• ara, orta mealine gelen soz..
    ayrica (bkz: meyan koku)
  • türk müziginde parça aralarinda icra edilen sololar için kullanilan terim.
  • fasülyegillerden, tüysü yapraklı, mavimsi, mor çiçekli tıpda da kullanılan bir çeşit ot. kökünden içecek yapılır. alışması zor, buruk bir tadı vardır.
  • türk müziğinde şarkının en tiz perdeden söylendiği bölüme verilen addır. ben tizden pesten anlamam diyorsanız, kalabalığın çuş-u huruşa gelerek "allah allah" diye bağırdığı ya da galeyana mı geldikleri yoksa yorumcuyu takdir ettiklerini göstermek için midir bilinmez deli gibi alkışladığı an, bilin ki şarkının meyanı okunuyor.
  • (bkz: çile bülbülüm) allllaaaaaaah çile bülbülüm çile
  • ankaralı rock müzik grubudur. dinleniken biraz duman biraz seksendört tadı bırakmaktadır. ankarada müzik yapıyorsanız arabesk çalmak zorunda değilsinizdir.
    http://www.meyan.org/
  • klasik türk müziğinde eserin tiz kısmına verilen addır. her parçada olması zorunlu değildir; ancak çoğu şarkıda vardır. bu bölüme öncelikle meyan kökünün, enstürmanların tiz perdelere yavaşça kayışının, ardından geçilir. eserin en dik kısmı olduğu için söylemesi bir hayli zordur; ancak dinlemesi en keyifli kısımdır.
    parçalar enstrümantal dinlendiğinde daha da rahat anlaşılan meyanları anlamak hiç de zor değildir. zaten şarkılarda en çok bir meyan olur.
    örnek olarak; kimseye etmem şikayet adlı eserde "perde-i zulmet..." diye başlayan kısım bir meyandır. şarkı da nihavend olduğu için, nihavend meyanı da denir.
    ya da kalamışda * "istanbulu sevmezse gönül.." diye başlayan kısım şarkının meyanıdır. bu meyana gelmeden önce enstürmanların solo girişi ve tize geçişi de meyan köküdür.
  • albümlerinde * yer alan tüm parçalar;

* beni bırakırsan...
    * bugün mutlu olmam gerek
    * ellerim bomboş(cower)
    * gözün mü kaldı
    * gitme sana muhtacım(cower)
    * hani bir kere düşmüştüm ya
    * olmadı yar(cower)
    * utandırdın
    * yaratmak dert değil tanrı için
    * mavi mavi(cower)
    * haram geceler