• limon ve 2 cc tekila ile neşelendirilebilecek bir lager türü. yaz öğleden sonralarının hafif bir pilsner alternatifi.

damak yormaz ama dinlendirirken düşündürür.
  • "meksikın serveza" olarak okunur; meksika tipi pale lager biraların çok lezzetli bir örneğidir. cerveza ispanyolca'da "bira" anlamına gelir. mexican ise her türlü "meksikalı" anlamına gelse gerektir zira bunun için google translate'e bakmaktan ar ederim; zira sözlükte soru eki -mi'yi bile ayrı yazamayan bir kitlenin hüküm sürdüğü bu günlerde, lüzumsuz zahmete girmekten imtina ederim.

her neyse, evde bira yapımı işine giren dostlar bilirler, bu aynı zamanda bir bira kiti çeşididir. ben bu kiti 500 gr açık renk şerbetçi otlu kuru malt özü* + 700 gr torku şeker ve kitin kendi mayası ile 22 litre olarak kurdum. ortalama 19 derece ortam sıcaklığında 12 gün kova + 10 gün şişe olmak üzere 22 gün beklettim; tadım notlarını paylaşmak isterim:

öncelikle standart kurulumda beklenti şuydu: düşük alkol oranı ve hafif gövdesiyle özellikle bayanlara hitap eden, lime (minik limon gibi bir şey) aromasında bir bitiş sunan, ticari adıyla miller benzeri olan, sıcak yaz günlerinin serin bir içeceği olması.

kitin kılavuzunda önerilen standart kurulumun biraz dışına çıktığım için olsa gerek, gerçekleşen bira biraz farklı oldu: başlangıçta arpanın zengin ve şımarık çocuğuymuşcasına, dili ve damağı taciz eden, boğazı gıdıklayan, bilhassa gırtlağa alenen pandik atan, yaramaz, agresif ve sert bir girişi oldu. ama bitişi teravih namazından çıkan varoş çocuğu gibi yumuşak, mülayim ve huzurlu damak notalarına imza atıyordu. allah sizi inandırsın bu kitten ürettiğim 3. birayı bitirdiğimde, bardağımda beyaz dantelden örülmüş namaz takkesi gibi köpük kaldı.

yani demem o ki efendim bu meretin girişi şöyle çıkışı ise böyle.

bence mübarek bir bira oldu; huşu içinde tavsiye ederim.
  • (bkz: corona)
hesabın var mı? giriş yap