aranan: ^p^p
  yeni değer: ^p
  *
  aranan: (iki tane boşluk)
  yeni değer: (tek boşluk)
  (bunu en sonda ikinci defa yapıyoruz)

  3) yukarıdaki değişiklikleri tekrarlayalım. değiştirilmesi gereken biçim kalmasın.

  4) yazı tipi boyutunu tercihimize göre azaltalım veya artıralım (ctrl+a yaparak).

  5) kenar boşluklarını tercihimize göre daraltalım.

  bu değişiklikleri yaparak 163 sayfalık türk medeni kanununu yaklaşık 83 sayfaya indirip çıktı alabilirsiniz.

  okumayı kolaylaştırmak için yazı tipini ve satır aralıklarını değiştirebilirsiniz (ctrl+a yaparak).
 • http://www.mevzuat.gov.tr/ adresinden de ulaşabilmektir.
  not: çaylak modda url yok sanırsam
 • anasayfada bulunan arama kutusuna adı yazılan yönetmelikler çoğunlukla bulunamıyor. kanun hariç diğer mevzuat türlerinde de bu sıkıntının olup olmadığını bilmiyorum; ancak, bir mevzuatı anasayfadan arayıp da bulamıyorsanız mevzuat türü sekmesine gidip özellikle o tür içinde arayın.

  ayrıca sürekli connection reset by peer uyarısıyla hata veriyor. en gerekli olduğu anlarda kriz geçiriyorum.