şükela:  tümü | bugün
  • üzgün, umutsuz, karamsar
  • ne şahane bir kelimedir meyus. akla hemen melûl kelimesini getirmekle kötü bir iş yapar ama.
  • yeis ile aynı kökten geliyor sanırım. yeise müptela olmuş eleman gibi bişey.
  • kötümser, bedbin olma durumu.
  • the hobbit 3'lemesinin 2. filminin (the hobbit: the desolation of smaug) türkçe çevirisinde geçmesi muhtemel olan kelime. anlamanı da bu sayede öğrenmiş olduk.
  • bir insan aynı anda hem mesut hem meyus olabilir. ama hem mutlu hem üzgün olamaz.

ayrıca deyus kelimesini de çağrıştırması kötü. mesela birine meyus olma diyecekken deyus olma diyebilirsin. felaket.
  • ölümlerden sakınma, meyus olmaktan utan!
    bir kere düşün nedir seni dünyada tutan?
    mefkuresinden başka her varlığı unutan
    kahramanlar gibi sen, ebedi kalmalısın... *
  • yeis'ten gelir. ümidi kesmiş, umutsuz, yeise düşmüş anlamlarındadır.
  • twitter da 2016 yılında tanıştığım bir hanfendinin twitter hesabının kullanıcı adıydı. zaten dikkatimi çektiği için takip ettim.

takip ettikten sonra anlamını öğrendim daha sonra kişinin profilini inceledim. halen daha öyle olan friends ve leyla ile mecnun dizisinin hayranı olan biri olduğunu anladım ve heyecanlandım (bu süreç 2 seneye yakın 2016 da konuşmaya başladım 2014 de ilk takipleşme).

neyse bu hanfendi çok dikkatimi çektiği için konuşmanın yolunu da arıyordum çünkü dümdüz konuşsam büyük ihtimalle gelecek vaat etmezdi ben de en temizi friends gif i atarak dm den ya allah bismillah dedim yolladım sonra o da gif ile karşılık verdi böyle 1 hafta gifleştik leyla ile mecnun ile ilgili gifleri de kullandık bu süre zarfında.

neysem en sonunda yazı olarak yazdım ondan sonra muhabbet başladı zamanla (uzun bir zaman sonra) whatsappa geçtik neredeyse 3 sene konuştuk tabii ilk zamanlar muhabbet edecek ve kafa dengi olarak gördüğüm kişiydi fakat günler geçtikçe her gün beraber

konuşmak,dertleşmek,gülüp eğlenmek derken onsuz vaktimin geçmediğini fark ettim.
    acele etmedim yanlış düşünüyor olabilirim dedim hatta rabbit uygulaması ile çok fazla film izledik, beraber diziye başladık,pubg bile oynadık discord üzerinden konuşarak.

vaktimizi hep birlikte geçiriyorduk samimiyet artıkça paylaşılan konular da arttı ve bu kişiden konuşmamız bitmeden yaklaşık 3-4 aylık bir süre de hoşlandığımı düşünmeye başladım çünkü onun sevgilisi olsa gerçekten rahatsız olacağımı hissettim ve aramızda sanki ismi konulmamış bir ilişki vardı tabii arada tartışmalar oluyordu ama seri çözülüyordu.

bu arada mesafeler uzak ben konya da üniversite okuyorum o trabzon da yaşıyor edebiyat bölümünü bırakmış tekrardan üniversiteye hazırlanıyor bu süreçte evinde ve sıkıcı bir dönem olduğu için mi benimle bu kadar vakit geçiriyor diye düşündüm tabii biraz daha beklemek istedim artık hoşlandığımı kesin biliyordum ağzını arıyordum o da bana gayet samimi yaklaşıyordu hatta arada şakayla karışık hanım,hatun demişliğim vardı onla mesela evliliğim de ki hayallerim ya da onun hayalleri gibi konulardan bahsettik iyiydi herşey neyse bu artık istediği bölümü üniversiteyi kazandı(belli bir süre geçti) dedim artık bundan sonra muhabbete devam ederse samimiyet azalmazsa onun da gönlü vardır.

bu süreçte ağzını arıyorum çünkü karşısına çıkıp söylemeyi düşünüyorum çünkü çok ciddi olarak gördüğüm kişi idi kendisi neyse ama bu ağzını aramalarım da uzak ilişki de telefonun daha iyi olacağını kendi söyledi neysem onun fikri ile onun okulunun ilerleyen zamanlarında ona açıldım.

bunu otobüsle memleketten üniversiteye giderken yolda yapmıştım ama bir hafifledim bir yük kalktı mutluyum ama istediğim cevabı alamadım çok şaşırmış kendisi dedim en iyisi sıkmadan bir süre beklemek ve bu süreçte sıkmadan konuştum.

artık kendisininden sonucu öğrenmek istediğimi söyledim çok şaşırdığını böyle bir şey beklemediğini arkadaş olarak gördüğü ben sana ümit mi verdim tarzı sorular da sorarak cevap verdi tabii bu durum koydu çünkü bu hayatta en ciddi düşündüğüm uzun süredir yatırım yaptığım derdimi açtığım benimsediğim kişiydi mokoko olduk haliyle ve bu olaydan sonra kendisine daha fazla konuşamayacağımı söyledim.

çünkü yarın bir gün sevgilin olur kıskanırım ya da seni severek yanında arkadaş gibi takılmam sonuçta benim de bir hayatım var ve seni unutmam lazım bundan sonra çünkü sen ben de bir sevda görmemişsin en iyisi uzaklaşmak tabii bu süreç çok zor özellikle ilk zamanlar alışkanlıklar vardı her gün konuştum kişi olması hatta vizelerimin kötü geçmesine de sebep oldu götüm götüm geçtik dinamiği de neysem öyle böyle unutmaya çalışıyoruz öncekine göre çok daha iyiyim ama arada insan hatırlıyor üzülüyor yani sevsen ne olurdu ne zalımın kızı ne güzel bir hayat bizi bekliyordu şuan diye söyleniyorum ama vardır bunda da bir hâyır diyerek avutuyorum ya da gerçekten öyledir hayırlısı ne diyeyim.