şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçenlerde bir cafe'de uzakta bir cama iliştirilmiş meyve çayları yazısını gözümde ilk olarak "mahir çayan" olarak algıladığım çayın tekil hali. kafam nereye gittiyse artık.
 • malzemeler;
  ihlamur
  zencefil
  tane karabiber
  karanfil
  portakal kabuğu
  ayva kabuğu
  limon kabuğu
  elma kabuğu
  kabuk tarçın

  bütün malzemeler soğuk suya konulur ardından da kaynamaya bırakılır. kaynadiktan sonra bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırılip afiyetle içilir.
 • gribe karşı bir numaralı ilacımdır bundan sonra. hemen tarife geçiyorum;

  -evde bulunan tüm meyvelerden birer adet (dilimliyorsunuz, portakal ve elmanın kabuklarını soymadım ben)
  -bir tutam ıhlamur (evde bitki halinde olanı yoksa poşet çayın poşetini kesip içindekini de kullanabilirsiniz)
  -bir adet kabuk tarçın (ben ki tarçına karşı nefret seviyesi adını duyunca bile midesi bulanmak şeklinde olan biriyim, yine de attım içine ve tadını neredeyse hissetmedim diyebilirim)
  -bir tutam karanfil
  -üzerine soğuk su ekleyin.

  yukarıdaki malzemeleri bir ufak tencerenin içine alıyoruz ve suyumuz kaynayana kadar bekliyoruz. kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 5 dakika daha bekliyoruz sonra fincanımıza süzüyoruz. içine bir tatlı kaşığı bal (ben narenciye balı kullandım) ekleyip güzelce karıştırıyoruz ve afiyetle içiyoruz. fincanımız bittikten sonra doğru yatağa, yorgana sarılıyoruz ve terliyoruz. ne kadar terlesek de üstümüzü açıp serinlemeye çalışmıyoruz.

  sonuç: dün gözleri alev alev yanan burun tıkanıklığı artık sinüzit zımbırtısına dönmeye başladığından kafasını kopartmak isteği ile yanıp tutuşan beni bu sabah ayağa dikmiş üzerinde de sadece hafif bir halsizlik bırakmıştır.

  denemesi size kalmış, ben çok memnun kaldım.