• http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/

metinlerin doğrudan çıktısını alırsak çok fazla kağıt harcamak zorunda kalırız.
    (bkz: israf)

peki, ne yapacağız?

1) word dosyasını indirelim (pdf değil).

2) ctrl+h yapalım (bkz: değiştir).

aşağıdaki değiştirme işlemlerini "tümünü değiştir" düğmesini kullanarak yapalım.

her bir değişikliği art arda, "işlem tamamlandı. 0 değişiklik yaptık." uyarısı gelene kadar tekrarlayalım.

aranan: ^m
    yeni değer: ^p
    *
    aranan: (iki tane boşluk)
    yeni değer: (tek boşluk)
    *
    aranan: ^p (p'den sonra bir boşluk var)
    yeni değer: ^p (p'den sonra boşluk yok)
    *
    aranan: ^p^p
    yeni değer: ^p
    *
    aranan: (iki tane boşluk)
    yeni değer: (tek boşluk)
    (bunu en sonda ikinci defa yapıyoruz)

3) yukarıdaki değişiklikleri tekrarlayalım. değiştirilmesi gereken biçim kalmasın.

4) yazı tipi boyutunu tercihimize göre azaltalım veya artıralım (ctrl+a yaparak).

5) kenar boşluklarını tercihimize göre daraltalım.

bu değişiklikleri yaparak 163 sayfalık türk medeni kanununu yaklaşık 83 sayfaya indirip çıktı alabilirsiniz.

okumayı kolaylaştırmak için yazı tipini ve satır aralıklarını değiştirebilirsiniz (ctrl+a yaparak).
  • - kanun ya da kararname eki listeler için sizi resmi gazeteye yönlendiriyor.

ama dert şu ki, resmi gazete güncel olmayabilir. o an yayınlandığında liste öyleydi ama ya sonra değişmişse?

-kanun ya da kararname eki listeyi yayımlamışlar ama dert şu ki değişiklikleri listeye işlememişler. yani listedeki sayı ve unvanlar doğru değil aslında..

-mevzuata bakıyorsun işlenemeyen hükümler var diyor seni başka mevzuata yönlendiriyor. ona gidiyorsun aa ne olmuş öyle; madde ilgili yerine işlenmiştir diyor.

memlekette güncel mevzuata ulaşmak için bir oraya bir buraya bakmak gerekiyor hâlâ ne yazık ki. ama bunun sebebi de yeni personel sisteminde yatmakta; daha az kişiye daha çok iş yaptır kafası olmuyor işte.
  • bakanlar kurulu kararları bulunmayan sistem.

ben mecbur muyum kardeşim resmi gazeteyi iki saat araştırmaya?

yok mu şu mevzuat bilgi sistemini tarih sırasına göre commit ederek git'e aktaracak bi babayiğit?

ne bu anasını satim mülga hükümler külliyatı yazıyorsunuz bi de. koyun bunun git versiyonunu kolayca tarihi olay tarihine çekip tck tmk cmk bakalım..
  • bugün beynimi yakan sistem, büyük ihtimal benim idraksizliğim ama yine de fotoğrafını çektim, gördüğüme soracağım, bu ne diyor hacı diye...

normalde mevzuatlardaki dipnotlara bakmıyordum, bugün bakacağım tuttu, ondan sonra benim rapor işi yalan oldu, takıldım kaldım.

aym maddedeki bir şeyi yine maddedeki başka bir ibareyi gerekçe gösterip iptal etmiş, ama iptal edilen madde metninde neyi iptal etmiş, hem o diğer ibareyle onun ne alakası var anlayamadım, merak edip karara da bakmadım açıkçası.

keşke mahkemelerin iptal ettikleri kısımların üzerini çizseler yanına da parantez içinde meraklısı için esas ve karar numarasını verseler... öyle kısaltılmışın kısaltılmışı dipnotlar pek de hora geçmiyor.
  • yürürlükteki başbakanlık genelgelerinin yer almadığı bilgi sistemi.
  • http://www.mevzuat.gov.tr/ adresinden de ulaşabilmektir.
    not: çaylak modda url yok sanırsam
  • yeni görünümle birlikte maalesef site çok yavaş çalışmaktadır. eskiden doğrudan pdf 'sine yönlendirdiğinden hızlıca kanunlara ulaşabiliyorken şu an uzun bir süre sitenin yüklenmesini bekliyoruz. umarım düzelir.
  • google, ai yapay zekalar, hukuk bürosu siteleri gibi sitelerden hukuki sorununuza derman aramak yerine mevuzattan yani kanunlardan destek aramanız çok daha iyi olacaktır. tabii en nihayetinde mutlaka profesyonel bir hukuki destek almanızı tavsiye ediyorum.
  • yururlukteki tum kanun, khk, yonetmelik, tuzuk ve tebliglerin bulundugu, ucretsiz olarak yararlanilabilen basarili bir veritabani.

surdan ulasilabilir:
    http://proje.basbakanlik.gov.tr/…lik.gov.tr&wpg=mbs
  • yürürlükteki tüm kanunların, değişiklikleri işlenmiş halde bulunduğu güncel mevzuat bankası.

bununla birlikte, tüm yönetmelik ve diğer idari düzenlemeler bulunmamaktadır. projenin başlamasından sonra resmi gazete'de yayımlananlar sisteme dahil edilmekle birlikte, diğerlerinin eklenmesi halen sürmektedir.

mülga kanunlar diye bir link bulunmasına rağmen mülga bir kanun'un tam metnine ulaşmanın mümkün olmaması dışında gayet faydalıdır.

şuradan ulaşılabilir: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/
hesabın var mı? giriş yap