şükela:  tümü | bugün
  • etrafına yüksekçe çitlerle set çekilmiş, gökyüzü ve gökyüzü'nün üzeri arasında kalan tarifi zor bir yerde kök salmış, dallarında hakikat meyveleri bulunan ve yalnızca içeriden açılabilen bir bahçe kapısından geçerek gölgesine varılabilen ağaçlardır.
  • meyve ağaçları denince, bodrum'da mis kokulu mandalina bahçeleri, finike'de denize nispet yapan portakal çiçekleri, amasya'da yeşilırmak'a ağzını ve dağlara sırtını dayamış bodur elma ağaçları, uludağ'ın keles tarafında uçsuz bucaksız orman manzarasıyla güzelleşen kiraz ağaçları gelir aklıma.

bir de ıssız bir dağ başında tek başına özgürce dikilen mağrur incir ağacı.

görülecek nice ağaç, tadılacak nice meyve var bu memlekette. kıymetini bilelim.
  • çok güzeller. mandalina, limon, portakal ağaçlarının yaprakları üzerinde. diğerleri ise yapraklarını çoktan döktü. en sevdiğim erik ağacı, havaların sıcak gitmesi nedeniyle bir tane çiçek verdi. ona henüz erken olduğunu söyledim. dalından meyvesini aldığım her ağacın bir dalını okşayıp, o güzel meyvesini bana verdiği için ona teşekkür ediyorum. dalından kopardığın meyveyi o an yiyebilmek bir şans. çiçeklerinden bahsetmeyi unutmayayım. narın, eriğin, kirazın, vişnenin, elmanın çiçeklerini bahçede izleyebilmek insana dünyanın güzel bir yer olabileceğini düşündürüyor.
  • kendisini bin bir emekle dikip yetiştiren pulad ve sahibali için büyüttüğü meyvelerini başkaları yemesin diye şeftalilerini döken bir ağacın hikayesini anlatan, acımasızca katledilmiş iranlı yazar, öğretmen samed behrengi'nin güzelim bir şeftali bin şeftali'sindeki muhteşem şeftali ağacının dahil olduğu grup.
  • palmiye, kuran'a göre dünyanın en eski meyve ağaçlarının genel adı olup meyve verenlerine hurma ağacı denilmektedir. (bkz: palmiye/@ibisile)
  • ürün vermeyen ağacınızın meyvesini toplayamazsınız,
    ne yaparsınız?
    başka ağaçlardan toplarsınız!